Archiwalne ogłoszenia (2016r.)

Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25.12.2016 A.D.

1. Uroczyste nieszpory kolędowe o godz. 15.00.

2. Jutro drugi Dzień Świąt – Święto Św. Szczepana, Pierwszego Męczennika. Msze św. jak w każdą niedzielę. Kolekta przeznaczona jest na Wydział Teologiczny UŚ. O godz. 15.00 zapraszamy do wspólnego kolędowania. W tym dniu nie spowiadamy.

3. W środę przypada święto świętych Młodzianków. Wszystkie dzieci zapraszamy na Mszę św. ze specjalnym błogosławieństwem o godz. 9.00.

4. Prosimy o pomoc w sprzątaniu świątyni w czwartek od godz. 8.45.

5. Zapraszamy wszystkich Parafian na Mszę świętą na zakończenie Starego Roku ze sprawozdaniem z działalności parafii w sobotę o godz. 17.00, po niej nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. W tym dniu pod zwykłymi warunkami oraz odmawiając hymn Ciebie, Boże, wielbimy można zyskać odpust zupełny.

6. Wszystkich, którzy Nowy Rok pragną powitać w jedności z Chrystusem Eucharystycznym zapraszamy na Mszę św. pół godziny po północy.

7. W przyszłą niedzielę, 1 stycznia, przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Nieszpory kolędowe o godz. 15.00. Również w tym dniu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dodatkowo odmawiając hymn do Ducha Świętego. Po Mszy św. o godz. 10.30 zostaną podsumowane tegoroczne roraty.

8. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe. Początek odwiedzin w  tygodniu poświątecznym o godz. 15.00. W tym tygodniu odwiedzimy parafian z Ligoty.

9. Składamy serdeczne Bóg zapłać:

 • Ks. Andrzejowi za przygotowanie i poprowadzenie tegorocznych rorat.

 • Wszystkim zaangażowanym przy budowie stajenki betlejemskiej, za przystrojenie i dbałość o czystość naszej bazyliki.

 • Pani Magdalenie Dziubie za zorganizowanie akcji Podziel się na Boże Narodzenie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom naszej parafii za zaangażowanie w to piękne dzieło. Dzięki hojności parafian zebraliśmy 3000 produktów, z których 45 rodzin otrzymało paczki na święta. Jest to rekord w skali poprzednich zbiórek. Ponadto wolontariusze odwiedzili Dom Dziecka, gdzie wspólnie dekorowali pierniki, którymi podzielili się z pensjonariuszami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Żużlowej. Dary otrzymały również podopieczne Domu Nieletniej Matki.

10. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na remont domu parafialnego. Za tydzień kolekta na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

11. W kancelarii można jeszcze nabyć bilety na wydarzenie ewangelizacyjne Betlejem w Spodku. Szczegóły na plakatach.

12. Parafia MB Częstochowskiej na Nowinach zaprasza do swojego nowego kościoła na kolędowanie z zespołem Carrantuohill w najbliższy piątek o godz. 19.00. Koncert jest dedykowany dobrodziejom parafii i pielgrzymom rybnickim.

13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W świątecznym Gościu Niedzielnym m.in.: wywiad z nowym metropolitą krakowskim, o oficerze, który uratował 75 ton polskiego złota oraz o całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Elżbieta Swierczek

+ Henryk Palarz

+ Elfryda Kuśka

Wszystkim Parafianom i przybyłym gościom życzymy zadumy nad tą wielką Tajemnicą Miłości Boga do człowieka. Niech Chrystus na nowo narodzi się w  naszych sercach, napełniając je radością, pokojem i wszelkim dobrem. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!


IV Niedziela Adwentu – 18.12.2016 A.D.

1. Nabożeństwo adwentowe dziś o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Dzieci na Mszę św. roratnią zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18.00, a w czwartek i piątek o godz. 6.45.

4. Prosimy mężczyzn i młodzieńców do pomocy przy budowie szopki betlejemskiej w poniedziałek od godz. 9.00.

5. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w bazylice.

6. Krąg biblijny we wtorek o 19.00 w salce na probostwie.

7. Spotkanie mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

8. Przed zbliżającymi się świętami zapraszamy wszystkich do sakramentu pokuty i pojednania. Dzisiaj okazja do spowiedzi św. do południa między Mszami oraz pół godziny przed wieczorną Mszą św. W tygodniu pół godziny przed Mszami porannymi oraz: w poniedziałek i wtorek od 17.00. W środę i czwartek od 17.00 do 21.00. W piątek od 6.30 do 10.00 i od 14.00 do 21.00. W Wigilię Bożego Narodzenia spowiedź od 6.30 do 12.00 i od 14.00 do 16.00. W czasie Mszy świętych i w dni świąteczne nie będziemy spowiadać.

9. W sobotę Wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu nie będzie Mszy św. wieczornej, ani Adoracji Najświętszego Sakramentu.

10. W niedzielę przeżywać będziemy Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Zapraszamy wszystkich Parafian na pasterkę o północy. O godz. 23.15 modlitewne czuwanie prowadzone przez młodzież oazową. Kolekta na pasterce przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia. Zapraszamy całe rodziny do licznego udziału w nieszporach kolędowych o godz. 15.00.

11. W dniu dzisiejszym odwiedzimy z kolędą parafian z ulic: Strzelców Bytomskich, Wita Stwosza, Matejki, Basisty, Kochanowskiego, Byłych Więźniów Politycznych, Wojska Polskiego, Żwirki i Wigury. Wznowienie odwiedzin po świętach.

12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na duszpasterskie potrzeby parafii. Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na remont domu parafialnego.

13. Po każdej Mszy św. u Dzieci Maryi można zaopatrzyć się w świece Caritas oraz ozdoby świąteczne. Dochód z tej sprzedaży jest przeznaczony na duszpasterstwo dzieci w naszej parafii.

14. W zakrystii są do nabycia opłatki wigilijne w cenie za komplet: małych 1 zł, dużych 2 zł. Świece i opłatki można nabywać we wszystkie dni tygodnia.

15. W kancelarii parafialnej są do nabycia bilety na kolejną edycję koncertu Betlejem w Spodku, który odbędzie się 29 grudnia o godz. 19.00. Szczegóły na plakatach.

16. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: co się stanie ze 100 tysiącami zamrożonymi, w wyniku metody in vitro, „nadliczbowymi” embrionami?, nowy kanon lektur szkolnych oraz dodatek z modlitwami przy wigilijnym stole.

17. W zakrystii jest już świąteczny numer Małego Gościa z obrazkiem na zakończenie rorat i modlitwą oddania Matce Bożej.

18. Rybnicka Rada Seniorów zaprasza na spotkanie opłatkowe seniorów w poniedziałek o 13.00 do Teatru Ziemi Rybnickiej.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Małgorzata Hochhaus

+ Paweł Śliwa

+ Irena Zawadzka


III Niedziela Adwentu – 11.12.2016 A.D.

1. Nabożeństwo adwentowe dziś o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Dzieci na Mszę św. roratnią zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18.00, a w czwartek i piątek o godz. 6.45.

4. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania:

 • Kandydatów do bierzmowania w poniedziałek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego

 • Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po Mszy św. wieczornej

 • Katecheza dorosłych we wtorek o 19.00 w salce na probostwie

 • Rodziców dzieci pierwszokomunijnych w czwartek o 19.00 w salce domu parafialnego

5. Sprzątanie bazyliki przed świętami odbędzie się w środę i czwartek o godz. 9.00. Prosimy o liczniejsze zaangażowanie parafian w to przedświąteczne sprzątanie.

6. Wykład KOCHAM I WYMAGAM dla rodziców dzieci przedszkolnych i czesnoszkolnych w czwartek o godz. 17.00 w salce domu parafialnego. Szczegóły na plakacie i stronie internetowej parafii.

7. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 oraz na Godzinę Miłosierdzia o 15.00.

8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie. Na te nauki zapraszamy także rodziców i chrzestnych pragnących ochrzcić swoje dzieci w pierwszą niedzielę stycznia.

9. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii do piątku. Następne odwiedziny w lutym.

10. Osoby, które chciałyby się zaangażować w czytanie podczas Mszy św. zapraszamy w sobotę o godz. 11.30 do salki domu parafialnego.

11. KIK zaprasza na adwentowy dzień skupienia, który poprowadzi ks. dr Grzegorz Olszowski w sobotę o 14.00 w kaplicy Sióstr Urszulanek.

12. Od przyszłej niedzieli rozpoczniemy spowiedź przedświąteczną. Będziemy spowiadali od 6.30 między Mszami oraz pół godziny przed wieczorną Mszą św. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy świętych.

13. W przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka produktów, z których zostaną przygotowane paczki świąteczne dla najuboższych rodzin naszej parafii. Dziś przy wyjściu z kościoła odebrać będzie można kartki z wypisanymi produktami, które za tydzień będziemy odbierać przed każdą mszą świętą. Osoby chętne do pomocy przy pakowaniu lub rozwożeniu paczek prosimy o kontakt pod numerem telefonu umieszczonym na kartce.

14. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe. Początek odwiedzin w tygodniu o 15.30, a w soboty i niedziele o 14.00.

15. Prosimy mężczyzn i młodzieńców do pomocy przy budowie szopki betlejemskiej w poniedziałek 19.12. od godz. 9.00.

16. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont domu parafialnego. Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na duszpasterskie potrzeby parafii.

17. Po każdej Mszy św. u Dzieci Maryi można zaopatrzyć się w świece Caritas oraz ozdoby świąteczne. Dochód z tej sprzedaży jest przeznaczony na duszpasterstwo dzieci w naszej parafii.

18. W zakrystii są do nabycia opłatki wigilijne w cenie za komplet: małych 1 zł, dużych 2 zł. Świece i opłatki można nabywać we wszystkie dni tygodnia.

19. W kancelarii parafialnej są do nabycia bilety na kolejną edycję koncertu Betlejem w Spodku, który odbędzie się 29 grudnia o godz. 19.00. Szczegóły na plakatach.

20. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: relacja z miejsca Zmartwychwstania Pana Jezusa, o nowych lekturach szkolnych, o wspólnej dacie powstania Radia Maryja i rozpadu Związku Sowieckiego.

21. Rada Dzielnicy Ligota – Ligocka Kuźnia zaprasza mieszkańców dzielnicy powyżej 65 roku życia na spotkanie opłatkowe we wtorek o 16.00 do Harcówki.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Zbigniew Skarus

+ Zofia Regeta

+ Eleonora Greiner

+ Róża Prus

+ Róża Siwy


II Niedziela Adwentu – 4.12.2016 A.D.

1. Nabożeństwo adwentowe dziś o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania:

 • Akcji Katolickiej w poniedziałek o 17.00.

 • Apostolstwa Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

 • Mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w środę o godz. 9.00.

5. Dzieci na Mszę św. roratnią zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18.00, a w piątek o godz. 6.45.

6. W czwartek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 8.00, 9.00, 16.00 i 18.00. Msza o godz. 9.00 sprawowana będzie w int. Legionu Maryi. Od godz. 12.00 do 13.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Godzina Łaski. Msza św. o godz. 16.00 będzie ze ślubowaniem Dzieci Maryi. Zapraszamy na nią wszystkie Dzieci Maryi wraz z rodzicami.

7. KIK zaprasza na wykład otwarty ks. prof. Józefa Kozyry pt.: MAGNIFICAT – Maryjną pieśnią o Bożym Miłosierdziu w czwartek o 16.30 w parafii św. Jadwigi na Nowinach.

8. W sobotę w naszej parafii odbędzie się dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Początek o godz. 10.00.

9. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30, a w soboty i niedziele o 14.00. W najbliższym tygodniu odwiedzimy parafian przy ulicach: Ogródki, Na Górze, Damrota, Ligonia, Długosza, Św. Antoniego i Wyzwolenia.

10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby parafii oraz przed świątynią na Fundusz Pomoc Kościołowi na Wschodzie. Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na generalny remont domu parafialnego.

11. Dzisiaj po mszach świętych przed bazyliką przedstawiciele stowarzyszenia sztuki rękodzieła Nazaret przeprowadzą kiermasz świąteczny. Całkowity dochód z kiermaszu jest przeznaczony na misje.

12. Po każdej Mszy św. u Dzieci Maryi można zaopatrzyć się w świece Caritas i ozdoby świąteczne. Dochód z tej sprzedaży zostanie przeznaczony na duszpasterstwo dzieci w naszej parafii.

13. W zakrystii można nabyć opłatki wigilijne w cenie za komplet: małych 1 zł, dużych 2 zł. Opłatki i świece można nabywać we wszystkie dni tygodnia.

14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in..: podwójna kradzież św. Mikołaja, piętnastoletni komputerowy geniusz kandydatem na ołtarze oraz o tym, że gotowanie zbliża ludzi.

15. W gablotce został wywieszony plakat z informacją nt. musicalu pt.: Dziewczynka z marzeniami. Na wszystkie przedstawienia jest wstęp wolny, natomiast po spektaklu będzie można złożyć ofiarę na hospicjum, zajmujące się opieką nad rodzinami oczekującymi narodzin ciężko chorych dzieci, których życie potrwa kilka chwil.

Ponawiamy apel o poparcie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Mama, Tata i Dzieci. Celem inicjatywy jest zebranie jednego miliona podpisów popierających projekt prawa gwarantującego, że w prawie UE małżeństwobędzie rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny i odpowiednio do tego rozumiane będzie pojęcie rodziny. Projekt zawiera także gwarancje, że UE nie będzie wpływać na rozumienie małżeństw w prawie wewnętrznym państw członkowskich. Tę inicjatywę można poprzeć w zakrystii, kancelarii oraz w internecie na stronie www.mamatataidzieci.pl Zachęcamy do licznego popierania i propagowania tej znaczącej inicjatywy.

W tym tygodniu odeszły do wieczności:

+ Lucjanna Stefianiuk

+ Cecylia Warmuzek

+ Janina Paciorek


I Niedziela Adwentu – 27.11.2016 A.D.

1. Dzisiejszą niedzielę obchodzimy ją jako Niedzielę Trzeźwości. Zachęcamy wiernych do abstynencji od napojów alkoholowych i złożenia świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Trzeźwości wyłożonej przed ołtarzem Chrystusa Króla.

2. Nabożeństwo adwentowe dziś o godz. 15.00.

3. Od jutra rozpoczynamy roraty. Dzieci na Mszę św. roratnią zapraszamy w poniedziałki, wtorki i środy o godz. 18.00, a w czwartki i piątki o godz. 6.45. W najbliższy, pierwszy piątek roraty wyjątkowo w ramach Mszy szkolnej o godz. 16.00.

4. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

5. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w poniedziałek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach św. Okazja do spowiedzi św. w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. oraz w czwartek po Mszy wieczornej do godz. 21.00 i w piątek od godz. 17.00. Do tej spowiedzi, jak i na Mszę św. o 18.00 zapraszamy również młodzież, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania.

8. Msza św. szkolna w piątek o godz. 16.00, będzie to Msza Rorate. Wszystkie dzieci zapraszamy do spowiedzi św. w czwartek od godz. 16.30. Przypominamy, że przed Mszą szkolną, spowiedzi nie będzie. Bardzo prosimy rodziców i opiekunów o troskę o tę ważną sferę życia swoich dzieci i umożliwienie im regularnego korzystania z sakramentu pokuty.

9. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

10. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii do piątku. Równocześnie pragniemy poinformować, iż z posługi sakramentalnej będzie można skorzystać jeszcze bezpośrednio przed Świętami Bożego Narodzenia, w sobotę 17 grudnia. W styczniu odwiedzin nie będzie.

11. W sobotę w naszej parafii odbędzie się dzień skupienia Legionu Maryi. Początek o godz. 9.00. Msza św. o 10.30.

12. W sobotę swoje urodziny będzie obchodził ks. Andrzej Króliczek. Zapraszamy na Mszę św. w Jego intencji o godz. 18.00.

13. W pierwsze soboty miesiąca o godz. 16.30 w salce domu parafialnego odbywają się spotkania dla osób w kryzysie małżeńskim oraz żyjących w związkach niesakramentalnych.

14. W niedzielę przypada liturgiczne wspomnienie św. Barbary, patronki górników. Wszystkich górników, emerytów górniczych i ich rodziny zapraszamy na Mszę św. o 9.00.

15. W przyszłą niedzielę będziemy gościli przedstawicieli stowarzyszenia sztuki rękodzieła Nazaret, którzy przeprowadzą kiermasz świąteczny. Całkowity dochód z kiermaszu jest przeznaczony na misje.

16. Rozpoczęliśmy odwiedziny kolędowe. Prosimy o zapoznanie się z dokładnym planem kolędy w gablotce, na stronie internetowej parafii. Dziś odwiedzimy parafian przy ul. Piasta. Początek o godz. 14.00.

17. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont domu parafialnego. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby parafii, a przed bazyliką zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

18. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in..: początek adwentowego cyklu „Szkoła nadziei”, o nawracaniu muzułmanów, zakończenie II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

19. Po każdej Mszy św. u Dzieci Maryi można zaopatrzyć się w świece Caritas. Dochód z tej sprzedaży zostanie przeznaczony na duszpasterstwo dzieci w naszej parafii.

20. W zakrystii jest jeszcze do nabycia Mały Gość szczególnie przydatny podczas rorat, a także opłatki wigilijne w cenie za komplet: małych 1 zł, dużych 2 zł. Opłatki i świece można nabywać we wszystkie dni tygodnia.

21. Duszpasterstwo Akademickie Rybnik zaprasza na rekolekcje akademickie. Potrwają one od dziś do środy. Nauki od poniedziałku do środy o 19.00, dzisiaj w ramach Mszy św. Rekolekcje głosi ks. dr Marek Spyra, wieloletni duszpasterz akademicki naszej archidiecezji.

22. Od dzisiaj do niedzieli 10 grudnia włącznie w zakrystii będą zbierane podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Mama, Tata i Dzieci. Celem inicjatywy jest zebranie jednego miliona podpisów popierających projekt prawa gwarantującego, że w prawie UE małżeństwo będzie rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny i odpowiednio do tego rozumiane będzie pojęcie rodziny. Projekt zawiera także gwarancje, że UE nie będzie wpływać na rozumienie małżeństw w prawie wewnętrznym państw członkowskich. Tę inicjatywę można także poprzeć w internecie na stronie www.mamatataidzieci.pl Zachęcamy do licznego popierania i propagowania tej znaczącej inicjatywy.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych 2 i 3 grudnia organizuje Drzwi Otwarte Szkoły – Jarmark Świąteczny. Szczegóły w gablotce.

W tym tygodniu odeszła do wieczności:

+ Krystyna Wyglenda


Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 20.11.2016 A.D.

W naszej wspólnocie parafialnej witamy Ojca Oblata Daniela Biedniaka, który wygłosi słowo Boże i zaproponuje zakup kalendarza misyjnego.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00. W dniu dzisiejszym odmawiając pobożnie Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Chrystusowi Królowi i spełniając zwykłe warunki, można zyskać odpust zupełny.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. W poniedziałek swoje święto będą obchodzić ministranci. Zapraszamy wszystkich ministrantów wraz z rodzicami do udziału we Mszy św. o godz. 18.00, a po Mszy św. na spotkanie do salki. Równocześnie wszystkich chłopców, którzy chcieliby posługiwać przy ołtarzu jako ministranci zapraszamy na spotkania w każdą sobotę o godz. 9.00 do domu parafialnego.

4. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w bazylice.

5. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o 8.45.

7. Czwarta nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

8. W piątek w naszej parafii przypada wieczna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do wstąpienia na chwilę osobistej modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym. Wystawienie po Mszy o godz. 8.00 a zakończenie błogosławieństwem sakramentalnym o 17.50.

9. W sobotę rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie. Prosimy zapoznać się z planem kolędy zamieszczonym w gablotkach i na stronach internetowych parafii. W sobotę odwiedzimy mieszkańców ulic: Mariańskiej, Zajezdnej, Solskiego i Orzeszkowej; w niedzielę – ulicy Piasta.

10. Za tydzień I niedziela Adwentu, rozpoczynająca Nowy Rok liturgiczny. Tę niedzielę obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości. Zachęcamy do abstynencji od napojów alkoholowych i złożenia świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Trzeźwości wyłożonej na stoliku przed ołtarzem Chrystusa Króla.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na archidiecezję oraz składane przed bazyliką na Fundację Papieska Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Za tydzień kolekta na remont domu parafialnego.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana – pełny tekst oraz omówienie jego znaczenia, a także artykuł: wielkiego oszustwa ciąg dalszy, czyli leczenie homeopatią. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość Niedzielny, a w nim bezpłatny dodatek – lampion roratni.

W tym tygodniu odeszły do wieczności:

śp. Monika Kurzacz

śp. Elżbieta Graszka


XXXIII Niedziela zwykła – 13.11.2016 A.D.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Spotkanie kandydatów do bierzmowania w poniedziałek o 19.00 w salce domu parafialnego.

4. Krąg biblijny wyjątkowo w tym tygodniu we wtorek o godz. 19.00 w salce na probostwie.

5. Spotkanie mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 8.45.

7. Spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych w czwartek o 19.00 w salce domu parafialnego.

8. Trzecia nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

9. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy do bazyliki na Mszę św. o godz. 8.00 i na Godzinę Miłosierdzia o 15.00.

10. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

11. W ramach Rybnickich Dni Cecyliańskich w naszej bazylice w sobotę o godz. 19.00 odbędzie się koncert finałowy. Wystąpią Filharmonia Rybnicka oraz Chór „Dominanta” pod dyrekcją Jana Wincentego Hawla. Zapraszamy.

12. W najbliższą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii Misjonarza Oblata Maryi Niepokalanej, który wygłosi słowo Boże o tematyce misyjnej i zaproponuje nam zakup kalendarza misyjnego będącego wsparciem posługi misyjnej.

13. W poniedziałek 21 listopada swoje święto będą obchodzić ministranci. Zapraszamy wszystkich ministrantów wraz z rodzicami do udziału we Mszy św. o godz. 18.00, a po Mszy św. na spotkanie do salki. Równocześnie wszystkich chłopców, którzy chcieliby posługiwać przy ołtarzu jako ministranci zapraszamy na spotkania w każdą sobotę o godz. 9.00 do domu parafialnego.

14. Od soboty 26 listopada rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie. Prosimy nowych parafian o zgłoszenie w kancelarii faktu zamieszkania na terenie parafii w celu założenia kartoteki i uwzględnienia podczas odwiedzin kolędowych. Plan kolęd został zamieszczony w gablotkach, na stronie internetowej parafii oraz wyłożony na stolikach. Prosimy o zapoznanie się z nim i zaplanowanie czasu umożliwiające spotkanie z całą rodziną na wspólnej modlitwie. Za otwarcie drzwi Waszych domostw na przybycie duszpasterzy wyrażamy już dziś ogromną wdzięczność. Tradycyjne ofiary składane przez Was w czasie kolędy pragniemy przeznaczyć na modernizację wewnętrznego oświetlenia bazyliki, zwłaszcza prezbiterium.

15. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont domu parafialnego. Za tydzień kolekta przeznaczona na potrzeby archidiecezji, a przed kościołem zbiórka na Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

16. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: czy inkwizycja może być powodem do dumy?, o poglądach szefów Facebooka oraz dodatek – kalendarz z MB Częstochowską.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Zbigniew Macionczyk

+ Roman Drygiel

+ Jan Szpak


XXXII Niedziela zwykła – 6.11.2016 A.D.

1. Różaniec za zmarłych będziemy odmawiać do środy włącznie: dziś o godz. 15.00, a w pozostałe dni o 17.30.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania:

 • Akcji Katolickiej w poniedziałek o 16.30.

 • Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

 • Katecheza dorosłych we wtorek o 19.00 w salce na probostwie.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 8.45.

5. KIK w Rybniku zaprasza na wykład dra Atanazego Polanko pt. Sanktuarium na Górze św. Anny w czasie II wojny światowej w czwartek o godz. 16.30 w parafii św. Jadwigi na Nowinach

6. Druga nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

7. W piątek Święto Niepodległości. Wszystkich Parafian zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 10.30. Na ten dzień ks. Arcybiskup udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

8. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia dobiega końca. Uroczyste zakończenie w parafiach odbędzie się w przyszłą niedzielę. W sobotę podczas wieczornej Mszy św. zostanie pobłogosławiona tablica Miłosierdzia upamiętniająca to wydarzenie.

9. 19 listopada odbędzie się pielgrzymka do Łagiewnik na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Szczegóły i zapisy w kancelarii.

10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary budowę kościoła MB Częstochowskiej na Nowinach. Za tydzień kolekta przeznaczona na remont domu parafialnego.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: dlaczego nie można rozrzucać ludzkich prochów?, Apokalipsa w Aleppo, łapanie pokemonów w wodzisławskiej parafii.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Paweł Dambiec

+ Adam Pustelny

+ Jan Fojcik


XXXI Niedziela zwykła – 30.10.2016 A.D.

1. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa różańcowe: dziś o godz. 15.00, jutro o 17.15.

2. We wtorek będziemy przeżywać Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. jak w każdą niedzielę. Jest to uroczystość nakazana. O godzinie 14.00 z kościoła akademickiego wyruszy procesja na cmentarze rybnickie. Nieszporów nie będzie.

3. Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać:

– od południa uroczystości Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przez pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę, modlitwy w intencjach Ojca Świętego, odprawienie spowiedzi i przyjęcie Komunii św., zachowanie wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu;

– w dniach od 1 do 8 listopada przez nabożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych.

4. W środę przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. o godz. 7.00, 8.00 i 18.00. Nasi bliscy Zmarli mogą liczyć tylko na nas, dlatego zachęcamy do udziału, a także do zamawiania Mszy świętych za Nich. Są jeszcze wolne intencje w grudniu i styczniu.

5. Zapraszamy na różaniec za zmarłych od środy do wtorku o godz. 17.30. W związku z modlitwami za zmarłych w czwartek i sobotę nie będzie Adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00.

6. Zalecki za zmarłych na nabożeństwa wypominkowe można składać w zakrystii lub kancelarii. Prosimy o czytelne wypełnianie zalecek.

7. Parafia MB Bolesnej informuje, że zalecki na terenie cmentarza zbierają tylko Siostry Służebniczki i młodzież. Ludzie ubrani w sutanny z kolorowymi pasami zbierający ofiary i zalecki przed cmentarzem i na terenie cmentarza nie mają nic wspólnego z Kościołem katolickim. Są członkami sekty.

8. W poniedziałek i wtorek przed cmentarzami: komunalnym i parafialnym wolontariusze z żółtymi chustami, legitymacjami i zaplombowanymi puszkami przeprowadzą kwestę na rzecz hospicjum domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku.

9. Spotkanie mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

10. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 9.00.

11. Pierwsza nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

12. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach św. Okazja do spowiedzi św. w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. oraz w czwartek po Mszy wieczornej do godz. 21.00 i w piątek od godz. 17.00. Do tej spowiedzi, jak i na Mszę św. o 18.00 zapraszamy również młodzież, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania.

13. Msza św. szkolna w piątek o godz. 16.00. Wszystkie dzieci zapraszamy do spowiedzi św. w czwartek od godz. 16.30. Przypominamy, że przed Mszą szkolną, spowiedzi nie będzie. Bardzo prosimy rodziców i opiekunów o troskę o tę ważną sferę życia swoich dzieci i umożliwienie im regularnego korzystania z sakramentu pokuty.

14. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

15. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.

16. 19 listopada odbędzie się pielgrzymka do Łagiewnik na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Szczegóły i zapisy w kancelarii.

17. W przyszłym roku przypada 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji w dniach od 7 do 15 sierpnia 2017r. ks. Rafał Borkowy organizuje pielgrzymkę do Fatimy i Santiago de Compostela. Szczegółowy plan pielgrzymki znajduje się w gablotce i na stronie internetowej parafii. Zapisy w kancelarii lub osobiście u ks. Rafała. Przy zapisie prosimy o wpłatę 500 zł zaliczki. Zostało kilka wolnych miejsc.

18. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na misje. Za tydzień kolekta przeznaczona na budowę kościoła MB Częstochowskiej na Nowinach.

19. Koncert laureatów Międzynarodowego Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna odbędzie się w naszej bazylice w sobotę, 5 listopada o godz. 19.00.

20. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o człowieku, który potrafi zepsuć Halloween, o żeglarskiej drużynie skautów z Rybnika, a także kartka na wypominki. W zakrystii jest jeszcze do nabycia nowy numer Małego Gościa.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Dieter Schuschke

+ Edmund Grulkowski


XXX Niedziela zwykła – 23.10.2016 A.D.

1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe: dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.

