Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia 28.06 - 5.07

OGŁOSZENIA  PARAFIALNE

28.06 – 5.07.2020

 

 

Dziękujemy za dar wspólnej modlitwy i dar materialny.

Zapraszamy na godz. 15.00 na nieszpory.

 

 Zakończył się rok szkolny i katechetyczny, dziękujemy nauczycielom i katechetom za ich pracę. Wszystkim życzymy zdrowych i spokojnych wakacji.

Nie zapominajmy jednak o obowiązku niedzielnej mszy św.

W czasie wakacji, a więc już od jutra, porządek wakacyjny. Nie będzie mszy św. w tygodniu o 7.00 rano i w niedziele nieszporów i mszy o 15.30.

Kancelaria parafialna nieczynna będzie w piątki po południu.

 

 1. W liturgii tygodnia:

- w poniedziałek Uroczystość Ap. Piotra i Pawła. Kolekta w tym dniu na Stolicę Apostolską  tzw. Świętopietrze.

- we wtorek po mszy o 8.00 i o 17.30 nabożeństwo do św. Antoniego.

- w czwartek jak i przez całe wakacje adoracja Najśw. Sakramentu od 17.00 do 18.00.

- w piątek święto św. Tomasza, a w sobotę wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej.

 

 2. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek o 8.00 msza za powołanych i o nowe powołania. Zapraszamy w te dni do sakramentu pokuty i udziału w Eucharystii.

 

 1. Polecamy prasę katolicką. W Gościu Niedzielnym nowy cykl wakacyjny – reportaże z sanktuariów maryjnych w Polsce. Jest też nowe pismo - Posłaniec św. Antoniego z Padwy w cenie 10 zł
 2. Rodzina Radia Maryja zaprasza na wyjazd pielgrzymkowy do Częstochowy w sobotę 11 lipca br. Bliższe informacje i zapisy w kancelarii parafialnej.
 3. W minionym tygodniu odeszli do wieczności:  Zbigniew Szteliga         wieczny odpoczynek …

 

 

 


Ogłoszenia 21 - 28.06.2020

OGŁOSZENIA  PARAFIALNE

21 - 28.06.2020

 

 

Dziękujemy za dar wspólnej modlitwy i dar materialny.

Zapraszamy na godz. 15.00 na nieszpory.

 

1. Trwają prace nad odnowieniem ławek. 24 dużych ławek i 10 małych jest już gotowych. W tym tygodniu będą kolejne. Bardzo prosimy o uszanowanie nowych ławek, prosimy nie stawiać nóg na dolnym klęczniku. Dziękujemy za wszystkie ofiary i cegiełki przekazywane na ten cel.

 

 1. W liturgii tygodnia:

- w poniedziałek o 19.00 miesięczna msza św. w intencji małżeństw i rodzin naszego miasta. Zapraszamy do udziału.

- we wtorek po mszy o 8.00 i o 17.30 nabożeństwo do św. Antoniego.

- w środę Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Po mszy wieczornej w kościele modlitwa prowadzona przez Diakonię Ruchu Światło - Życie.

- w czwartek od 17.00 do 21.00 adoracja Najśw. Sakramentu.

- w sobotę wspomnienie św. Cyryla Aleksandryjskiego

 

 1. Dzieci i młodzież kończą kolejny rok szkolny i katechetyczny. Msza św. na zakończenie roku nauki dla Szkoły Podstawowej nr 5 w piątek o godz. 8.00,dla SP 4 w czwartek o 18.00 dla Zespołu Szkół Technicznych w czwartek o 9.00. Zapraszamy dzieci i rodziców.
 2. Siostry Urszulanki zapraszają młodzież po klasie 8 do kontynuowania nauki w swoim liceum. Szczegóły na plakacie w gablotce. Podobnie zaprasza młodzież Zespół Szkół Technicznych.
 3. W minioną sobotę grupa 6 dzieci przystąpiła do wczesnej komunii. Rodzicom dziękujemy za świadectwo wiary a dzieciom życzymy obfitych łask Pana Jezusa. Kolejna grupa przystąpi w niedzielę w czasie mszy o 12.00

      8. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego. W nim min. o praktyce nabożeństw pierwszo piątkowych i ich  znaczeniu.

