Witamy serdecznie na stronie internetowej
Parafii Rzymskokatolickiej P.W. Św. Antoniego
w Rybniku
Transmisja na żywo. Kliknij tutaj.
Witamy serdecznie na stronie internetowej
Parafii Rzymskokatolickiej P.W. Św. Antoniego
w Rybniku
Transmisja na żywo. Kliknij tutaj.
Polecamy Zeszyty Rybnickie w cenie 20 zł, które w całości są zapisem zeszłorocznego sympozjum o św. Antonim. Zachęcamy do nabycia, niech to będzie cegiełka na rzecz naszej parafii. Polecamy m.in. artykuł o historii kultu św. Antoniego w Rybniku, o egzorcyzmie św. Antoniego i inne.
Wychodząc z bazyliki zachęcamy, by zabrać z koszyka fragment Pisma św. Czytać, rozważać i wprowadzać w czyn.
Informujemy parafian, że w każdą niedzielę nadzwyczajni szafarze Eucharystii chętnie zaniosą komunię św. do domu naszym chorym i starszym parafianom. Należy taką chęć zgłosić w zakrystii lub kancelarii. Ta posługa nie wiąże się z żadną ofiarą czy opłatą. To jest kilka minut wizyty, która daje ogrom łaski Bożej. Zachęcamy do skorzystania.
Na rozmowę z redakcją strony parafialnej zgodził się drugi
z pracujących w bazylice od września Księży wikarych - Ksiądz Paweł Zieliński. Witając i życząc dobrej dalszej pracy w bazylice chcemy Księdzu zadać kilka pytań.
- Skąd Ksiądz pochodzi?
- Z Katowic, z Osiedla Paderewskiego, z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (przy ulicy Granicznej).
- Ile Ksiądz ma lat kapłaństwa?
- Dwanaście (rocznik święceń 2009).
- Jakie były Księdza poprzednie placówki duszpasterskie?
- Pierwszą (przez 3 lata) była parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykowinie (dzielnicy Rudy Śląskiej).
Drugą (przez 4 lata) - parafia św. Floriana w Chorzowie.
Pięć lat pracowałem też w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku.
- Jakie dodatkowe funkcje Ksiądz pełni? (Wiemy o kierowaniu Rybnicką Pieszą Pielgrzymką do Częstochowy).
- Jestem też kapelanem rybnickich harcerzy.
- Skąd takie zaangażowanie?
- Byłem harcerzem od dziecka. Zaczynałem w latach 80. w drużynie zuchów. Kiedy poprzedni kapelan odchodził z Rybnika - zadanie to zostało mi powierzone ze względu na moją harcerską przeszłość.
- A dlaczego pielgrzymka?
- Jej poprzedni przewodnik - ks. Marek Bernacki poprosił mnie o przejęcie tej funkcji. Sam nie pielgrzymowałem zbyt wiele. Brałem jedynie udział w niedużej pieszej pielgrzymce alumnów do Piekar (w podziękowaniu za sutannę). Niestety ze względu na trudne warunki marszu nie wspominam tej wyprawy zbyt dobrze...
- W takim razie dobrze, że się Ksiądz nie zniechęcił...
- W Rybniku zobaczyłem bardzo dobrą organizację dużej pielgrzymki. To mnie zachęciło do jej poprowadzenia.
- Jak Ksiądz odkrył swoje powołanie?
- Byłem ministrantem, oazowiczem - zawsze blisko Kościoła. Myśl o wstąpieniu do seminarium pojawiła się podczas rekolekcji. Decyzja dojrzewała jeszcze przez dwa lata po maturze (w szkole ekonomicznej). Była procesem...
- Czy ma Ksiądz rodzeństwo?
- Mam siostrę. Jest o dwa lata młodsza ode mnie. Ma jedną dwuletnią córeczkę - „oczko w głowie' wujka.
- Jaka duchowość jest Księdzu bliska?
- Duchowość Ruchu Światło-Życie. Przez 10 lat prowadziłem rekolekcje oazowe.
- Jakie są Księdza zainteresowania?
- Harcerstwo, sport (szczególnie piłka nożna). Lubię czytać książki Abpa Grzegorza Rysia, Ks. Kaczkowskiego, a także powieści Remigiusza Mroza.
- Co Księdza cieszy?
- Kontakt z ludźmi, w tym także z uczniami. Katechizuję w II LO i ta praca daje mi wiele satysfakcji.
- Jakiej muzyki Ksiądz słucha?
- Jestem miłośnikiem Studia Accantus, szczególnie lansowanych przez nich polskich coverów. Byłem siedmiokrotnie na ich koncertach. Bardzo lubię musicale.