2. Ojcowie Franciszkanie zapraszają na koncert pieśni maryjno-eucharystycznej dziś o 15.00 do parafii św. Józefa.

3. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

4. Krąg Biblijny we wtorek o 19.00 w salce na probostwie.

5. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w czwartek po Mszy św. wieczornej w kaplicy MB Fatimskiej.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 8.45.

7. Legion Maryi zaprasza do Turzy Śl. na noc pokuty. Wyjazd w sobotę z przystanku na ul. Piasta o godz. 18.30. Koszt 10 zł.

8. Parafia Matki Boskiej Bolesnej zwraca się z prośbą o uporządkowanie grobów, a także o zachowanie czystości na cmentarzu. Uprasza się również o sprawdzenie lub odnowienie rezerwacji miejsc grobowych. Ofiary za miejsca grobowe i pomniki przeznaczone są na utrzymanie cmentarza.

9. Zalecki za zmarłych na nabożeństwa wypominkowe można składać w zakrystii lub kancelarii. Prosimy o czytelne wypełnianie zalecek, zachęcamy, by skorzystać z kartek wyłożonych na stolikach.

10. W miesiącu grudniu i styczniu są jeszcze wolne intencje. Równocześnie informujemy, iż w naszej parafii istnieje możliwość zamawiania Mszy św. gregoriańskich za zmarłych. Serdecznie polecamy tę formę upraszania Bożego Miłosierdzia i życia wiecznego swoim bliskim cierpiącym w czyśćcu. Informacje w kancelarii.

11. Duszpasterstwo Akademickie Rybnik organizuje pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach od 14 do 21 stycznia 2017 roku. Informacje i zapisy u duszpasterza akademickiego.

12. W przyszłym roku przypada 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji w dniach od 7 do 15 sierpnia 2017r. ks. Rafał Borkowy organizuje pielgrzymkę do Fatimy i Santiago de Compostela. Szczegółowy plan pielgrzymki znajduje się w gablotce i na stronie internetowej parafii. Zapisy w kancelarii lub osobiście u ks. Rafała. Przy zapisie prosimy o wpłatę 500 zł zaliczki.

13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na generalny remont domu parafialnego. Za tydzień kolekta przeznaczona na misje.

14. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: pomysł na pomaganie, oddziały specjalne, czyli o Żywym Różańcu, co się wydarzyło na Jasnej Górze podczas Wielkiej Pokuty? W zakrystii jest do nabycia nowy numer Małego Gościa, a w nim: dlaczego niedziela jest tak wyjątkowa?, o nurkowaniu 11 km pod wodą i o turbinie wiatrowej. W zakrystii można również zaopatrzyć się w kalendarz z Aniołami Misji w cenie 5 zł.

15. Dzisiaj po Mszach św. za dobrowolną ofiarę można nabyć znicze u Dzieci Maryi. Zebrane ofiary będą przeznaczone na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych dzieci z naszej parafii.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Regina Wiśniewska

+ Czesław Naparstek


XXIX Niedziela zwykła – 16.10.2016 A.D.

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej ks. Waldemara Maciejewskiego, archidiecezjalnego rekolekcjonistę, który wygłosi Słowo Boże i poprosi przed kościołem o wsparcie materialne remontu domu formacyjno-rekolekcyjnego w Wiśle – Jaworniku.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Pamiętajmy w swoich modlitwach o misjach i misjonarzach, zwłaszcza z naszej archidiecezji.

1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe: dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.

2. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w bazylice.

3. Spotkanie mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 8.45.

5. Chór parafialny Cecylia zaprasza na próby w każdy czwartek o godz. 18.00 do salki domu parafialnego. Każdy nowy głos mile widziany.

6. Spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych w czwartek o 19.00 w salce domu parafialnego.

7. W przyszłą niedzielę w naszej parafii odbędzie się dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Centralnym punktem tego wydarzenia będzie Msza św. sprawowana o godz. 15.30. Z racji rozbudowanej liturgii będzie trwała nieco dłużej.

8. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie można zakupić znicze u Dzieci Maryi. Zebrane ofiary będą przeznaczone na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych.

9. Wyjazd na pielgrzymkę do Rzymu w niedzielę o godz. 15.00 spod bazyliki. Prosimy pielgrzymów o przybycie pół godziny wcześniej.

10. W przyszłym roku przypada 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji w dniach od 7 do 15 sierpnia 2017r. ks. Rafał Borkowy organizuje pielgrzymkę do Fatimy i Santiago de Compostela. Szczegółowy plan pielgrzymki znajduje się w gablotce i na stronie internetowej parafii. Zapisy w kancelarii lub osobiście u ks. Rafała. Przy zapisie prosimy o wpłatę 500 zł zaliczki.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów bieżących remontów w parafii oraz za ofiary składane przed świątynią na remont domu formacyjno-rekolekcyjnego w Wiśle – Jaworniku. Za tydzień kolekta przeznaczona na generalny remont domu parafialnego.

12. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o mozaikach zdobiących sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, sylwetki nowych kardynałów i o tegorocznych nagrodach Nobla. W zakrystii jest jeszcze do nabycia kilka numerów Małego Gościa.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Stefan Konior

+ Antoni Skrzypiec

+ Jan Sadziak

+ Leopold Młodzik

+ Marianna Sołtysiak


XXVIII Niedziela zwykła – 9.10.2016 A.D.

1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.

2. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania:

 • Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po Mszy św. wieczornej

 • Kandydatów do bierzmowania w poniedziałek o 19.00 w salce domu parafialnego

 • Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30

 • Katechezy dorosłych we wtorek o 19.00 w salce na probostwie

3. Wszystkich wyjeżdżających na pielgrzymkę do Rzymu zapraszamy na spotkanie w środę o godz. 18.15 w salce domu parafialnego. Bardzo prosimy o przyniesienie ze sobą dokumentów tożsamości w celu zweryfikowania danych do wyjazdu.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 8.45.

5. W parafii MB Bolesnej zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich nauczycieli, pracowników i emerytów rybnickich szkół w czwartek o godz. 16.00.

6. W czwartek przypada dzień fatimski. Ostatnie nabożeństwo fatimskie rozpoczniemy różańcem o godz. 17.15, następnie Msza św. i procesja dookoła bazyliki. Prosimy przynieść świece z okapnikami.

7. Wszystkich parafian zapraszamy do wspólnej modlitwy w ramach Kongresu Różańcowego. Rozpoczęcie w piątek o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie poszczególne części różańca.

8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

9. W sobotę na Jasnej Górze odbędzie się spotkanie modlitewne Wielka Pokuta. Wyjazd z naszej parafii o godz. 8.00. Szczegóły w gablotce. Zapisy w kancelarii.

10. W najbliższą niedzielę będziemy gościć w parafii ks. Waldemara Maciejewskiego, rekolekcjonistę naszej archidiecezji, który wygłosi Słowo Boże i poprosi przed kościołem o wsparcie materialne remontu domu formacyjno-rekolekcyjnego w Wiśle – Jaworniku.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na generalny remont domu parafialnego, a przed świątynią na fundusz stypendialny Dzieło Nowego Tysiąclecia. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów bieżących remontów w parafii.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: zachęta do wielkiej modlitwy pokutnej, czy można dać dziecku klapsa?, kto chodzi do kościoła katolickiego w Norwegii? W zakrystii jest do nabycia nowy numer Małego Gościa poświęcony jubileuszowi koronacji obrazu jasnogórskiego.

W tym tygodniu odeszły do wieczności:

+ Felicja Leśniak

+ Salomea Smyczek

+ Jolanta Różańska


XXVII Niedziela zwykła – 2.10.2016 A.D.

1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.

2. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o 16.30.

3. Spotkanie mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 9.00.

5. Pierwsze spotkanie Seminarium Odnowy Wiary w środę o godz. 19.00 w bazylice. Osoby chcące w nim wziąć udział mogą się jeszcze zapisać w zakrystii lub na stronie internetowej parafii.

6. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach organizuje cykl spotkań i katechez dla przedsiębiorców i pracodawców. Pierwsze spotkanie w czwartek o 19.00. Szczegóły na plakacie.

7. W tym tygodniu liturgicznie przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach św. Okazja do spowiedzi św. w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. oraz w czwartek po Mszy wieczornej do godz. 21.00 i w piątek od godz. 17.00. Do tej spowiedzi, jak i na Mszę św. o 18.00, zapraszamy szczególnie młodzież, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania.

8. Wielką radością napawa nas fakt, iż coraz więcej dzieci spowiada się w pierwsze piątki miesiąca. Powoduje to jednak wydłużenie czasu spowiedzi i dzieci do połowy Mszy szkolnej czekają w kolejce do konfesjonału. Dlatego, aby umożliwić im pełne uczestnictwo w tej Mszy św. i dobre przeżycie spowiedzi, a także z powodu katechezy księży w szkołach, nie będzie spowiedzi przed Mszą szkolną, tylko w pierwsze czwartki od godz. 16.30. Bardzo prosimy rodziców i opiekunów o troskę o tę ważną sferę życia swoich dzieci i umożliwienie im regularnego korzystania z sakramentu pokuty.

9. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.

10. W sobotę w katedrze katowickiej odbędzie się V Archidiecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca. Zachęcamy wszystkich odmawiających różaniec do udziału w pielgrzymce.

11. W sobotę 15 października na Jasnej Górze odbędzie się spotkanie modlitewne Wielka Pokuta. Wyjazd z naszej parafii o godz. 8.00. Szczegóły w gablotce. Zapisy w kancelarii.

12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na WŚSD. Za tydzień kolekta na generalny remont domu parafialnego, a przed świątynią na fundusz stypendialny Dzieło Nowego Tysiąclecia.

13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: czy w Polsce każde życie będzie chronione, wspomnienie o watykańskim egzorcyście, o rzezi wołyńskiej. W zakrystii jest do nabycia nowy numer Małego Gościapoświęcony jubileuszowi koronacji obrazu jasnogórskiego.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Alojzy Kapias

+ Maria Zbrzeska

+ Henryk Jendrowniak


XXVI Niedziela zwykła – 25.09.2016 A.D.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Wszystkich zaangażowanych w ŚDM, wolontariuszy, rodziny, które przyjmowały pielgrzymów zapraszamy na spotkanie dzisiaj o godz. 16.30 do salki domu parafialnego.

3. W poniedziałek o 19.00 w bazylice odbędzie się recital organowy w ramach XXXI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

4. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

5. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

6. W środę o godz. 15.00 wierni w całej Polsce wyjdą na ulice miast i wsi, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na tę modlitwę w naszej parafii na ul. Powstańców przed bazyliką oraz przy kaplicy św. Jana Nepomucena w Ligocie. Wszystkich wiernych zachęcamy do włączenia się w modlitwę Koronką, a zwłaszcza członków grup parafialnych. Szczegóły na plakacie.

7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o 8.45.

8. W czwartek przypada 101 rocznica konsekracji naszej bazyliki. Zachęcamy do udziału w Mszach św. w tym dniu.

9. W czwartek Legion Maryi zaprasza do Turzy Śl. na noc pokuty. Wyjazd z przystanku na ul. Piasta o godz. 18.30. Koszt 10 zł.

10. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

11. W sobotę rozpoczyna się miesiąc październik. Gorąco zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach różańcowych dzieci, młodzież i dorosłych. Nabożeństwa w tygodniu o godz. 17.15, a w niedziele o 15.00.

12. Spotkanie dla osób przeżywających kryzysy małżeńskie, po rozwodach, a także żyjących w związkach niesakramentalnych w sobotę o godz. 16.30 w salce domu parafialnego.

13. Duszpasterstwo Akademickie zaprasza na Mszę św. w intencji środowiska szkolnego i akademickiego do kościółka akademickiego w niedzielę o godz. 11.00.

14. Pielgrzymów udających się na samolotowo-autokarową pielgrzymkę do Rzymu w dniach 23-28.10.br. prosimy uregulować ostatnią wpłatę i podać niezbędne dane do wyjazdu do piątku. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Chętnych zapraszamy. Informacje i zapisy w kancelarii.

15. W sobotę 8.10. w katedrze katowickiej odbędzie się V Archidiecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca. Zachęcamy wszystkich odmawiających różaniec do wspólnego pielgrzymowania. Zapisy w kancelarii do piątku.

16. Wspólnota Jezusa Miłosiernego zaprasza na Seminarium Odnowy Wiary. Spotkania odbywać się będą w kolejne środy od 5 października do 7 grudnia 2016 r. Zapisy w zakrystii lub na stronie internetowej.

17. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na generalny remont domu parafialnego. Za tydzień kolekta na WŚSD w Katowicach.

18. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o tym, że Panu Bogu bardzo podoba się pokuta, a także płyta DVD z filmem Bóg nie umarł. W zakrystii jest do nabycia nowy numer Małego Gościa poświęcony jubileuszowi koronacji obrazu jasnogórskiego.


XXV Niedziela zwykła – 18.09.2016 A.D.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Dzisiaj o godz. 19.00 w bazylice odbędzie się koncert Niemieckiej Federacji Pueri Cantores pt.: Ubi caritas est vera… Serdecznie zapraszamy.

3. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w bazylice.

4. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

5. Żywy Różaniec organizuje wyjazd do Bujakowa w środę o godz. 8.00. Koszt 10zł. Zapisy w kancelarii.

6. Spotkanie mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 8.45.

8. Czwarta nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

9. KIK organizuje pielgrzymkę do Staniątek i Krakowa w najbliższą sobotę. Szczegóły w gablotce.

10. Wszystkich zaangażowanych w ŚDM, wolontariuszy, rodziny, które przyjmowały pielgrzymów zapraszamy na spotkanie w niedzielę o godz. 16.30 do salki domu parafialnego.

11. Wspólnota Jezusa Miłosiernego zaprasza na Seminarium Odnowy Wiary. Spotkania odbywać się będą w kolejne środy od 5 października do 7 grudnia 2016 r. Zapisy w zakrystii lub kancelarii. Szczegóły na plakatach.

12. Chór Cecylia zaprasza na pielgrzymkę do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy w dniach 17-19.10.2016r. Szczegóły na plakacie. Zapisy w kancelarii.

13. Pielgrzymów udających się na samolotowo-autokarową pielgrzymkę do Rzymu w dniach 23-28.10.br. prosimy uregulować ostatnią wpłatę i podać niezbędne dane do wyjazdu do końca miesiąca. Jest jeszcze 5 wolnych miejsc. Chętnych zapraszamy. Informacje i zapisy w kancelarii.

14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na Wydział Teologiczny UŚ. Za tydzień kolekta na generalny remont domu parafialnego.

15. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: najdłuższe 154 sekundy w życiu, czym są świeckie instytuty życia konsekrowanego, o śląskich kalkutkach.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Walerian Smołka

+ Adam Sobocik

+ Alfons Płaczko


XXIV Niedziela zwykła – 11.09.2016 A.D.

W naszej wspólnocie parafialnej witamy diakona Mateusza Włoska, który odbywał staż katechetyczny w naszej parafii. Dziś wygłosi Słowo Boże.

Kolekta na generalny remont domu parafialnego.

1. Nieszpory niedzielne dzisiaj o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Uczniów klas III gimnazjum chcących przystąpić do sakramentu bierzmowania w roku 2017 zapraszamy wraz z przynajmniej jednym rodzicem na spotkanie organizacyjne w poniedziałek o godz. 19.00 do salki domu parafialnego.

4. We wtorek przypada dzień fatimski, zapraszamy na nabożeństwo o godz. 11.00. Rozpoczniemy je Mszą św., następnie różaniec i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

5. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

6. Zapraszamy na spotkanie z ks. Zenonem Boneckim, misjonarzem posługującym w Zambii, który opowie o misjach, życiu i posłudze misjonarza w Afryce we wtorek o 19.00 w salce domu parafialnego.

7. KIK zaprasza na Mszę św. z okazji inauguracji 36. roku działalności w Rybniku do kościółka akademickiego w środę o godz. 16.00. Po Mszy św. wykład inauguracyjny pt.: Katecheza w świetle Nowej Ewangelizacji wygłosi ks. Rafał Borkowy.

8. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o 8.45.

9. Rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. zapraszamy na spotkanie w czwartek o 19.00 w salce domu parafialnego.

10. Trzecia nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

11. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i na Godzinę Miłosierdzia o 15.00.

12. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

13. W najbliższy piątek swoje urodziny będzie obchodził ks. Paweł Habrajski. Zapraszamy na Mszę św. w Jego intencji o godz. 18.00.

14. Rodzice pragnący posłać swoje dzieci do wczesnej Komunii św. proszeni są o zgłoszenie tego faktu w kancelarii do piątku włącznie.

15. W sobotę o godz. 10.00 w bazylice rozpocznie się dzień skupienia Akcji Katolickiej.

16. W przyszłą niedzielę po wieczornej Mszy św. w naszej bazylice odbędzie się koncert Niemieckiej Federacji Pueri Cantores pt.: Ubi caritas est vera…

17. W związku z dużym zainteresowaniem Pielgrzymką Narodową do Rzymu udało się jeszcze wygospodarować 10 dodatkowych miejsc. Chętnych zapraszamy. Zapisy w kancelarii. Spotkanie organizacyjne dla wszystkich pielgrzymów odbędzie się w środę o godz. 19.00 w salce domu parafialnego. Prosimy, aby na tym spotkaniu uregulować ostatnią wpłatę.

18. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na generalny remont domu parafialnego. Za tydzień kolekta na Wydział Teologiczny UŚ.

19. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: fragment książki – ostatniego wywiadu z Benedyktem XVI, o Polakach na Wyspach i Papuasie z Palowic. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, a w nim historyczna gra planszowa dla całej rodziny.

Prezydent miasta zaprasza do czynnego udziału w głosowaniach dot. projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Harmonogram głosowań w poszczególnych dzielnicach znajduje się w gablotce i na stronie internetowej miasta. Na głosowanie należy zabrać dowód osobisty.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Ignacy Dybała

XXIII Niedziela zwykła – 4.09.2016 AD

1. Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. W tym tygodniu odbędą się spotkania:

 • Akcji Katolickiej w poniedziałek o 17.00, po nim Msza św.

 • Mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o 9.00.

5. Druga nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

6. W przyszłą sobotę z kościoła MB Bolesnej po Mszy św. o godz. 6.30 wyruszy piesza pielgrzymka do Pszowa. Zachęcamy do licznego udziału.

7. Rada Parafialna zaprasza wszystkie wspólnoty parafialne, osoby zaangażowane w życie parafii, a także chcących przyłączyć się do grup na ognisko z pieczeniem kiełbasek w najbliższą sobotę. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00, a po niej świętowanie na placu przy domu parafialnym.

8. Spotkanie osób zainteresowanych przystąpieniem do sakramentu bierzmowania w poniedziałek 12.09. o godz. 19.00.

9. Przypominamy, że okazja do sakramentu pokuty w naszej bazylice, zarówno w niedziele (za wyjątkiem Mszy św. o godz. 15.30) jak i w tygodniu jest pół godziny przed Mszą św. W czasie Mszy św. nie spowiadamy. Jeśli więc ktoś planuje przystąpić do sakramentu pokuty przed Mszą św., prosimy o wcześniejsze przyjście do kościoła. Równocześnie informujemy, że nie spowiadamy przed ślubami i pogrzebami.

10. Rodzice pragnący posłać swoje dzieci do wczesnej Komunii św. proszeni są o zgłoszenie tego faktu w kancelarii do 16.09.br.

11. W naszej wspólnocie witamy ks. Jerzego Dudka, byłego proboszcza parafii w Czyżowicach, który w tym roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał na terenie naszej parafii. W związku z tym można jeszcze zamawiać intencje mszalne.

12. Witamy również akolitę Rafała Grzybka, który w miesiącu wrześniu będzie odbywał staż katechetyczny.

13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na potrzeby archidiecezji oraz przed kościołem na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech. Za tydzień kolekta na generalny remont domu parafialnego.

14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o nowej świętej, trzęsieniu ziemi we Włoszech i sile chrześcijańskiej medytacji. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, a w nim historyczna gra planszowa dla całej rodziny.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Władysław Podleśny


XXII Niedziela zwykła – 28.08.2016r.

 1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.
 3. Spotkanie członków i sympatyków Apostolatu Maryjnego odbędzie się w poniedziałek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.
 4. W poniedziałek Legion Maryi zaprasza do Turzy Śl. na noc pokuty. Wyjazd z przystanku na ul. Piasta o godz. 18.30. Koszt 10 zł.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w środę o godz. 9.00.
 6. W czwartek rozpoczynamy nowy rok szkolny i formacyjny. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, dzieciom i młodzieży życzymy światła Ducha Świętego i obfitości Bożych Darów. Zapraszamy na Msze św. inaugurujące nowy rok szkolny.
 7. Od czwartku wracamy do zwykłego porządku odprawiania Mszy św. w tygodniu, a więc o 7.00, 8.00 i 18.00.
 8. Pierwsza nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.
 9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po Mszach o godz. 8.00. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Dodatkowo okazja do spowiedzi św. w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00.
 10. Dzieci zapraszamy do spowiedzi świętej w piątek o godz. 15.30. Msza św. szkolna dla dzieci w piątek o 16.00.
 11. Młodzież, zwłaszcza tę, która w tym roku szkolnym będzie przygotowywała się do Sakramentu Bierzmowania zapraszamy na Mszę św. w piątek o godz. 18.00 i do spowiedzi od godz. 17.00.
 12. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.
 13. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub w kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.
 14. Wszystkich ministrantów i tych, którzy chcieliby włączyć się do ich grona, zapraszamy na I zbiórkę po wakacjach w sobotę na godz. 9.00 do domu parafialnego.
 15. Bardzo prosimy udających się na jubileuszową pielgrzymkę do Rzymu o wpłatę drugiej raty w wysokości 500 zł do końca miesiąca.
 16. Bardzo dziękuję p. Magdzie Dziubie i wszystkim dziewczynom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie zajęć wakacyjnych dla dzieci.
 17. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na potrzeby archidiecezji, a przed kościołem zbiórka na ofiary trzęsienia ziemi we Włoszech.
 18. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Nie(d)oceniona obecność kobiet – relacja z pielgrzymki piekarskiej kobiet i dziewcząt; Czy wiara w piekło jest warunkiem miłości do Boga?
 19. W tym tygodniu odeszła do wieczności: śp. Małgorzata Święty

XXI Niedziela zwykła – 21.08.2016r.

Dzisiaj stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do MB Piekarskiej. Pamiętajmy w naszych modlitwach o pielgrzymujących do piekarskiego sanktuarium.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 9.00.

4. W sobotę pielgrzymka ministrantów do Katedry w Katowicach. Początek o 10.00.

5. Wspólnota mężczyzn św. Józefa zaprasza na wyjazd rekolekcyjny wszystkich mężczyzn. Szczegóły na plakatach.

6. Legion Maryi organizuje pielgrzymkę do Częstochowy 10.09.br. Wyjazd o 6.00. Zapisy w kancelarii do 30.08.16r.

7. Duszpasterstwo służby zdrowia organizuje pielgrzymkę Szlakiem Piastowskim w dniach 9-11.09.16r. Szczegóły na stronie internetowej służby zdrowia.

8. Do dzisiaj w zakrystii trwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zachęcamy do poparcia tej inicjatywy.

9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów bieżących remontów. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki.

10. Bardzo prosimy udających się na jubileuszową pielgrzymkę do Rzymu o wpłatę drugiej raty w wysokości 500 zł do końca miesiąca. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Mary Wagner – nieustraszona obrończyni życia nienarodzonych, dlaczego drukarzem z Łodzi zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, o co proszą chrześcijanie z Syrii?

12. W dniach od 6. do 27. września odbywać się będą koncerty w rybnickich kościołach w ramach XXXI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Program na plakacie.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Jan Janiak


XX Niedziela zwykła – 14.08.2016r.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Jutro przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, zwana także świętem Matki Bożej Zielnej. Msze św. wg porządku niedzielnego. Jest to uroczystość nakazana. Nieszpory Maryjne o godz. 15.00. Podczas Mszy św. dopołudniowych będziemy święcić zioła i kwiaty. W tym dniu Słowo Boże wygłosi ks. Zenon Bonecki z Zambii, którego wraz z grupą młodzieży gościliśmy w naszej parafii. Przed bazyliką poprosi o wsparcie posługi duszpasterskiej naszych misjonarzy w tym kraju. Kolekta tego dnia na pokrycie kosztów bieżących remontów.

3. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

4. Spotkanie Mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 9.00.

6. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do Bazyliki.

7. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce na probostwie.

8. W przyszłą niedzielę pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zachęcamy wszystkie panie do pielgrzymowania na Piekarskie wzgórze. Z naszej parafii wyjazd autokaru o godz. 6.15. Zapisy w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 20zł.

9. W dniach od 22-26.08.br. zapraszamy wszystkie chętne dzieci od 4 lat na zajęcia wakacyjne zorganizowane przez naszą parafię. W programie: siatkówka wodna, warsztaty kulinarne, olimpiada sportowa i wiele innych atrakcji. Szczegóły na plakatach. Zapisy w kancelarii parafialnej i zakrystii.

10. Do niedzieli 21.08. potrwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Osoby, które jeszcze tego nie uczyniły, a chciałyby poprzeć ten projekt mogą złożyć swój podpis w zakrystii lub kancelarii. Zachęcamy do poparcia tej inicjatywy.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na potrzeby parafii.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: wspomnienie śp. kard. Macharskiego, relacja z pielgrzymki rybnickiej, o naturze islamu oraz o muzułmaninie, który we wrześniu przyjmie święcenia diakonatu.

13. W zakrystii i kancelarii jest do nabycia książka o przedwojennym rybnickim misjonarzu o. Emilu Drobnym.


XIX Niedziela zwykła – 7.08.2016r.

1. Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00. Powitanie pielgrzymów ok. godz. 17.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 9.00.

4. W sobotę przypada dzień fatimski, zapraszamy na nabożeństwo o godz. 11.00. Rozpoczniemy je Mszą św., następnie różaniec i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

5. Tegoroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich odbędzie się 21 sierpnia. Zachęcamy wszystkie panie do pielgrzymowania na Piekarskie wzgórze. Z naszej parafii wyjazd autokaru o godz. 6.15. Zapisy w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 20zł.

6. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę samolotowo-autokarową do Rzymu i innych miast Italii. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania. Szczegóły w gablotkach, na stronie internetowej parafii i u ks. Pawła. Zapisy w kancelarii.

7. Przeżywamy sierpień, miesiąc trzeźwości i abstynencji. Zachęcamy do praktykowania tych szlachetnych postaw ofiarując je w intencji trzeźwości w naszym narodzie, rodzinach, a zwłaszcza jako pomoc osobom pogrążonym w nałogach. Swoją deklarację można wpisać do Księgi Trzeźwości wyłożonej na stoliku.

8. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na Wydział Teologiczny UŚ. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki.

9. Pragniemy bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii: rodzinom, które otwarły swoje domy, wolontariuszom za poświęcony czas, wszystkim ludziom dobrej woli za życzliwość oraz księżom: Bartkowi i Andrzejowi za organizację i koordynację całości tych wydarzeń.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: jeszcze raz o ŚDM, o tym jakie owoce wyda męczeńska śmierć francuskiego kapłana zamordowanego przez dżihadystów?

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Paweł Grzegorzyca

+ Elżbieta Sładek


XVIII Niedziela zwykła – 31.07.2016r.

W naszej wspólnocie parafialnej witamy ks. Neoprezbitera Sebastiana Mazura, który wygłosi do nas Słowo Boże i po każdej Mszy świętej będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Dzisiaj, z racji minionego wspomnienia św. Krzysztofa, na zakończenie każdej Mszy świętej będziemy udzielać błogosławieństwa kierowcom i ich pojazdom. Prosimy, aby po błogosławieństwie kierowcy stanęli przy swoich samochodach. Prosimy również o cierpliwość w oczekiwaniu na kapłana.

3. We wtorek przypada odpust Porcjunkuli. Odpust zupełny w tym dniu można zyskać przez nabożne nawiedzenie kościoła parafialnego, odmawiając Wierzę w Boga, Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo oraz spełniając zwykłe warunki odpustu.

4. W środę wyruszy 71 Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę. Rozpoczęcie Mszą św. w bazylice o godz. 8.00. Zapisy i bilety noclegowe i autokarowe w poniedziałek i wtorek od 9.00 do 18.00 w parafii MB Częstochowskiej w Rybniku. Można również wybrać się autokarem na przywitanie pielgrzymów w dniu 6 sierpnia. Szczegóły na plakacie.

5. Osoby, które z różnych względów nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce zachęcamy do duchowego pielgrzymowania. Szczegóły i program pielgrzymki duchowej wyłożony jest na stolikach.