 1. W minionym tygodniu odeszli do wieczności:

Zygfryd Bialluch, Kamil Warchlewski, Józef Riemel       wieczny odpoczynek …

 

 


Ogłoszenia 14 - 21.06.2020

Dziękujemy za dar wspólnej modlitwy i dar materialny.

Ks. Prałatowi Teodorowi Suchoniowi Bóg zapłać za głoszone nam słowo.

W dzisiejszą uroczystość odpustową życzymy wielu łask dobrego Boga                      za przyczyną naszego Patrona św. Antoniego.

Zapraszamy na godz. 15.00 na nieszpory odpustowe.

 

 

 

 1. Dziękujemy za wszelkie prace przed odpustem tu w świątyni jak i w jej obejściu. Bóg zapłać również za wszelkie ofiary przeznaczane na odnowienie ławek. 14 dużych ławek i 10 małych jest już gotowych. Sukcesywnie będą remontowane kolejne. Bardzo prosimy o uszanowanie nowych ławek, prosimy nie stawiać nóg na dolnym klęczniku.

 

 1. W liturgii tygodnia:

 

- we wtorek o 8.00 msza św. w intencji chorych i starszych parafian z racji odpustu po mszy                            i o 17.30 nabożeństwo do św. Antoniego.

- w środę wspomnienie św. Brata Alberta, po mszy wieczornej w kościele modlitwa prowadzona przez Diakonię Ruchu Światło - Życie.

- w czwartek od 17.00 do 21.00 adoracja Najśw. Sakramentu.

- w piątek Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. Po mszy wieczornej nabożeństwo wynagradzające ku czci Serca Jezusa.

- w sobotę Niepokalanego Serca NMP. O godz. 12.00 uroczystość wczesnej komunii św.

 

 

 1. Jest nowy numer Gościa Niedzielnego. W nim min. o realnej obecności Chrystusa w Najśw. Sakramencie, wywiad z ministrem edukacji. Jest też nowy MGN dla dzieci.

 

 1. W minionym tygodniu odeszli do wieczności:

Gertruda Kuśka wieczny odpoczynek …

 

 

 

Po mszy św. na zewnątrz bazyliki można nabyć LILIE Św. ANTONIEGO

i CHLEBY Św. ANTONIEGO. Chleby wypieczone przez piekarnię Dziwoki.

Od poniedziałku chleb św. Antoniego będzie też można nabyć w piekarni na Paruszowcu.

Lilie i chleby zostały wcześniej poświęcone, a ich zakup to konkretna cegiełka na potrzeby parafii zwłaszcza te związane z remontem ławek i organów.

Niech św. Antoni wyprasza nam wszystkim potrzebne łaski.


10 - 17.05.2020

Dziękujemy za dar wspólnej te i ofiary materialne. Bóg zapłać też za wszelką troskę o potrzeby naszej bazyliki, za ofiary składane do skarbonki i przelewem.


Dziękujemy również tym osobom, które w minionym tygodniu pracowały wokół bazyliki. Zasadzono nowy żywopłot dokonano czyszczenia wszystkich rynien.

 


 

W liturgii tygodnia:

 

– w poniedziałek o 19.00 miesięczna msza św. w intencji małżeństw i rodzin.
– w środę 13 maja MB Fatimskiej rocznica pierwszego objawienia. O 18.00 msza św. w intencji czcicieli MB. W tym dniu 25 r. święceń kapłańskich obchodzi ks. Bp Grzegorz Olszowski i 20 r. święceń ks. Kazimierz Cichoń. Msza św. w ich intencji również o godz. 18.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
– w czwartek święto św. Macieja apostoła, adoracja Najśw. Sakramentu od 17 do 18.00
– w sobotę święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Adoracja od 17 do 18.

 


 

Rozpoczął się miesiąc majowy. Jak informowaliśmy nie ma jednak w tym roku tradycyjnych nabożeństw majowych, ale każdą wieczorną mszę św. kończymy modlitwą ku czci Matki Bożej.


Zachęcamy do duchowego łączenia się z nami w modlitwie różańcowej o godz. 20.30.

 

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom cegiełek na odnowienie ławek w naszej bazylice. W gablotce na zewnątrz zamieściliśmy zdjęcia z prac renowacyjnych, które pokazują skalę zniszczenia dokonaną przez m. in. kornika i inne szkodniki.

 

Jest nowy numer Gościa Niedzielnego. W nim o sanktuarium św. Stanisława o obecnej sytuacji w Polsce i na świecie.