- Jakie są Księdza marzenia?
- Właściwie nie mam potrzeby, żeby marzyć. Czuję się człowiekiem spełnionym. Mam to, czego potrzebuję. Czuję się szczęśliwy i przeżywam bardzo dobry czas.
- Co chciałby Ksiądz powiedzieć parafianom?
- Bardzo się cieszę, że tu jestem. Dziękuję za miłe przyjęcie, za to, że tak szybko poczułem się jak w domu.
- Czego jeszcze możemy Księdzu życzyć?
Żebym tu był jak najdłużej.
- I tego właśnie życzymy dziękując za wywiad!
Z Panem Bogiem!
Serdecznie witamy Księdza w naszej wspólnocie parafialnej!
Prosimy o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, które pomogą nam lepiej poznać nowego Duszpasterza.
- Skąd Ksiądz pochodzi?
- Z niedalekiej Syryni. W latach młodzieńczych nieraz bywałem w Rybniku.
- Jakie były Księdza poprzednie placówki duszpasterskie?
- Pierwszą była parafia świętego Józefa w Rudzie Śląskiej,
drugą - Kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Katowicach (protokatedra), trzecią jest rybnicka Bazylika świętego Antoniego.
- Jak Ksiądz odkrył swoje powołanie?
- Po klasie maturalnej (w jednym z techników ekonomicznych z oddziałami hotelarskimi) odczytałem Słowo: „Pójdz za mną!”. Było ono tym bardziej czytelne, że już wtedy starałem się żyć Ewangelią formując się w Ruchu Światło - Życie.
- A jak zaczęła się Księdza przygoda z tym Ruchem?
- Trafiłem tam dzięki mojej, starszej o cztery lata, siostrze, która już była w nim zaangażowana.
- Skoro dowiedzieliśmy się, że ma Ksiądz siostrę, chcielibyśmy jeszcze wiedzieć, czy ma ona dzieci. Jest Ksiądz wujkiem?
- Tak, mam dwóch siostrzeńców, starszy ma 12 lat, młodszy 3 lata.
- Jaka duchowość jest Księdzu bliska?
- Słuchanie Słowa Bożego. Ono mnie prowadzi. Żyję Liturgią Słowa - tym, co każdego dnia daje Kościół. To przeobfita relacja z Panem, która może wypełnić po brzegi. Staram się też słuchać ludzi, mniej mówić, więcej „wcielać”. Ważny jest dla mnie czas nawiązwania relacji, potem następuje działanie.
- Jakie są Księdza zainteresowania?
- Pismo Święte, astronomia, gwiazdy (także w kontekście biblijnej obietnicy danej Abrahamowi, że jego potomstwo będzie od nich liczniejsze). Bliska jest mi też wspinaczka górska (choć w wymiarze wysoce rekreacyjnym).
- Jakiej muzyki Ksiądz słucha?
- Między innymi rockowego zespołu Coldplay.
- Jakie są Księdza marzenia?
- Chciałbym wejść na któryś z wysokich szczytów górskich (jeszcze nie sprecyzowałem który). Moim marzeniem jest też wolność wynikająca ze Słowa: mieć tylko jedno przywiązanie - do Pana. Przebywać w domu Ojca. Przeniknięty ciszą klimat rekolekcji Lectio Divina jest dla mnie wyzwalajacy.
- W której szkole Ksiądz uczy? Czy jest Ksiądz z tej pracy zadowolony?
- W I LO im. Powstańców Śląskich. Tak, satysfakcjonuje mnie praca z uczniami.
- Co chciałby Ksiądz powiedzieć nowym parafianom?
- Parafrazując słowa z księgi Apokalipsy: „Trzeba słuchać, co mówi Duch do Kościołów”. (Jego Słowo jest zawsze żywe, aktualne i skuteczne - przyp. red.).
- Czego możemy Księdzu życzyć?
- Wytrwałości w czytaniu Pisma Świętego.
- I tego właśnie, jako wspólnota parafialna, życzymy, dziękując równocześnie za udzielenie wywiadu!
W domu katechetycznym naszej bazyliki został otwarty Diecezjalny Ośrodek Pomocy Psychologicznej „Przystań”. Jest to już druga tego typu placówka w Archidiecezji Katowickiej. Szczegóły TUTAJ
Darowizny na prowadzącą ten ośrodek Fundację „Rodzina jest najważniejsza” można składać
na numer konta: 81 1050 1214 1000 0090 8089 6732
Nazwa i adres odbiorcy: Fundacja Rodzina jest Najważniejsza, ul. Jordana 39, 40-043 Katowice
Tytułem: darowizna na cele statutowe Fundacji Rodzina jest Najważniejsza. Cel szczegółowy: Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna „Przystań” w Rybniku przy parafii św. Antoniego.
