Dni krzyżowe

W poniedziałek, wtorek i środę przypadają tradycyjne Dni Krzyżowe. Modlitwa o urodzaje, o dobrą pogodę oraz za pracujących – będziemy w tych intencjach modlić się na zakończenie mszy o godz. 8.00 rano.

Więcej o tradycji Dni Krzyżowych

Łączą się one z Wniebowstąpieniem Pańskim. Obchodzone są w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne – Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.
Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud – wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji. Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek – „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę – „za głodujących”.

Źródło:

https://m.niedziela.pl/artykul/59511/nd/Dni-Krzyzowe

Copyright © 2012 ThemeBlossom.com. All Rights Reserved