Archiwalne ogłoszenia (2015r.)

Święto Świętej Rodziny – 27.12.2015r.

 1. Serdecznie zapraszamy całe rodziny na Nieszpory Kolędowe dziś o godz. 15.00.
 2. W poniedziałek przypada święto świętych Młodzianków. Wszystkie dzieci zapraszamy na Mszę św. ze specjalnym błogosławieństwem o godz. 9.00. Po tej Mszy zostaną podsumowane tegoroczne roraty.
 3. Spotkanie Apostolatu Maryjnego odbędzie się w poniedziałek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.
 4. Nowenna do św. Antoniego we wtorek o 17.30, a do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 5. Zapraszamy wszystkich Parafian na Mszę świętą na zakończenie Starego Roku ze sprawozdaniem z działalności parafii w czwartek o godz. 17.00, po niej nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. W tym dniu pod zwykłymi warunkami oraz odmawiając hymn Ciebie, Boże, wielbimy można zyskać odpust zupełny.
 6. Wszystkich, którzy Nowy Rok pragną powitać w jedności z Chrystusem Eucharystycznym zapraszamy na Mszę św. pół godziny po północy.
 7. W piątek przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. jak w każdą niedzielę. Jest to uroczystość nakazana. Nieszpory kolędowe o godz. 15.00. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Również w tym dniu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dodatkowo odmawiając hymn do Ducha Świętego. W piątek z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 8. W tym tygodniu przypada liturgicznie pierwszy czwartek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach.
 9. W najbliższy I piątek miesiąca przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. jak w każdą niedzielę. Jest to uroczystość nakazana. Nieszpory kolędowe o godz. 15.00. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Również w tym dniu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dodatkowo odmawiając hymn do Ducha Świętego. W piątek z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 10. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe. Plan kolędy w gablotce lub na stronie internetowej parafii. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30, a w soboty i niedziele o godz. 14.00.
 11. Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym przy budowie stajenki betlejemskiej, za przystrojenie kościoła i dbałość o czystość naszej Bazyliki. Prosimy o pomoc w sprzątaniu świątyni w środę od godz. 9.00.
 12. Zapraszamy młodzież do wolontariatu w ramach ŚDM. Najbliższe spotkanie parafialnego centrum ŚDM w środę o godz. 10.00 i w sobotę również o godz. 10.00 w salce domu parafialnego.
 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont dachu i witraży. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby parafii.
 14. W niedzielę 20 grudnia odbył się finał akcji „Podziel się… na Boże Narodzenie”. Dzięki hojności parafian zebraliśmy kilkaset kilogramów produktów, z których 34 rodziny otrzymały paczki na święta. Dziękujemy wolontariuszom i darczyńcom naszej parafii, którzy zaangażowali się w to dzieło.
 15. Informujemy, że miesiącu styczniu na porannych Mszach są jeszcze wolne intencje.

III Niedziela Adwentu – 13.12.2015r.

 1. Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00.
 2. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.
 3. Dzieci na Mszę św. roratnią zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18.00, a w czwartek i piątek o godz. 6.45.
 4. W tym tygodniu swoje spotkania mają:
 • kandydaci do bierzmowania w poniedziałek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.
 • Franciszkański Zakon Świeckich w poniedziałek po Mszy św. wieczornej.
 • Apostolat Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30.
 1. Prosimy mężczyzn i młodzieńców do pomocy przy budowie szopki betlejemskiej we wtorek od godz. 9.00.
 2. Sprzątanie bazyliki przed świętami odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 9.00 oraz w środę 23 grudnia. Prosimy o większe zaangażowanie parafian w to przedświąteczne sprzątanie.
 3. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00, oraz o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do naszej bazyliki.
 4. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce domu parafialnego.
 5. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii do piątku. Następne odwiedziny w lutym.
 6. Od przyszłej niedzieli rozpoczniemy spowiedź przedświąteczną. Będziemy spowiadali od 6.30 między Mszami oraz pół godziny przed wieczorną Mszą św. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy świętych.
 7. W przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka produktów, z których zostaną przygotowane paczki świąteczne dla najuboższych rodzin naszej parafii. Dziś przy wyjściu z kościoła odebrać będzie można kartki z wypisanymi produktami, które za tydzień będziemy odbierać przed każdą mszą świętą. Osoby chętne do pomocy przy pakowaniu lub rozwożeniu paczek prosimy o kontakt pod numerem telefonu umieszczonym na kartce.
 8. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe. Prosimy o zapoznanie się z dokładnym planem kolędy w gablotce, na stronie internetowej parafii, bądź na ulotkach. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30, a w soboty i niedziele o 14.00.
 9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na naprawę dachu i witraży bazyliki. Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby parafii.
 10. Po każdej Mszy św. u dzieci i młodzieży można zaopatrzyć się w świece Caritas oraz ozdoby świąteczne. Dochód z tej sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych dzieci i młodzieży z mniej zamożnych domów oraz organizację Światowych Dni Młodzieży. W zakrystii są do nabycia opłatki wigilijne w cenie za komplet: małych 1 zł, dużych 2 zł.
 11. W kancelarii można jeszcze nabyć bilety na wydarzenie ewangelizacyjne Betlejem w Spodku. Szczegóły na plakatach.
 12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: czym jest odpust i jak można go zyskać?; o fenomenie Kursów Alpha; jak wprowadzić spokój i porządek do polskich szkół?
 13. Państwowa Szkoła Muzyczna im. Szafranków zaprasza na koncert symfoniczny we wtorek o godz. 18.00 do Teatru Ziemi Rybnickiej. Szczegóły w gablotce.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Klara Szymura