6. Z racji rozpoczęcia pielgrzymki nie będzie Nowenny do MB Nieustającej Pomocy.

7. Zapraszamy na wykład Kocham i Wymagam, który odbędzie się w środę o godz.16.30 w salce przy bazylice. Szczegóły na plakatach.

8. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 9.00.

9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Przypominamy, że jest to czas urlopów, także kapłańskich, dlatego prosimy, aby planując spowiedź przyjść 30 minut wcześniej, a nie bezpośrednio przed Eucharystią.

10. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub w kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Ze względu na czas urlopowy prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na kapłana.

11. W dniach od 23.10 do 28.10.2016r. pragniemy zorganizować pielgrzymkę samolotowo-autokarową do Rzymu i innych miast Italii. Szczegóły w gablotce, na stronie internetowej parafii i u ks. Pawła. Zapisy w kancelarii. Koszt tylko 1899 zł. Zachęcamy do wspólnego pielgrzymowania i uczczenia ważnych dla nas Jubileuszy wraz z Ojcem Świętym na Watykanie.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby duszpasterskie parafii. Za tydzień kolekta na Wydział Teologiczny UŚ.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: jakim młodzieńcem był papież Franciszek, jak kochać terrorystów, którzy chcą nas zabić oraz zdjęcia z naszego podwórka.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Maria Czarny

+ Jerzy Derlik


XVII Niedziela zwykła – 24.07.2016r.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Zapraszamy do bazyliki na modlitwę w ramach Światowych Dni Młodzieży dzisiaj od godz. 19.00 do 21.00.

3. Ostatnim akcentem diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii będzie Msza św. dla pielgrzymów z regionu Lombardii we Włoszech jutro o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

4. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 9.00.

6. Legion Maryi zaprasza na Noc Pokuty do Turzy Śl. Wyjazd w piątek o godz. 18.30 z przystanku przy ul. Piasta.

7. W przyszłą niedzielę w naszej parafii będziemy gościć Neoprezbitera ks. Sebastiana Mazura, który wygłosi Słowo Boże i po każdej Mszy św. będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.

8. Również w przyszłą niedzielę z okazji jutrzejszego wspomnienia św. Krzysztofa po każdej Mszy św. będziemy błogosławić kierowców i ich pojazdy.

9. W kancelarii trwają zapisy na 71. Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę.

10. W dniach od 23.10 do 28.10.2016r. pragniemy zorganizować pielgrzymkę samolotowo-autokarową do Rzymu i innych miast Italii. Szczegóły w gablotce, na stronie internetowej parafii i u ks. Pawła. Zapisy w kancelarii. Koszt tylko 1899 zł. Zachęcamy do wspólnego pielgrzymowania i uczczenia ważnych dla nas Jubileuszy wraz z Ojcem Świętym na Watykanie.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby duszpasterskie parafii.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o trwających Dniach Młodzieży, tragedia w Nicei oraz plakat z papieżem Franciszkiem.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Norbert Polok

+ Jan Szulik


XVI Niedziela zwykła – 17.07.2016r.

1. Niespory niedzielne o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w środę na 9.00.

4. Spotkanie mężczyzn św. Józefa w środę o godz. 19.00.

5. W tym tygodniu rozpoczyna się etap diecezjalny Światowych Dni Młodzieży. W naszej parafii będą goszczeni pielgrzymi z Brazylii, Korei Południowej, Niemiec, Ugandy, Ukrainy i Zambii, a w całym Rybniku niespełna 1000 pielgrzymów.  Pielgrzymi będą w Rybniku obecni od środy do poniedziałku rana, w tym czasie odbędzie się wiele wydarzeń o wymiarze religijnym i kulturalnym:

w czwartek 21 lipca o godz. 10.00 w naszej bazylice Międzynarodowa Msza Św. z udziałem wszystkich zagranicznych grup (w tym dniu poranna parafialna Msza św. wyjątkowo o godz. 7.00 ze względu na konieczność kontroli bazyliki w celu zapewnienia bezpieczeństwa). Po Mszy Św. o godz. 10.00 przejście na Campus uniwersytecki, gdzie będzie miał miejsce program artystyczny do godz. 19.00;

w sobotę  23 lipca obchodzić będziemy wydarzenia na poziomie diecezjalnym, na Lotnisku Muchowiec w Katowicach zgromadza się pielgrzymi z całej diecezji wraz z wolontariuszami, aby przeżyć wspólnie Mszę Świętą oraz koncert ewangelizacyjny. Istnieje możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu wraz z pielgrzymami, zapisy na autokar w parafii MB Częstochowskiej;

w niedzielę 24 lipca liturgia na Mszy Świętej o godz. 12:00 będzie miała wymiar międzynarodowy ze szczególnym uwzględnieniem obecności naszych gości, a popołudniu świętowanie całego miasta wraz z pielgrzymami w godz. 15.00 do 21.00 na rynku oraz na Placu Jana Pawła II przed bazyliką. (Szczegóły podanych wydarzeń na plakatach w gablocie). Wszystkie wymienione wydarzenia mają charakter otwarty i zaproszeni na nie są wszyscy Rybniczanie.

Parafian, którzy przyjmują pielgrzymów prosimy o zabranie z zakrystii imiennych list pielgrzymów przydzielonych do domu wraz z orientacyjną godziną przybycia pielgrzymów.

7. 71 Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach od 3.08 do 7.08. Zapisy w kancelarii.

8. W dniach od 23.10 do 28.10.2016r. pragniemy zorganizować pielgrzymkę samolotowo-autokarową do Wiecznego Miasta w ramach Narodowej Pielgrzymki do Rzymu z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. W programie pielgrzymki Audiencja Generalna z papieżem, zwiedzanie Asyżu, Padwy i Wenecji. Szczegóły w gablotce, na stronie internetowej parafii i u ks. Pawła. Zapisy w kancelarii. Koszt tylko 1899 zł. Zachęcamy do uczczenia tych ważnych Jubileuszy wraz z Ojcem Świętym na Watykanie.

9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby parafii, oraz przed kościołem na dofinansowanie pobytu młodzieży przybyłej do naszej parafii z Zambii i Ukrainy. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: reportaż z klasztoru trapistów w Czechach oraz jak pomagać rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach?

W tym tygodniu odszedł do wieczności: śp. Zygmunt Michalik

XV Niedziela zwykła – 10.07.2016r.

1. Niespory niedzielne o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakram.

3. W najbliższy poniedziałek, 11 lipca w naszej bazylice odbędą się uroczystości związane z peregrynacją relikwii bł. Pier Giorgia Frassatiego, które pielgrzymują na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. O godz. 16.45 przed bazyliką powitanie trumny z ciałem bł. Pier Giorgia Frassatiego. O godz. 18.00 uroczysta Msza św. za naszą archidiecezję, miasto Rybnik i młodzież pod przewodnictwem ks. biskupa Adama Wodarczyka. Następnie aż do godzin porannych czuwanie przy relikwiach. Uroczysta jutrznia o godz. 7.00 zakończy we wtorek wizytę relikwii bł. Pier Giorgia Frassatiego w naszym mieście. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej parafii.

4. W środę przypada dzień fatimski. Msza św. o godz. 11.00, po niej różaniec i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek na 9.00.

6. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do Bazyliki

7. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

8. 71 Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach od 3.08 do 7.08. Zapisy w kancelarii.

9. W dniach od 23.10 do 28.10.2016r. pragniemy zorganizować pielgrzymkę samolotowo-autokarową do Wiecznego Miasta w ramach Narodowej Pielgrzymki do Rzymu z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. W programie pielgrzymki Audiencja Generalna z papieżem, zwiedzanie Asyżu, Padwy i Wenecji. Szczegóły w gablotce, na stronie internetowej parafii i u ks. Pawła. Zapisy w kancelarii. Koszt tylko 1899 zł. Zachęcamy do uczczenia tych ważnych Jubileuszy wraz z Ojcem Świętym na Watykanie.

10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na bieżące wydatki parafii. Przed kościołem zbiórka na dofinansowanie pobytu młodzieży przybyłej do naszej parafii z Zambii i Ukrainy.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: artykuły o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży oraz obrazek z modlitwą za uczestników ŚDM.

W tym tygodniu odszedł do wieczności: śp. Jerzy Dziwoki


XIV Niedziela zwykła – 3.07.2016r.

1. Niespory niedzielne o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w:

 • Nowennach:

  • do św. Antoniego – we wtorek po porannej Mszy św. i o godz. 17.30;

  • do MBNP – w środę po porannej Mszy św.

 • Adoracjach Najświętszego Sakramentu:

  • w czwartek od godz. 17.00 do 18.00;

  • w sobotę od godz. 17.00 do 18.00 z okazją do spowiedzi św.

3. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek na 9.00.

4. W najbliższą sobotę swoje urodziny będzie obchodził ks. Bartosz Jankowski. Zapraszamy na Mszę św. w Jego intencji o godz. 18.00.

5. 71 Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach od 3.08 do 7.08. Zapisy w kancelarii.

6. W dniach od 23.10 do 28.10.2016 r. pragniemy zorganizować parafialną pielgrzymkę samolotowo-autokarową do Wiecznego Miasta w ramach Narodowej Pielgrzymki do Rzymu z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. W programie pielgrzymki Audiencja Generalna z papieżem, zwiedzanie Asyżu, Padwy i Wenecji. Szczegóły w gablotce, na stronie internetowej parafii i u ks. Pawła. Zapisy w kancelarii. Koszt tylko 1899 zł. Zachęcamy do uczczenia tych ważnych Jubileuszy wraz z Ojcem Świętym na Watykanie.

7. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na WŚSD w Katowicach. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki.

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Brat Elia, włoski stygmatyk odwiedził Polskę oraz ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum – co jeszcze zmieni się w polskim szkolnictwie?

9. Tylko dziś po Mszach św. w zakrystii można zapisywać się na wyjazd 23 lipca na Muchowiec na wspólne świętowanie Światowego Dnia Młodzieży. Koszt wyjazdu 20 zł. Są również zapisy osób chętnych na wyjazd pociągiem do Krakowa 30 lipca na 2 dniowe czuwanie z Ojcem św. i młodymi całego świata. Ze względów organizacyjnych zapisy tylko dzisiaj. Koszt tego wyjazdu 24 zł.

10. Odpowiadając na inicjatywę biskupów metropolii górnośląskiej w sprawie poparcia inicjatywy ustawodawczej ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, dziś po każdej Mszy świętej w kaplicy MB Fatimskiej i z tyłu kościoła, jest możliwość złożenia podpisu przez osoby chcące poprzeć to przedsięwzięcie. Wymagane jest wpisanie numeru PESEL. Szczegóły w gablotce i na stronie internetowej naszej parafii.

W tym tygodniu odeszła do wieczności:

śp. Kunegunda Franek


XIII Niedziela zwykła – 26.06.2016r.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. W czasie wakacji zapraszamy do udziału:

 • w Mszach św. w tygodniu o godz. 8.00 i 18.00 – nie będzie Mszy o godz. 7.00.

 • Nowennach:

  • do św. Antoniego – we wtorek po porannej Mszy św. i o godz. 17.30;

  • do MBNP – w środę po porannej Mszy św.

 • Adoracjach Najświętszego Sakramentu w ciszy:

  • w czwartek od godz. 17.00 do 18.00;

  • w sobotę od godz. 17.00 do 18.00 z okazją do spowiedzi św.

3. W środę przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. o 8.00 i 18.00. Kolekta tego dnia, zwana Świętopietrzem, przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

4. W środę Legion Maryi zaprasza do Turzy Śl. na noc pokuty. Wyjazd z przystanku na ul. Piasta o godz. 18.30, powrót ok. 3.00. Koszt 10 zł.

5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00.

6. W tym tygodniu liturgicznie przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach św. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św.

7. W najbliższy piątek swoje urodziny będzie obchodził ks. Rafał Borkowy. Zapraszamy na Mszę św. w Jego intencji o godz. 18.00.

8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

9. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub w kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.

10. 71 Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach od 3.08 do 7.08. Zapisy w kancelarii.

11. Zachęcamy rodziców, aby domagali się od organizatorów kolonii, wyjazdów wakacyjnych, zapewnienia uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych dla swoich dzieci.

12. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości odpustowej. Bóg zapłać bliskim chorych i starszych parafian, którzy umożliwili im uczestnictwo we Mszy św. Bóg zapłać również piekarni pana Wilibalda Dziwoki za ofiarowany kołocz na spotkanie z chorymi.

13. Jak już wcześniej informowaliśmy w październiku odbędzie się Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pragniemy i my zorganizować parafialną pielgrzymkę samolotowo-autokarową do Wiecznego Miasta w dniach od 23.10 do 28.10.2016r. W programie pielgrzymki Audiencja Generalna z papieżem, zwiedzanie Asyżu, Padwy i Wenecji. Szczegóły w gablotce, na stronie internetowej parafii i u ks. Pawła. Zapisy w kancelarii. Koszt tylko 1899 zł. Zachęcamy do uczczenia tych ważnych Jubileuszy wraz z Ojcem Świętym na Watykanie.

14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na WŚSD w Katowicach.

15. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: początek wakacyjnego cyklu „Miasto świętych”, ile kosztuje organizacja ŚDM? oraz dodatek płyta CD z filmem o iskrze miłosierdzia.

16. W zakrystii jest jeszcze do nabycia wakacyjny numer Małego Gościa, a w nim specjalna pocztówka, którą można wysłać do papieża.

17. W czasie wakacji nie będzie Głosu św. Antoniego.

18. Zachęcamy do zamawiania w kancelarii Mszy św. przez wstawiennictwo św. Antoniego, które będą odprawione przez naszych duszpasterzy podczas wakacji.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Eryka Goik

+ Janusz Ekiert


XII Niedziela zwykła – 19.06.2016r.

Odpust ku czci św. Antoniego z Padwy

Gdy pomocy szukasz, wśród życia udręki, uprosisz ją zawsze z Antoniego ręki.”
Tymi słowami modlimy się do św. Antoniego. Te słowa uświadamiają nam jak wielkiego i skutecznego mamy Orędownika u Pana Boga.
Dzisiaj w naszej parafii przeżywamy Uroczystość Odpustową ku czci naszego Patrona, św. Antoniego z Padwy. Pragniemy dziękować za Jego opiekę nad nami, naszymi rodzinami, parafią i całym miastem.

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej wszystkich gości, a zwłaszcza kaznodzieję odpustowego – ks. Prałata Franciszka Skórkiewicza.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby parafii.