Informujemy też, że wychodząc naprzeciw wielu sugestiom i prośbom wiernych zamieściliśmy na dole strony parafialnej uproszczony formularz wpłat na konto naszej parafii. Chcąc złożyć ofiarę należy tylko wpisać podstawowe dane. W rozliczeniu rocznym z urzędem skarbowym można takie wpłaty odliczyć od podatku.

 


 

W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 

Teresa Jakubowska i Marta Siebel. Wieczny odpoczynek …


3 - 10.05.2020

Dziękujemy za dar wspólnej modlitwy i ofiary materialne. Bóg zapłać też za wszelką troskę o potrzeby naszej bazyliki, za ofiary składane do skarbonki i przelewem.


Dziękujemy również panom, którzy w minionym tygodniu pracowali wokół bazyliki (m.in. zasadzony został częściowo nowy żywopłot).

 


 

Dziś Niedziela Dobrego Pasterza. Módlmy się za powołanych, ale prośmy też o nowe powołania, szczególnie z naszej parafii. W seminarium duchownym w Katowicach rozpoczęła się już rekrutacja na nowy rok formacyjny. W najbliższy I czwartek miesiąca 7 maja o godz. 8.00 msza św. w intencji powołanych i o nowe powołania.

 


 

W liturgii tygodnia:


– w poniedziałek św. Floriana, jednego z patronów naszej archidiecezji. O 19.00 msza św. w intencji mężów i ojców.
– w środę święto św. Apostołów Filipa i Jakuba 
– w czwartek adoracja Najśw. Sakramentu od 17:00 do 18:00
– w piątek Uroczystość św. Stanisława, bpa i męcz.

 


 

Rozpoczął się miesiąc majowy. Jak informowaliśmy, nie ma jednak w tym roku tradycyjnych nabożeństw majowych, ale każdą wieczorną mszę św. kończymy modlitwą ku czci Matki Bożej.

 

Jest nowy numer Gościa Niedzielnego. W nim m.in. o zdrowym i niezdrowym kulcie Maryi, o amerykańskiej Częstochowie. Dla chorych jest Apostolstwo Chorych.


26.04 - 3.05.2020

Dziękujemy za dar wspólnej modlitwy i ofiary materialne.


Bóg zapłać za wszelką troskę o potrzeby naszej bazyliki, dziękujemy też za dary składane na rzecz ubogich i potrzebujących.

 Od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Niech nas zachęca w tym czasie do częstszej lektury Słowa Bożego.

 


 

W liturgii tygodnia:


– w środę święto św. Katarzyny Sieneńskiej
– w piątek święto św. Józefa Rzemieślnika, jednocześnie I piątek miesiąca
– w sobotę Uroczystość NMP Królowej Polski przeniesiona wyjątkowo na ten dzień ze względu na niedziele przypadającą 3 maja. Msze św. o godz. 7.00, 8.00, 18.00 msza z niedzieli i dodatkowa msza o godz. 10.00. Nie będzie w tym dniu odwiedzin chorych. Od 17.00 adoracja Najśw. Sakramentu. Msza za Ojczyznę zostanie odprawiona w niedzielę 3 maja o godz. 12.00.

 W piątek rozpoczyna się miesiąc majowy. Nie będzie jednak tradycyjnych nabożeństw majowych, będziemy każdą msze św. kończyć bądź litanią loretańską bądź dziesiątką różańca w intencjach o ustanie pandemii i o właściwą pogodę.


Zgodnie z nowymi wytycznymi przypominamy, że we mszach św. może uczestniczyć w bazylice jednorazowo około 100 osób w przeliczeniu 1 osoba na 15 m. kwadratowych. Prosimy aby zajmować miejsca w całym kościele zachowując również odległość min. 2 metry między osobami. Obowiązują też maski na twarzy.


Przypominamy też, że wciąż obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we mszach św. niedzielnych. Osoby więc starsze, chorujące jak również dzieci prosimy aby pozostały w domu. Spowiedź tylko na życzenie po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem.

 

Jest nowy numer Gościa Niedzielnego. Zachęcamy do zakupu, niech znajdzie się w każdym katolickim domu.