Więcej na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej i stronie Fundacji.
Zaplanuj konkretną godzinę mszy dogodną dla Ciebie. Sprawdź, czy msze św. są transmitowane przez Internet z Twojego kościoła parafialnego (to może być lepsze niż transmisja telewizyjna, czy radiowa. Ważne, żeby msza była transmitowana, a nie odtwarzana z wcześniejszego nagrania.
Przygotuj ołtarzyk (nakryj stół białym obrusem). Ustaw na nim krzyż i świece. Połóż Pismo święte lub tekst aktualnych czytań (np. w miesięczniku „Oremus”). Połóż naczynie na wodę święconą.
Postaraj się przeżywać mszę tak jakbyś był na niej obecny fizycznie w kościele. Co to znaczy? Pamiętaj o godnym stroju; wyłącz tel. komórkowy i wszystko, co by mogło Cię rozpraszać; w miarę możliwości zachowuj postawy liturgiczne (siedzenie, wstawanie, klękanie); słuchaj uważnie Słowa Bozego, odpowiadaj na głos kapłanowi i włącz się w śpiew (Włosi się nie wstydzą); nie rozmawiaj z domownikami; nie spożywaj napojów i pokarmów (herbatka, itp.). Podczas przeistoczenia i podniesienia w miarę możliwości uklęknij ze świadomością, że nie oddajesz czci ekranowi czy radioodbiornikowi, ale żywemu Bogu, który przychodzi do Ciebie (możesz uklęknąć kierując się w stronę kościoła, z którego transmisję oglądasz).
Gdy podczas mszy wierni obecni w kościele przyjmują komunię, Ty uczyń to duchowo. Wzbudź pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu.
Pierwsi chrześcijanie po odprawieniu mszy św. wspólnie ucztowali. Po zakończeniu mszy przeżyj radośnie czas z rodziną (wspólny posiłek, kawa, zabawa z wnukami itp).
Z Gościa Niedzielnego nr 11/2020
Komunia na rękę
Przyjęcie komunii świętej na rękę jest praktyką wywodzącą się z chrześcijańskiej starożytności. Praktykowana jest też dziś, choć w Polsce stosunkowo rzadko. Podchodząc do rozdającego komunię należy wyciągnąć obie ręce tak, by prawa dłoń podtrzymywała lewą; prawa u dołu, lewa z góry. Na tę lewą dłoń szafarz kładzie Hostię. Przyjmujący w ten sposób komunię powinien ją zaraz spożyć; zaraz, to znaczy tak, by udzielający Komunii szafarz mógł zobaczy, że faktycznie ją spożywamy. Spożywa tak, że prawą ręką bierze Hostie leżącą w lewej ręce i wkłada do ust.
Tak przyjmuje się Komunię na rękę
HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ
Święty Cyryl Jerozolimski w IV wieku tak to wyjaśniał: „Przystępując do ołtarza nie wyciągaj gładko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz „Amen”. Uświęć też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co spadło na ziemię, byłoby jakby utratą części twych członków. Bo czy nie niósłbyś złotych ziarenek z największą uwagą, by ci żadne nie zginęło i byś nie poniósł szkody? Tym bardziej zatem winieneś uważać, żebyś nawet okruszyny nie zgubił z tego, co jest o wiele droższe od złota i innych szlachetnych kamieni.
Komunia duchowa
Praktyka ta także wywodzi się z chrześcijańskiej starożytności. Dotyczyła tych, którzy z różnych powodów – czy to braku kapłana czy prześladowań – nie mogły przyjąć Komunii sakramentalnej. Dziś często zaleca się ją osobom chorym, które nie mogą przyjmować Komunii tak często jakby chciały. Polega ona na wzbudzeniu w sobie gorącego pragnienia przyjęcia Pana Jezusa. W praktyce dobrze jest poprzedzić to wzbudzanie pragnienia modlitwą – np. odmówieniem Ojcze nasz, któregoś z wyznań wiary, tekstu którejś z pieśni eucharystycznej. Można też oczywiście modlić się własnymi słowami, a wszystko poprzedzić czytaniem Słowa Bożego.
Praktyka Komunii duchowej dotyczy tych, którzy są w stanie łaski uświęcającej. Ci, którzy mają świadomość popełnienia grzechu ciężkiego mogą oczywiście gorąco się modlić.
Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Antoniego w Rybniku, siedziba: Rybnik, Mikołowska 4.