1. Po Mszy św. o godz. 12.00, sprawowanej przez ks. bpa Adama Wodarczyka, wyruszymy w procesji z figurą św. Antoniego ulicami naszego miasta. Uroczyste nieszpory odpustowe dziś o godz. 16.30.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w bazylice.

4. Chorych i osłabionych wiekiem parafian zapraszamy na Mszę św. w ich intencji we wtorek o godz. 10.00. Po Mszy św. spotkanie przy stole w salce domu parafialnego.

5. Krąg biblijny we wtorek o 19.00 w salce na probostwie.

6. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w środę na godz. 9.00.

8. W środę o godz. 19.15 w kościele Królowej Apostołów w Rybniku odbędzie się spotkanie z Danielem Turbittem, założycielem grup Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie poprzedzone będzie Mszą św. o godz. 18.30.

9. Wszystkie dzieci zapraszamy do spowiedzi św. przed wakacjami w czwartek o godz. 15.30. Zapraszamy zwłaszcza te dzieci, które w ostatnim czasie zaniedbały ten obowiązek. Prosimy rodziców o troskę o tę sferą życia swojego dziecka. Zachęcamy także rodziców, aby domagali się od organizatorów kolonii, wyjazdów wakacyjnych, zapewnienia uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych dla swoich dzieci.

10. Czwarta nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

11. Spotkanie dla wszystkich rodzin przyjmujących pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży odbędzie się w piątek o 19.00 w bazylice.

12. W sobotę ślubowana pielgrzymka rybniczan do sanktuarium Opatrzności Bożej w Jastrzębiu-Zdroju. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 6.30 w parafii MB Bolesnej.

13. Parafia św. Jana Nepomucena w Chwałęcicach zaprasza na Mszę św. Na wodzie w niedzielę o godz. 12.00.

14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na potrzeby parafii. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki. Informujemy, iż kolejne drzwi zostały odrestaurowane i zamontowane. Ponawiamy prośbę o nienaklejanie plakatów, ogłoszeń na drzwiach.

15. Do poniedziałku przyjmujemy zapisy młodzieży na wyjazd na ŚDM do Krakowa. Można skorzystać z pakietu tygodniowego, weekendowego lub 2 dniowego.

16. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: akcja w obronie wolnej niedzieli oraz dokładny plan wizyty papieża Franciszka w Polsce.

17. W zakrystii jest do nabycia wakacyjny numer Małego Gościa, a w nim specjalna pocztówka, którą można wysłać do papieża oraz książka ks. dra Piotra Szwedy nt. kościołów pw. św. Antoniego w naszej archidiecezji. Książka może posłużyć również jako modlitewnik.

18. Za dobrowolną ofiarę można zabrać ze stolików ilustrowane foldery o naszej bazylice, zaś u młodzieży nabyć lilie św. Antoniego, które święcimy podczas Mszy św. Serdecznie polecamy.

19. Zachęcamy do zamawiania w kancelarii Mszy św. przez wstawiennictwo św. Antoniego, które będą odprawione przez naszych duszpasterzy podczas wakacji.

W tym tygodniu odeszła do wieczności:

+ Emilia Filec


XI Niedziela zwykła – 12.06.2016r.

W naszej parafii witamy ks. Krzysztofa Winklera, opiekuna duchowego Legionu Maryi w naszej archidiecezji, który wygłosi Słowo Boże.

1. Dziś o godz. 14.00 rozpocznie się Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. O godz. 14.45, zamiast nieszporów, nabożeństwo z rozważaniem tekstów Pisma Świętego.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Jutro przypada liturgiczne wspomnienie naszego Patrona. Jest to także dzień fatimski. Msza św. i nabożeństwo z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem o 11.00.

4. Spotkanie mężczyzn św. Józefa w środę o godz. 19.00.

5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek na 9.00.

6. Trzecia nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

7. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do Bazyliki. Na Mszę św. o godz. 8.00 zapraszamy również wszystkich seniorów w ramach Rybnickich Dni Seniora.

8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce na probostwie.

9. Wyjazd na pielgrzymkę dzieci pierwszokomunijnych w sobotę o godz. 7.30 sprzed bazyliki.

10. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać odpust parafialny ku czci św. Antoniego. Kazania w tym dniu wygłosi ks. prałat Franciszek Skórkiewicz. Suma odpustowa o godz. 12.00. Po tej Mszy tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego ulicami naszego miasta. Uroczyste Nieszpory odpustowe o godz. 16.30. W tym dniu po każdej Mszy św. będziemy błogosławić lilie ku czci naszego Patrona. Prosimy o przyniesienie kwiatów.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby parafii.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o skutecznej recepcie na kryzysy małżeńskie, o nowym filmie o Bożym Miłosierdziu, a także jak powstaje miasteczko ŚDM. W zakrystii jest już do nabycia wakacyjny numer Małego Gościa, a w nim specjalna pocztówka, którą można wysłać do papieża.

13. W dniach od 11 do 19 czerwca odbędą się Dni Rybnika. W ramach tych dni od czwartku do niedzieli włącznie w godzinach od 10.00-14.00 i od 15.00-19.00 będzie możliwość skorzystania z wieży widokowej. Rusza także społeczna dyskusja o możliwościach przemieszczania się rybniczan bez użycia samochodu oraz o sposobach, w jaki miasto może to ułatwić. Konsultacje odbywać się będą od 13 do 20 czerwca. Więcej informacji o tych wydarzeniach w gablotce i na stronach internetowych.

14. Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku poszukuje osób, które chciałyby się podjąć funkcji rodzin zastępczych. Informacje na plakacie.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Julian Szczepaniak


X Niedziela zwykła – 5.06.2016r.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania:

 • Akcji Katolickiej w poniedziałek o 17.00.

 • Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

 • Katechezy dorosłych we wtorek o 19.00 w salce na probostwie.

 • Wszystkich wyjeżdżających na ŚDM do Krakowa w czwartek o 19.00 w salce domu parafialnego.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek na 9.00.

5. Druga Nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

6. W piątek cała Polska włącza się w Jerycho Różańcowe. Zapraszamy do udziału w całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy różańcowej wszystkich parafian. Wystawienie po Mszy św. o godz. 8.00 a zakończenie przed Mszą św. wieczorną. Czuwanie grup wg planu w gablotce.

7. W najbliższą niedzielę na Mszach dopołudniowych będziemy gościć ks. Krzysztofa Winklera, opiekuna duchowego Legionu Maryi w naszej archidiecezji, który wygłosi Słowo Boże. Więcej informacji o tym ruchu będzie można uzyskać o godz. 16.30 w salce domu parafialnego.

8. W niedzielę w naszej parafii odbędzie się Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Nabożeństwo popołudniowe w tym dniu rozpocznie się o godz. 14.45 i będzie miało charakter medytacji nad Słowem Bożym.

9. Pragniemy poinformować, iż odpust parafialny ku czci naszego Patrona, św. Antoniego będziemy przeżywać w niedzielę 19.06.br. Suma odpustowa, której przewodniczył będzie ks. Abp Damian Zimoń zostanie odprawiona o godz. 12.00. Po tej Mszy tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego ulicami naszego miasta. Uroczyste Nieszpory odpustowe o godz. 16.30.

10. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Częstochowy odbędzie się 10 lipca. Zapisy i szczegóły w kancelarii parafialnej.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na potrzeby archidiecezji oraz za składane przed świątynią na Światowe Dni Młodzieży. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Czym się różni kult Serca Pana Jezusa i kult Miłosierdzia Bożego?, o rewolucyjnej metodzie budzenia pacjentów ze śpiączki, a nawet o szansach Polski na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej.

W tym tygodniu odeszła do wieczności:

+ Krystyna Cieślik


IX Niedziela zwykła – 29.05.2016r.

W naszej wspólnocie parafialnej witamy ks. Marka Bernackiego, proboszcza parafii MB Częstochowskiej na Nowinach, który wygłosi do nas Słowo Boże i przed bazyliką poprosi o wsparcie materialne budowy nowego kościoła.

Dzisiaj przypada pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Pamiętajmy w swoich modlitwach o pielgrzymach.

1. Nabożeństwo majowe z procesją teoforyczną wokół kościoła dziś o godz. 15.00.

2. Również o 15.00 na placu przed pomnikiem św. Jana Pawła II rozpocznie się festyn promujący ŚDM. Zakończenie festynu modlitwą uwielbienia w bazylice o 20.00. Zapraszamy wszystkich do udziału. Szczegóły na plakacie.

3. Parafianie z Ligoty obchodzą dziś swój doroczny odpust. Nabożeństwo ku czci św. Jana Nepomucena przy kapliczce na Ligocie o godz. 16.00.

4. Wyjazd na noc pokuty do Turzy Śl. z przystanku na ul. Piasta dziś o godz. 18.30.

5. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu, a zwłaszcza w ostatnich nabożeństwach majowych oraz w Oktawie Bożego Ciała do czwartku włącznie o godz. 17.30.

6. Legion Maryi zaprasza na Mszę św. w int. matek w poniedziałek o godz. 8.00. Po Mszy św. agapa dla auksyliatorów i członków Ruchu Margaretka.

7. Spotkanie Mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00.

8. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek na 9.00.

9. Pierwsza nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce na probostwie.

10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po Mszach o godz. 8.00. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Dodatkowo okazja do spowiedzi św. w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00. W piątek spowiedź od godz. 17.00, do której szczególnie zapraszamy młodzież.

11. Dzieci zapraszamy do spowiedzi św. w następującym porządku:

♦ klasy 2, 3 i 4 w czwartek o godz. 16.00;

♦ klasy 5 i 6 w piątek o 15.30.

Prosimy, aby przed Mszą szkolną, w pierwszej kolejności spowiadały się dzieci.

12. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

13. W piątek przypada Uroczystość NSPJ. Z tej racji nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Serdecznie zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o godz. 18.00, którą będziemy sprawować w int. ks. Seniora Henryka Kołodzieja z ok. Złotego Jubileuszu Kapłaństwa.

14. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii do piątku.

15. W sobotę kolejną rocznicę święceń będzie obchodził ks. Senior Józef Haida. Kapłana polecamy modlitwie parafian.

16. Informujemy, iż odpust parafialny ku czci naszego Patrona będziemy przeżywać w niedzielę 19 czerwca.

17. Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia Uroczystości Bożego Ciała, za przygotowanie ołtarzy, przystrojenie okien, a także za liczny udział w procesji ulicami naszego miasta.

18. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na Wydział Teologiczny UŚ oraz za ofiary składane przed bazyliką na budowę kościoła na Nowinach. Za tydzień kolekta na potrzeby archidiecezji, a przed świątynią zbiórka na Światowe Dni Młodzieży.

19. Wydział Teologiczny zaprasza do studiowania na dwóch kierunkach: teologia oraz nauki o rodzinie, w ramach studiów dziennych lub zaocznych. Więcej informacji na stronach internetowych Wydziału.

20. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Komu jest potrzebne święto Bożego Ciała?, dlaczego kard. Wyszyński powinien być beatyfikowany oraz sylwetki 16 neoprezbiterów naszej archidiecezji.

21. Osoby zainteresowane nawiedzaniem kościołów jubileuszowych mogą w zakrystii odebrać tzw. Paszport Pielgrzyma.

W tym tygodniu odeszły do wieczności:

+ Irena Wiaderna

+ Łucja Lorenz


Uroczystość Najświętszej Trójcy – 22.05.2016r.

1. Nabożeństwo majowe dziś o godz. 15.00.

2. W dzisiejszą niedzielę kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Polecamy modlitwie wszystkich, którzy nie skorzystali w tym czasie z łaski tych sakramentów.

3. Zapraszamy na nabożeństwa majowe w tygodniu o godz. 17.30.

4. W poniedziałek pierwszą rocznicę święceń obchodzi ks. Andrzej. Kapłana polecamy modlitwie parafian.

5. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o godz. 19.00 w bazylice.

6. W tym tygodniu odbędą się następujące spotkania:

 • Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30.

 • Kręgu biblijnego we wtorek o 19.00 w salce na probostwie.

 • Apostolatu Maryjnego w piątek o 16.45.

7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w środę na 9.00.

8. W czwartek będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to uroczystość nakazana. Msze św. o godz. 7.00, 9.00, po zakończeniu procesji ok.11.30, 15.30 i 18.00. Po Mszy św. o godz. 9.00 wyruszymy z procesją, która przejdzie następującymi ulicami: Wysoka – Saint Vallier – Kościuszki – Powstańców Śl. – Byłych Więźniów Politycznych – Mikołowską – pod pomnik św. Jana Pawła II. Prosimy o przygotowanie ołtarzy: I – przy ul. Wysokiej (naprzeciw PKO); II – przy skrzyżowaniu ulic St. Vallier i Białych; III – przy ul. Powstańców Śl. (obok Domu Dziecka); IV – przy pomniku św. Jana Pawła II. Prosimy również o przystrojenie okien, zwłaszcza na trasie procesji. Zapraszamy dzieci w strojach komunijnych, dzieci do sypania kwiatów, a także mężczyzn do niesienia baldachimu. Wszystkich parafian serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej procesji, jako wyrazu naszej wiary w Chrystusa Eucharystycznego. W tym dniu nabożeństwo majowe o godz. 15.00, nie będzie wieczornej Adoracji NS.

9. Od piątku w ramach nabożeństw majowych zapraszamy do udziału w Oktawie Bożego Ciała z procesją teoforyczną wokół kościoła.

10. W przyszłą niedzielę będą miały miejsce następujące wydarzenia:

 • Przypada tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Zachęcamy świat męski do indywidualnego pielgrzymowania.

 • Parafianie z Ligoty będą obchodzić swój odpust. Zapraszamy na Mszę św. w ich intencji o godz. 9.00 oraz na nabożeństwo ku czci św. Jana Nepomucena do kapliczki na Ligocie o godz. 16.00.

 • Będziemy gościć ks. Marka Bernackiego, proboszcza parafii MB Częstochowskiej na Nowinach, który wygłosi do nas Słowo Boże i przed bazyliką poprosi o wsparcie materialne budowy nowego kościoła.

 • Na placu przed pomnikiem Jana Pawła II odbędzie się festyn promujący ŚDM. Początek o 15.00, modlitwa uwielbienia w bazylice o 20.00. Szczegóły na plakacie.

 • Legion Maryi zaprasza do Turzy Śl. na noc pokuty. Wyjazd z przystanku na ul. Piasta o godz. 18.30, powrót ok. 3.00.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na potrzeby naszej parafii, zwłaszcza na renowację i zakup nowych naczyń i szat liturgicznych oraz przed bazyliką na budowę kościoła na Nowinach.