 

Trwa remont naszych ławek, pierwsze w nawach bocznych są już odnowione, czekamy na kolejne. Dziękujemy za specjalne ofiary przekazane na ten cel. Koszt remontu jednej ławki wynosi około 2 tyś. złotych. Bóg zapłać za ofiary na ten cel.


19 - 26.04.2020

Dziękujemy za jedność duchową i wspólną modlitwę.


Bóg zapłać za przekazane ofiary na bieżące potrzeby bazyliki.


Dziękujemy też za przekazane ofiary na remont ławek. Pierwsze 10 ławek w nawach bocznych jest już odnowionych, czekamy na kolejną partię 20 ławek.

 


 

Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego, o 15.00 zapraszamy do duchowej jedności w koronce do Miłosierdzia Bożego.

 

Od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia. Bądźmy wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, można złożyć swój dar dla ubogich w postaci daru materialnego – skarbonka w tyle kościoła lub składając produkty żywnościowe dla potrzebujących. Można je przynieść na probostwo lub zostawić w koszu przy ołtarzu MB Różańcowej.

 

Zgodnie z nowymi wytycznymi, od 20 kwietnia we mszach św. i nabożeństwach może uczestniczyć w bazylice jednorazowo około 100 osób w przeliczeniu 1 osoba na 15 m. kwadratowych. Prosimy, aby zajmować miejsca w całym kościele, zachowując również odległość min. 2 metry między osobami. Obowiązują też maski na twarzy.

 

Przypominamy też, że wciąż obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we mszach św. niedzielnych. Osoby więc starsze, chorujące, jak również dzieci prosimy, aby pozostały w domu.

 


 

W liturgii tygodnia:

 

 • w czwartek Uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski.
 • w piątek św. Jerzego – męczennika
 • w sobotę św. Marka Ewangelisty.

 


 

Od poniedziałku 20 kwietnia czynna będzie już kancelaria parafialna. Można zgłaszać intencje na rok 2021. Prosimy jednak, aby w niedziele i święta zamawiać intencje za żyjących.


12 - 19.04.2020

Dziękujemy za jedność duchową i wspólną modlitwę.


Bóg zapłać za przekazane ofiary na bieżące potrzeby bazyliki.

 


 

Wszystkim naszym Parafianom mimo trudnego czasu życzymy wielu łask Zmartwychwstałego Pana. Niech On nas umacnia, niech wlewa w nasze serca nadzieję i niech rozpala nas i nasze rodziny jeszcze większą miłością do Boga i do bliźniego.

 

W dalszym ciągu wszystkie msze św. odbywają się bez udziału wiernych, a kościół jest otwarty tylko na indywidualną modlitwę w ciągu dnia.

 

Dziękujemy wszystkim za zrozumienie obecnej sytuacji i dostosowanie się do przedstawionych nam zaleceń. Telewizji LEON i TVT oraz panu Tomaszowi i Mateuszowi dziękujemy za wszelką pomoc i życzliwość związaną z transmisjami nabożeństw z naszej bazyliki.

 


 

Za tydzień Niedziela Miłosierdzia. Trwamy w nowennie przed tym świętem, codziennie o 15.00 łączmy się duchowo w modlitwie koronki do Miłosierdzia Bożego.


5 - 12.04.2020

Dziękujemy za jedność duchową i wspólną modlitwę.


Bóg zapłać tym, którzy przekazali swój dar materialny na potrzeby bazyliki zwłaszcza te związane z remontem ławek po przez wpłatę na konto parafii.

 


 

Trwamy w tym trudnym czasie niemożliwości osobistego uczestnictwa w liturgii. Przypominamy, że msze św. odbywają się bez udziału wiernych, a kościół jest otwarty tylko na indywidualną modlitwę w ciągu dnia.

 

Pragnienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania należy zgłosić telefonicznie na parafii w celu umówienia się z kapłanem. Zachęcamy jednak, aby korzystać z żalu doskonałego a więc w sytuacji, gdy nie możesz skorzystać ze spowiedzi, żałuj za swoje grzechy najlepiej, jak potrafisz, z miłości do Boga i postanów, że wyznasz je na spowiedzi, najszybciej, jak będzie to możliwe. Tak przeżyty żal usuwa wszystkie grzechy – powszednie i ciężkie.

