Kurs Alfa

Począwszy od 8 października w naszej parafii odbywać się będzie kurs Alfa, prowadzony przez Wspólnotę Jezusa Miłosiernego. Jest to cykl 10 dwugodzinnych spotkań składających się z kolacji, konferencji i dyskusji, które odbywać się będą w restauracji Basztowa przy ul. Nadbrzeżnej. Alfa jest przede wszystkim skierowana do ludzi dorosłych, którzy są z dala od Kościoła a chcieliby zaznajomić się z wiarą chrześcijańską, jest to również odpowiednie miejsce dla chrześcijan, którzy pragną odświeżyć podstawy swojej wiary. Jeżeli sam nie chcesz lub nie potrzebujesz skorzystać z kursu Alfa, możesz zaprosić swoich znajomych bądź przyjść z nimi – być może oni właśnie potrzebują czegoś takiego. Udział w kursie jest całkowicie darmowy, zapisy odbywać się będą pod numerem telefonu 573 391 921, ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zapraszają osoby pełnoletnie i zapewniają opiekę nad dziećmi w czasie trwania spotkań.


 

Alpha to cykl 10 spotkań prezentujących podstawy chrześcijaństwa, w sposób przystępny i nie wywierający presji. Jest to miejsce, gdzie można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia. Wykłady prezentowane w trakcie kursu dotykają przede wszystkim tematów takich jak: życie Jezusa, jego śmierć i zmartwychwstanie, modlitwa, lektura Pisma Świętego, uzdrowienie i życie w Kościele. Wykłady mają na celu zachęcenie uczestników kursu do otwartej dyskusji w małych grupach, w których żadne pytanie nie jest zbyt błache. Ważnym elementem kursu jest weekend, w trakcie którego wykłady i rozmowy koncentrują się na osobie i działaniu Ducha Świętego.

Kurs Alpha prowadzony w kontekście katolickim, jest taki sam w treści i formie jak każdy inny kurs Alpha. Alpha jest bardzo skuteczną formą prezentacji podstawowego przesłania Ewangelii – kerygmatu. Alpha prezentuje więc tylko te treści, co do których chrześcijanie wszystkich denominacji są zgodni. Kurs Alpha jest w pełni zgodny z nauczaniem Kościoła Katolickiego. Opinie biskupów na jego temat znaleźć można np. TUTAJ

 

Najczęstsze pytania

1. Jak wygląda spotkanie kursu Alpha?

Każde spotkanie jest podzielone na trzy części. Zaczyna się posiłkiem, kiedy goście witani są w przyjaznej, ciepłej, niezagrażającej atmosferze. Poczęstunek to świetna okazja do bliższego poznania się i nawiązania relacji. Po posiłku wygłaszany jest krótki wykład, przybliżający jeden z aspektów wiary chrześcijańskiej. Pociągający sposób przedstawienia wiary, obrazowe przykłady, przemyślana logika wywodu, dobre poczucie humoru, a także zgodność z nauką Kościoła sprawiają, że chętnie się ich słucha. Ostatnia część spotkania to dyskusja uczestników kursu w małych grupach. Jest to czas na dzielenie się swoimi opiniami i myślami. Można słuchać, dowiadywać się, dyskutować i odkrywać. A także pytać o wszystko. Alpha to miejsce, gdzie żadne pytanie nie jest zbyt naiwne czy niestosowne.

2. Do kogo może być kierowany kurs Alpha?

Alpha jest dla każdego, przyciąga ludzi z różnorodnych środowisk. Kurs adresowany jest zarówno do osób, które chcą zaznajomić się z chrześcijaństwem, nowo nawróconych chrześcijan, jak i tych, którzy chcą odświeżyć podstawy swojej wiary i pogłębić więź z Bogiem. W kursie mogą uczestniczyć zarówno osoby młode, jak i dojrzałe wiekiem. Doświadczenie wielu wspólnot mówi, że kurs jest szczególnie atrakcyjny dla osób w wieku 20-50 lat, poszukujących sensu swojego życia.

3. Jaka jest rola księdza w kursie Alpha?

Kursy Alpha powinny być prowadzone pod opieką księdza. Jednak charakterystyczną cechą kursu jest to, że mobilizuje on ludzi świeckich w parafii, aby szerzyć Ewangelię. Alpha jest bardziej skuteczna, gdy ksiądz wspiera kurs i opiekuje się zespołem organizacyjnym, co nie znaczy, że musi on być obecny na każdym spotkaniu kursu.

4. Dlaczego warto organizować kurs Alpha cyklicznie?

W Evangelii nuntiandi papież Paweł VI napisał: Ten wreszcie, kto przyjął Ewangelię, z kolei ewangelizuje innych. To jest dowodem prawdy, to jest probierzem ewangelizacji: Bo nie można pojąć, żeby ktoś przyjął Słowo i poświęcił się Królestwu, a równocześnie nie stał się jego świadkiem i głosicielem. To właśnie dzieje się na kursie Alpha: ludzie przychodzą, ich życie zmienia się, przyprowadzają swoich przyjaciół i w ten sposób dzieło ewangelizacji trwa. Uczestnicy poprzednich kursów prowadzą następne, służac w ten sposób kolejnym osobom, które pragną przybliżyć się do Boga. Parafia staje się dynamiczną grupą ludzi, wspierającą proboszcza i księży w ich posłudze. Z tego powodu ważne jest, aby kursy były stałym elementem działań parafii.

A tak wyglądała wiosenna edycja kursu Alfa w Popielowie:

 

Copyright © 2012 ThemeBlossom.com. All Rights Reserved