12. W dniu dzisiejszym przed kościołem OAZA młodzieżowa organizuje kiermasz ciast. Dochód jest przeznaczony na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych. Serdecznie go polecamy.

13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Nie bójmy się Światowych Dni Młodzieży, karać czy nie karać za zabicie nienarodzonych dzieci, na czym polega miłosierdzie? W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, w którym przeczytamy o cudach Eucharystycznych oraz znajdziemy dekorację na Boże Ciało.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Kazimierz Bizoń

+ Janina Ronczka

+ Halina Bugla

+ Stefania Niesporek


Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 15.05.2016r.

1. Nabożeństwo majowe dziś o godz. 15.00.

2. W dniu dzisiejszym można zyskać odpust zupełny odmawiając publicznie hymn: Przybądź, Duchu Stworzycielu oraz spełniając zwykłe warunki odpustu.

3. Od dnia dzisiejszego diakoni WŚSD będą przeżywać rekolekcje przed święceniami prezbiteratu. Polecamy ich modlitwie wszystkich wiernych. Święcenia kapłańskie odbędą się w sobotę o godz. 10.00 w katowickiej Katedrze.

4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe w tygodniu o godz. 17.30 oraz do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

5. Jutro przypada święto NMP, Matki Kościoła. Jest to również Misyjny Dzień Chorych. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 młodzież naszej parafii przyjmie sakrament bierzmowania. W związku z tym nabożeństwo majowe wyjątkowo po Mszy św. o godz. 8.00.

6. We wtorek swoją rocznicę święceń obchodzi ks. Bartosz. Kapłana polecamy modlitwie parafian.

7. Spotkanie Mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00 w salce domu parafialnego.

8. W czwartek przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

9. We czwartek swoje urodziny będzie obchodził ks. abp Wiktor Skworc. Pamiętajmy w swoich modlitwach o naszym Arcypasterzu.

10. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek na 9.00.

11. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 oraz o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do bazyliki.

12. W niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W tę niedzielę kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Parafian, którzy jeszcze tego nie uczynili, zachęcamy do skorzystania z tych sakramentów.

13. Informujemy, iż tegoroczna procesja Bożego Ciała przejdzie, podobnie jak w ubiegłym roku, następującymi ulicami: Wysoka – Saint Vallier – Kościuszki – Powstańców Śl. – Byłych Więźniów Politycznych – Mikołowską – pod pomnik św. Jana Pawła II.

Prosimy o przygotowanie ołtarzy:

I – przy ul. Wysokiej (naprzeciw PKO);

II – przy skrzyżowaniu ulic St. Valier i Białych;

III – przy ul. Powstańców Śl. (obok Domu Dziecka);

IV – przy pomniku św. Jana Pawła II.

14. Ksiądz Arcybiskup zaprasza pary małżeńskie, które w tym roku świętują jubileusz sakramentu małżeństwa (5,10,15 i następne), na wspólne Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich 22 maja br w Katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla o godz.12.00. Szczegóły na stronie internetowej parafii.

15. Legion Maryi organizuje pielgrzymkę do Doliny Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, połączoną z rekolekcjami w dniach od 21-23 czerwca br. Koszt wyjazdu 220 zł. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej.

16. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby parafii. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki.

17. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Bitwa pod Lednicą, podsumowanie II Synodu Archidiecezji Katowickiej, a także dodatek o zamachu na Jana Pawła II. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, w którym przeczytamy o cudach Eucharystycznych oraz dekoracja na Boże Ciało.

Prezydent miasta zaprasza wszystkich mieszkańców do współtworzenia Budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Szczegóły w gablotce i stronie internetowej miasta.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Augustyn Szefer


Wniebowstąpienie Pańskie – 8.05.2016r.

1. Nabożeństwo majowe dziś o godz. 15.00. Trwamy na nowennie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

2. Zapraszamy na nabożeństwa majowe w tygodniu o godz. 17.30.

3. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

4. Katecheza dla dorosłych we wtorek o 19.00 w salce na probostwie.

5. We wtorek swoje rocznice święceń będą obchodzić ks. Rafał i ks. Paweł, a w piątek ks. Proboszcz. Kapłanów polecamy modlitwie parafian.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o 9.00

7. KIK przy parafii św. Jadwigi na Nowinach zaprasza na wykład ks. prof. Arkadiusza Wuwra pt.: Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia w czwartek o godz. 16.30.

8. W piątek przypada rocznica pierwszego objawienia fatimskiego. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 11.00. Po niej różaniec i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

9. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

10. Wspólnota Jezusa Miłosiernego zaprasza na czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego w sobotę o godz. 20.00 w bazylice. Szczegóły na plakatach i ulotkach.

11. Bierzmowanie w naszej parafii będzie miało miejsce w poniedziałek 16.05.br. Kandydatów do bierzmowania i ich świadków zapraszamy na próby w najbliższą środę o godz. 19.30 i w piątek o 19.00. Obecność obowiązkowa!

12. 4 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Róż Różańcowych. Organizowany jest wyjazd z naszej parafii. Koszt ok. 20 zł. Zapisy w kancelarii do 15.05.br.

13. Legion Maryi organizuje pielgrzymkę do Doliny Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, połączoną z rekolekcjami w dniach od 21-23 czerwca br. Koszt wyjazdu 220 zł. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej.

14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Kolekta przyszłej niedzieli na bieżące potrzeby parafii.

15. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: co naprawdę znaczą słowa, że żony mają być poddane mężom?, szansa dla górnictwa, o wieloletnim spowiedniku kard. Karola Wojtyły.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Czesław Szulik

 


VI Niedziela Wielkanocna – 1.05.2016r.

1. Nabożeństwo dziękczynne za Dar Pierwszej Komunii świętej dzisiaj o godz. 16.30. Nie będzie nabożeństwa o 15.00.

2. Dzieci, które przystąpiły dziś do Pierwszej Komunii św. zapraszamy w najbliższym tygodniu w strojach komunijnych wraz z rodzicami do udziału w nabożeństwach majowych o godz. 17.30 oraz Mszach świętych po tych nabożeństwach.

3. Rozpoczęliśmy miesiąc maj. Zapraszamy wszystkich parafian do udziału w nabożeństwach majowych ku czci Matki Bożej w tygodniu o godz. 17.30.

4. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o 17.00 w salce domu parafialnego.

5. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają tzw. Dni Krzyżowe. Po Mszach o godz. 7.00 przy krzyżu misyjnym będziemy modlić się o urodzaje.

6. We wtorek przypada Uroczystość NMP, Królowej Polski. Po modlitwie o urodzaje, ok. godz. 8.20 zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej w intencji Ojczyzny, a także na Mszę św. za Ojczyznę o godz. 10.30. W tym dniu Msze św. według porządku niedzielnego, za wyjątkiem Mszy o 15.30. Majowe o godz. 17.30.

7. W środę po Mszy o 8.00 Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

8. Spotkanie Mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00 w salce domu parafialnego.

9. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po Mszach o godz. 8.00. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Dodatkowo okazja do spowiedzi św. w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00. W piątek spowiedź od godz. 17.00. Do tej spowiedzi, jak i na Mszę św. o godz. 18.00, zapraszamy młodzież, zwłaszcza kandydatów do sakramentu bierzmowania.

11. Dzieci zapraszamy do spowiedzi św. w następującym porządku:

♦ klasy 3 i 4 w czwartek o godz. 16.00;

♦ klasy 5 i 6 w piątek o 15.30.

12. Dzieci obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii świętej i ich rodziców zapraszamy na Mszę św. w piątek o godz. 16.00.

13. W piątek rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

14. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii do piątku.

15. W sobotę w naszej parafii przypada dekanalna całodzienna, z przerwą na śluby, Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do chwili osobistej modlitwy.

16. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na WŚSD w Katowicach. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki. Równocześnie informujemy, iż jedne drzwi już zostały odrestaurowane, w związku z tym prosimy o nienaklejanie ogłoszeń i plakatów na odnowione drzwi.

17. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o niewoli, która nie boli, o objawieniach prywatnych, czy można modlić się o pieniądze?

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Marcin Mężyk

+ Józef Gajek

+ Zygmunt Marcol

 

V Niedziela Wielkanocna – 24.04.2016r.

Witamy w naszej parafii ks. Andrzeja Dendurę, który wygłosi do nas Słowo Boże i poprosi przed kościołem o wsparcie materialne w jego posłudze duszpasterskiej oraz o pomoc humanitarną dla Ukrainy.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Dzisiaj w naszej parafii odbędzie się adoracja dla rodzin przyjmujących pielgrzymów, wolontariuszy, parafian oraz wszystkich związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Zapraszamy serdecznie wszystkich o 19.00 do bazyliki.

3. W dniu dzisiejszym u ojców franciszkanów o godz. 15.00 odbędzie się koncert pieśni sakralno-eucharystycznej. Program na plakatach.

4. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

5. Jutro przypada święto św. Marka Ewangelisty. Po Mszy św. o godz. 7.00 odbędzie się procesja do krzyża misyjnego, gdzie będziemy modlić się o urodzaje.

6. Krąg biblijny we wtorek o godz. 19.00.

7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

8. Czwarta nauka przedślubna w czwartek o godz. 19.00 w salce na probostwie.

9. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w piątek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.

10. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

11. W przyszłą niedzielę na Mszach św. o godz. 9.00 i 10.30 dzieci przystąpią do Wczesnej i Pierwszej Komunii św. Dzieci polecamy modlitwie parafian. Nabożeństwo majowe z udziałem dzieci komunijnych w niedzielę o godz. 16.30. Spowiedź św. dla dzieci wczesnokomunijnych w sobotę o godz. 9.30, a pierwszokomunijnych o godz. 10.00. Do spowiedzi zapraszamy również ich rodziców. Próby przed uroczystościami komunijnymi dla dzieci i rodziców odbędą się w poniedziałek i wtorek o godz. 18.45.

12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki oraz za materialne wsparcie posługi duszpasterskiej na Ukrainie przed kościołem. Za tydzień kolekta na WŚSD w Katowicach.

13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.:o nadzwyczajnym wydarzeniu eucharystycznym w Legnicy, o ratownikach spod Czarnobyla. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, w którym m.in.: jak przez 1050 lat zmieniały się granice Polski, oraz magnes z napisem JEZUS W POLSCE MIESZKA.

Rada Dzielnicy Ligota-Ligocka Kuźnia zaprasza na spotkanie sprawozdawcze we wtorek o godz. 17.00 w Klubie Kultury Harcówka.


IV Niedziela Wielkanocna – 17.04.2016r.

1. Dzisiejszą niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby Bożej. Nabożeństwo powołaniowe dziś o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w bazylice.

4. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

5. Spotkanie Mężczyzn św. Józefa w środę o 19.00 w salce domu parafialnego.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o 9.00.

7. Trzecia nauka przedślubna w czwartek o godz. 19.00 w salce na probostwie.

8. Dorosłych pragnących przystąpić do sakramentu bierzmowania w tym roku w naszej parafii zapraszamy na spotkanie w czwartek o godz. 19.00 do salki domu parafialnego.

9. W sobotę w naszej parafii odbędzie się Dzień Skupienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Msza św. o godz. 10.00.

10. Również w sobotę w naszej parafii przypada wieczna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do wstąpienia na chwilę osobistej modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym. Wystawienie o godz. 13.00 a zakończenie błogosławieństwem sakramentalnym o 17.50. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

11. W przyszłą niedzielę odbędzie się adoracja dla rodzin przyjmujących pielgrzymów, wolontariuszy, parafian oraz wszystkich związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Zapraszamy serdecznie wszystkich o 19.00 do naszej bazyliki.

12. W najbliższą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii ks. Andrzeja Dendurę, kapłana naszej archidiecezji pracującego na Ukrainie, który wygłosi do nas Słowo Boże i poprosi przed kościołem o wsparcie materialne w jego posłudze duszpasterskiej.

13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby parafii. Kolekta przyszłej niedzieli na remont drewnianych drzwi bazyliki, a przed kościołem na cele duszpasterskie na Ukrainie.

14. Jesienią br. zaplanowano Narodową Pielgrzymkę do Rzymu pod hasłem Gdzie chrzest, tam nadzieja. Wydarzenie to, przygotowane dla polskich diecezji, wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski i Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Wiernych archidiecezji katowickiej zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania do Wiecznego Miasta w dniach 19.10.2016–23.10.2016. Szczegóły na stronie internetowej parafii.

15. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: o czym jest nowa adhortacja papieża Franciszka, jak chrzest Polski wpłynął na jej dzieje, relacja z Dnia Wspólnoty Domowego Kościoła w naszej bazylice. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, w którym m.in.: jak przez 1050 lat zmieniały się granice Polski, oraz magnes z napisem JEZUS W POLSCE MIESZKA.

Rada Dzielnicy Śródmieście zaprasza na spotkanie sprawozdawcze we wtorek o godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Szafranka.

Dni Otwartych Drzwi dla gimnazjalistów odbędą się:

 • w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek w piątek w godz. 8.45-12.30;

 • w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w sobotę w godz. 9.00-13.00;

 • w IV LO w Chwałowicach w sobotę w godz. 10.00-13.00.

Dla szóstoklasistów w Gimnazjum nr 6 przy ul. Orzepowickiej w piątek o godz. 17.00.

Szczegóły na plakatach i stronach internetowych szkół.

W tym tygodniu odeszły do wieczności:

+ Maria Gańczorz

+ Annastazia Kaczmarczyk

+ Zofia Raczek


III Niedziela Wielkanocna – 10.04.2016r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Biblijny. Zachęcamy do lektury i rozważania Pisma Świętego w rodzinach.

2. W dniu dzisiejszym od godz. 14.00 Domowy Kościół przeżywać będzie w naszej parafii swój dzień wspólnoty „Emaus”. W związku z tym nie będzie nieszporów. Mszy św. o 15.30 przewodniczyć będzie ks. abp Wiktor Skworc.

3. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

4. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po wieczornej Mszy św.

5. Katecheza dla dorosłych we wtorek o 19.00 w salce na probostwie.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

7. Klub Inteligencji Katolickiej przy parafii św. Jadwigi na Nowinach zaprasza na wykład otwarty ks. dra Marka Górki nt. nowej procedury w orzekaniu nieważności małżeństwa w czwartek o godz. 16.30.

8. Druga nauka przedślubna w czwartek o godz. 19.00 w salce na probostwie.

9. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 oraz o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do bazyliki.

10. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce na probostwie.