 

Triduum Paschalne będzie odbywać się również bez udziału wiernych. Gorąco zachęcamy jednak, aby łączyć się z naszą bazyliką we wspólnej modlitwie poprzez kamerę on line z naszej świątyni, lub przez kanał Youtoube. Odbiorcy telewizji kablowej LEON i telewizji regionalnej TVT mają również możliwość korzystania z transmisji tych podmiotów.

 


 

W Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W Wielki Piątek ciemna jutrznia o 8.00 i droga krzyżowa o 9.00. Liturgia Męki Pańskiej o 18.00. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły, czyli ilościowy i jakościowy. W Wielką Sobotę ciemna jutrznia o godz. 8.00. Msza Wigilii Paschalnej z rezurekcją o godz. 20.00.

 

Nie będzie w tym roku tradycyjnej ciemnicy i Bożego grobu, nie będzie również święcenia pokarmów. Modlitwę błogosławienia pokarmów na stole wielkanocnym można odmówić w gronie rodzinnym. Tekst na stronie internetowej parafii i na stoliku z gazetkami.

 

Dziękujemy tym wszystkim, którzy włączyli się w dzieło pomocy rodzinom potrzebującym i złożyli swój dar materialny na świąteczne paczki żywnościowe. Przygotowaliśmy 40 paczek żywnościowych. Dziękujemy też tym, którzy te paczki rozwieźli do domów.

 

Zakupić można jeszcze paschaliki – małe świece na stół wielkanocny.


29.03 - 5.04.2020

Dziękujemy za wspólną modlitwę, szczególnie tym, którzy łączą się z nami po przez transmisje internetową. Zachęcamy, aby po południu w swoich domach wraz z całą rodziną odmówić Gorzkie Żale i wysłuchać kolejnego kazania pasyjnego – do odsłuchania w linku HOMILIE na stronie naszej parafii.


Dziękujemy też tym, którzy złożyli swój dar materialny na konto parafii. 


Dziękujemy za wszelkie ofiary: czy składane w ciągu dnia do skarbonki w kościele, czy dokonywane przelewem bankowym.

 

W obecnej sytuacji, kiedy rozpoczęliśmy zaplanowany już wcześniej remont ławek, a w maju czeka nas remont organów to dla nas wielkie wsparcie. 


Bóg zapłać za każdą ofiarę

 


 

W liturgii od dziś rozpoczyna się II część okresu Wielkiego Postu mająca charakter pasyjny, w czasie którego to zasłaniamy krzyże. Za tydzień Niedziela Palmowa. Zadbajmy, mimo wszystko, o to, by gałązki palmowe były w naszych domach.

 

Zgodnie z zarządzeniem ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca z 25 marca aż do odwołania wszystkie msze św. łącznie z Triduum Paschalnym, odprawiane są w kościele bez udziału wiernych. Sakrament pokuty tylko na osobiste życzenie, po uprzednim umówieniu się z kapłanem. Kościół pozostaje otwarty w ciągu dnia na osobistą modlitwę od godz. 8.30 do 17.30.

 

Wszystkich wiernych zachęcamy do gorliwej modlitwy w naszych domach i poprzez środki masowego przekazu w intencji nam wiadomej. Codziennie o 20.30 kapłani modlą się w bazylice różaniec – transmisja również przez internet.

 

Informujemy również, że I komunia dzieci z klas III zostaje przeniesiona na 13 września. Wczesna komunia odbędzie się 20 czerwca w sobotę.

 

Na stoliku z gazetami wyłożony jest koszyczek, można zakupić paschaliki na stół wielkanocny i cukrowe baranki.

Do środy oczekujemy na zgłoszenie nam tych parafian, którym należy przygotować świąteczne paczki żywnościowe. Jeśli wiemy o takich osobach, prosimy zgłosić je w kancelarii parafialnej lub kartkę z danymi osoby: nazwiskiem i adresem wrzucić do którejkolwiek skarbonki w kościele.

 

Kancelaria parafialna do świąt będzie nieczynna. Wszystkie sprawy kancelaryjne można załatwiać telefonicznie w ciągu całego dnia. Pod telefonem parafialnym dyżurują nasi księża, którzy są nieustannie do dyspozycji parafian.

PKO BP 42 1020 2472 0000 6702 0462 7750 Parafia Rzym-Kat. św. Antoniego w Rybniku

 

W minionym tygodniu odeszli do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej:
wieczny odpoczynek …


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Antoniego w Rybniku, siedziba: Rybnik, Mikołowska 4.