11. Legion Maryi organizuje pielgrzymkę do Doliny Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, połączoną z rekolekcjami w dniach od 21-23 czerwca br. Koszt wyjazdu 220 zł. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej.

12. Jesienią br. zaplanowano Narodową Pielgrzymkę do Rzymu pod hasłem Gdzie chrzest, tam nadzieja. Wydarzenie to, przygotowane dla polskich diecezji, wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski i Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Wiernych archidiecezji katowickiej zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania do Wiecznego Miasta w dniach 19.10.2016–23.10.2016. Szczegóły na stronie internetowej parafii.

13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Kolekta przyszłej niedzieli na bieżące potrzeby parafii.

14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: o czternastu stacjach Drogi Światła, wspomnienie o śp. ks. Janie Kaczkowskim, o szaleństwie matki Angeliki.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Bolesław Czerwiński

+ Helena Kuśka


II Niedziela Wielkanocna – 3.04.2016r.

Święto Miłosierdzia Bożego

1. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego dziś o godz. 15.00.

2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Skarbona na cele charytatywne parafii tradycyjnie wystawiona jest przy kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

3. Jutro liturgicznie przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego z racji Triduum Paschalnego i Oktawy Wielkanocnej przeniesiona z dnia 25 marca. Jest to także Dzień Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zachęcamy do udziału w Mszach św. o godz. 7.00, 8.00, i 18.00. Na Mszach o 8.00 i 18.00 będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego a zagrożonego aborcją.

4. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

5. W tym tygodniu zapraszamy na spotkania:

 • Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 17.00.

 • Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

 • Mężczyzn św. Józefa w środę o godz. 19.00.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki prosimy w czwartek o godz. 9.00.

7. Pierwsza z czterech obowiązkowych nauk przedślubnych odbędzie się w czwartek o godz. 19.00 w salce na probostwie.

8. W przyszłą niedzielę w naszej parafii odbędzie się Dzień Wspólnoty „Emaus” Domowego Kościoła. Początek o godz. 14.00, o 15.30 Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Wiktora Skworca.

9. Legion Maryi organizuje pielgrzymkę do Doliny Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, połączoną z rekolekcjami w dniach od 21-23 czerwca br. Koszt wyjazdu 220 zł. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej.

10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na Caritas archidiecezji oraz za te składane przed kościołem na ŚDM. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki. Równocześnie informujemy, iż od jutra rozpoczynamy renowację drzwi od ul. Mikołowskiej. W związku z tym to wejście będzie nieczynne. Prosimy korzystać z wejść z tyłu bazyliki i od ul. Powstańców.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W nowym Gościu Niedzielnym m.in.: płyta z Koronką do Miłosierdzia Bożego, jaki jest cel odmawiania Koronki oraz ważna informacja dla maturzystów.

12. W zakrystii jest jeszcze kilka egzemplarzy Małego Gościa, natomiast ze stolików można zabrać bezpłatną broszurę: Kilka słów o życiu.

13. W środę dla uczniów klas szóstych i ich rodziców Dzień Otwartych Drzwi organizuje Gimnazjum nr 10 im. Jana Pawła II.

14. W sobotę Dzień Otwartych Drzwi w II Liceum Ogólnokształcącym im. Frycza-Modrzewskiego oraz w Zespole Szkół Technicznych, gdzie równocześnie odbędzie się Międzynarodowy Turniej Robotów. Szczegóły na plakatach.

15. Powiatowy Urząd Pracy zaprasza osoby poszukujące pracy na Targi Pracy w środę w godz. 10.00-12.00 w tzw. „Okrąglaku” przy ul. Wysokiej.

16. Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza w dniach 9-19 kwietnia na festiwal muzyczny, w którym wystąpią muzycy chrześcijańscy. Szczegóły na plakacie.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Józef Konsek

+ Jerzy Starzyczny

+ Rajmund Grzybek

+ Marian Turek


Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – 28.03.2016r.

1. Zapraszamy na uroczyste Nieszpory kończące obchód Świętego Triduum Paschalnego dziś o godz. 15.00.

2. Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Msze św. jak w każdą niedzielę. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na Wydział Teologiczny UŚ i KUL.

3. Zachęcamy także do udziału we Mszach św. w Oktawie Wielkanocnej oraz w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

4. We wtorek o godz. 10.00 w naszej parafii odbędzie się Konwent Wielkanocny. Kapłani posługujący w dekanacie Rybnik zgromadzą się na uroczystej Mszy św. w bazylice. Zapraszamy wszystkich parafian do licznego udziału w tej Eucharystii.

5. Spotkanie Apostolatu Maryjnego we wtorek o 16.45 w kaplicy MB Fatimskiej.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek na 9.00.

7. W tym tygodniu liturgicznie przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po Mszach o godz. 8.00. Okazja do spowiedzi św. pół godziny przed każdą Mszą św. oraz w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00. W piątek spowiedź od godz. 17.00. Do tej spowiedzi, jak i na Mszę św. o godz. 18.00, zapraszamy młodzież, zwłaszcza kandydatów do sakramentu bierzmowania.

Dzieci, które nie przystąpiły do spowiedzi przed świętami zapraszamy do tego sakramentu w piątek o 15.30. Msza szkolna o godz. 16.00.

Prosimy, aby przed Mszą szkolną, w pierwszej kolejności spowiadały się dzieci.

8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce na probostwie.

9. Informujemy, iż piątek Oktawy Wielkanocnej nie jest dniem pokutnym, dlatego nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

10. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii do piątku.

11. Przyszłą niedzielę obchodzimy jako święto Miłosierdzia Bożego. W modlitwach indywidualnych od Wielkiego Piątku trwamy na Nowennie przed tym Świętem.

12. Spotkanie dla osób stanu wolnego w wieku ok. 25-55 lat odbędzie się w sobotę i niedzielę o godz. 15.00 w salce przy bazylice.

13. Wszystkim, którzy przyczynili się do świątecznego wystroju naszej świątyni, za przygotowanie Ciemnicy i Bożego Grobu, ofiarowane kwiaty, a także wszystkim za liczny udział w Ceremoniach Triduum Paschalnego składamy serdeczne Bóg zapłać.

14. Dziękujemy wolontariuszkom, które zorganizowały akcję pomocy rodzinom potrzebującym, a także wszystkim, którzy włączyli się w rozwożenie paczek do rodzin.

15. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na Caritas archidiecezji, a przed kościołem zbiórka na ŚDM. Po mszach dopołudniowych odbędzie się kiermasz ciast domowych.

16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: dowody na zmartwychwstanie Jezusa, szara eminencja Kościoła, szanujmy wartości. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, a w nim karta z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

W tym tygodniu odeszła do wieczności:

+ Gertruda Bar

Wszystkim parafianom i gościom przybyłym do naszej bazyliki
składamy życzenia:

Niech blask Zmartwychwstania Chrystusa
rozświetla codzienność naszego życia,
a pokój, radość i błogosławieństwo
niech obficie wypełniają
nasze serca!


Niedziela Palmowa – 20.03.2016r.

1. Zapraszamy na ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o 14.45.

2. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o godz. 19.00 w bazylice.

3. Nowenna do św. Antoniego i do MB Nieustającej Pomocy jak w każdym tygodniu.

4. Osoby chętne do sprzątania bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00. Ze względu na gruntowne sprzątanie przed Świętami prosimy o liczniejsze zaangażowanie się w troskę o czystość kościoła.

5. Wszystkich Parafian bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w ceremoniach Triduum Paschalnego oraz do wcześniejszego skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Wielki Czwartek

● Msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg o godz. 18.00. Po Mszy św. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy z udziałem chóru Cecylia do godz. 21.00.

Wielki Piątek

● Obowiązuje katolików post ścisły, czyli ilościowy i jakościowy.

● Ciemna Jutrznia o godz. 8.00.

● Ostatnia Droga Krzyżowa o godz. 9.00. Na to nabożeństwo prosimy przynieść krzyże, które będą zawieszone na ścianach w domach rodzinnych.

● Ceremonie Wielkiego Piątku o godz. 18.00, po nich Adoracja Pana Jezusa w grobie do godz. 21.00.

Wielka Sobota

● Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 7.00 do 19.30.

● Ciemna Jutrznia o godz. 8.00.

● Święcenie potraw wielkanocnych dla dzieci o godz. 10.00, następnie od godz. 12.00 do 16.00 co godzinę.

● Ofiary Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty przeznaczone są na Boży Grób w Jerozolimie.

Msza święta Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną o godz. 20.00. Prosimy przynieść świece z okapnikami.

6. Podczas Triduum Paschalnego istnieje możliwość zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św., wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego, modlitwa w intencjach Ojca świętego) oraz spełniając następujące praktyki:

● w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie Przed tak wielkim Sakramentem;

● w Wielki Piątek – pobożny udział w adoracji Krzyża, ucałowanie Krzyża podczas Ceremonii;

● w Wielką Sobotę – udział we Mszy Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu św.

7. Spowiedź święta w wielkim tygodniu:

● Dzisiaj do południa między Mszami św. oraz pół godz. przed wieczorną Mszą św. Podczas Mszy nie spowiadamy.

● Poniedziałek, wtorek, środa: rano pół godz. przed Mszami św. i od 17.00. do 20.00

● Wielki Czwartek: 7.00 – 8.30 i 15.30 – 17.30.

● Wielki Piątek: 7.00 – 10.00 i 15.30 – 17.30 oraz po Ceremoniach do 21.00.

● Wielka Sobota: 7.00 – 11.00 i 14.00 – 18.00.

Przypominamy, że nie spowiadamy w czasie Mszy świętych, Ceremonii Triduum Paschalnego i w Święta Wielkanocne. Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę przed świętami.

8. Przy wyjściu z kościoła u Dzieci Maryi można nabyć paschaliki oraz ozdoby świąteczne. Ofiary złożone będą przeznaczone na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych.

9. Wychodząc z bazyliki można odebrać kartkę z rozważaniem i zadaniem na kolejny tydzień wielkopostnej pracy.

10. Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w dzieło pomocy rodzinom potrzebującym i złożyli zakupione dary.

11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby naszej parafii. Za tydzień kolekta na remont drewnianych drzwi bazyliki.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: Litania do Najświętszego Oblicza Jezusa, jak niemiecki żołnierz uratował relikwie św. Wojciecha, tajemnice choroby Alzheimera.

13. W gablotce informacje o Programie 500+.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Emil Kotynia


V Niedziela Wielkiego Postu – 13.03.2016r.

Witamy w naszej parafii kapelana i sekretarza abpa Seniora, ks. Bartłomieja Kuźnika, który w tym roku poprowadzi dla nas rekolekcje wielkopostne.

Księdzu Bartłomiejowi życzymy światła Ducha Świętego, a nam otwartości na głoszone słowo i pragnienia przemiany swojego życia.

 1. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o 14.45.
 2. Od dnia dzisiejszego przeżywać będziemy rekolekcje parafialne. Nauki ogólne na Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00.

Zapraszamy na nauki stanowe:
♦ mężczyzn i młodzieńców dzisiaj o godz. 16.30,
♦ chorych i starszych parafian w poniedziałek o godz. 9.00,
♦ kobiety i dziewczęta w poniedziałek o godz. 19.00.

Msza św. na zakończenie rekolekcji pod przewodnictwem ks. abpa Damiana Zimonia w środę o godz. 18.00. Kolekta tego dnia będzie przeznaczona na potrzeby rekolekcyjno-ewangelizacyjne. Zachęcamy do wygospodarowania czasu i do licznego udziału w tym dziele wielkopostnym.

 1. W poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty w czasie rekolekcji, by odnowieni duchowo przeżyć Tajemnice Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę przed świętami.
 2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.
 3. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek o 16.30.
 4. Spotkanie wspólnoty mężczyzn św. Józefa w środę o godz. 19.00.
 5. Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku serdecznie zaprasza na Mszę Świętą z nauką dla osób rozwiedzionych lub żyjących w związkach niesakramentalnych w środę o 18.00.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek na 9.00.
 7. Od czwartku do soboty w kaplicy szpitala w Orzepowicach odbędą się rekolekcje dla wszystkich związanych ze służbą zdrowia. Szczegóły w gablotce.
 8. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00, oraz o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do naszej bazyliki.
 9. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w każdy piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.15. Droga Krzyżowa dla dzieci o 16.00. Zalecki za zmarłych na Drogę Krzyżową można składać w zakrystii.
 10. W najbliższy piątek o godz. 17.00 z parafii Matki Boskiej Bolesnej do Kościoła Akademickiego wyruszy Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i udziału w tej Drodze Krzyżowej.
 11. Nauki dla rodziców i chrzestnych, którzy pragną ochrzcić swoje dzieci w najbliższą niedzielę jak i w czasie Świąt Wielkanocnych odbędą się w najbliższy piątek o godz. 19.00 w salce na probostwie.
 12. W sobotę z okazji przypadającej Uroczystości Św. Józefa zapraszamy wszystkich rzemieślników na Mszę św. o godz. 16.00.
 13. Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy świętej Zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy św. z procesją z palmami o godz. 12.00.
 14. Ksiądz Arcybiskup zaprasza młodzież Archidiecezji do Katedry w Katowicach na Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową na godz. 14.00.
 15. W przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka produktów, z których zostaną przygotowane paczki świąteczne dla najuboższych rodzin naszej parafii. Dziś przy wyjściu z kościoła można odebrać kartki z wypisanymi produktami, które za tydzień będziemy odbierać przed każdą mszą świętą. Osoby chętne do pomocy przy pakowaniu lub rozwożeniu paczek prosimy o kontakt pod numerem telefonu umieszczonym na kartce.
 16. W ubiegłą niedzielę ks. abp Wiktor Skworc ustanowił nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Z naszej parafii są to: p. Tomasz Adamiec i p. Janusz Hodór. Przy tej okazji pragniemy zachęcić osoby starsze i schorowane do przyjmowania Komunii św. w każdą niedzielę w swoich domach.
 17. Ksiądz Proboszcz składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom pogrzebu Jego Ojca, za złożone kondolencje i ofiarowane modlitwy.
 18. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na renowację drewnianych drzwi bazyliki. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby naszej parafii.
 19. Przy wyjściu z kościoła u Dzieci Maryi można nabyć paschaliki oraz ozdoby świąteczne.
 20. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: o lekarzu, który ze względu na wiarę rzucił pracę w jednej z największych klinik in vitro w Warszawie, czym się różnią pokuta i zadośćuczynienie po spowiedzi.

Copyright © 2012 ThemeBlossom.com. All Rights Reserved