+ Aniela Pruszkowska

+ Kornelia Tkocz

+ Michał Dobrzaniecki

+ Violetta Zimny

+ Ryszard Śmieszny


Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 22.11.2015r.

1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00. W dniu dzisiejszym odmawiając pobożnie Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Chrystusowi Królowi i spełniając zwykłe warunki, można zyskać odpust zupełny.

2. Dziś w bazylice po wieczornej Mszy św. odbędzie się finałowy Koncert Dni Cecyliańskich z udziałem Filharmonii Rybnickiej, Chóru „Ad libitum” z Pszowa oraz zaproszonych solistów. Szczegóły na plakatach.

3. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

4. Krąg biblijny we wtorek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.

5. W środę w naszej parafii przypada wieczna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do wstąpienia na chwilę osobistej modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym. Wystawienie po Mszy św. o godz. 8.00, a zakończenie błogosławieństwem sakramentalnym o 17.50. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

7. KIK przy parafii św. Jadwigi Śl. zaprasza w czwartek o godz. 16.30 na wykład otwarty ks. dra Piotra Szwedy pt.: Nie słuchaj dzwonów ze wszystkich kościołów – św. O. Pio o Bogu i Kościele.

8. Czwarta nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce domu parafialnego.

9. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w piątek o 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej. Po spotkaniu Msza św.

10. Od soboty rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie. Niech będzie to okazja do wspólnego spotkania, modlitwy w Waszych intencjach i pobłogosławienia Was i miejsc w których mieszkacie. Za otwarcie drzwi Waszych domostw na przybycie duszpasterzy wyrażamy już dziś ogromną wdzięczność. Prosimy nowo zamieszkałych parafian, zwłaszcza tych, którzy wybudowali sobie na terenie parafii domy, aby zgłosili się do kancelarii parafialnej w celu założenia kartoteki i uwzględnienia ich domu podczas kolędy. Przy tej okazji proszę o pomoc księżom i wyjście naprzeciw, zwłaszcza w miejscach gdzie domy są porozrzucane, albo istnieje trudność w dotarciu do jakiegoś domu.

Tradycyjne ofiary składane przez Was w czasie kolędy pragniemy przeznaczyć na zapłacenie renowacji organów przyołtarzowych oraz remontu sali konferencyjnej na probostwie. Remont organów pod nadzorem p. prof. Juliana Gembalskiego, poza drobnymi poprawkami, został zakończony. Organy zabrzmiały w całej pełni po Mszy z okazji 100-lecia konsekracji naszej bazyliki i wtedy można było usłyszeć ich brzmienie. Remont salki konferencyjnej, która będzie służyć różnym spotkaniom duszpasterskim, również dobiega końca. Za wszelkie ofiary złożone przy okazji kolędy już dziś składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Prosimy o zapoznanie się z planem kolędy wywieszonym w gablotce, umieszczonym na stronie internetowej parafii, a także wyłożonym na stolikach. W tym roku odwracamy kolejność odwiedzin (zasadniczo od początkowych numerów oraz w Adwencie tych, którzy mieli kolędę ostatnio w okresie Bożego Narodzenia). Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30 a w soboty i niedziele o 14.00.

11. Za tydzień I Niedziela Adwentu. Rozpoczynamy nią nowy rok liturgiczny, Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Z radością pragnę powiadomić, że nasza bazylika dekretem Arcybiskupa Katowickiego została ustanowiona kościołem jubileuszowym.

I Niedzielę Adwentu obchodzimy również, jako Niedzielę Trzeźwości. Zachęcamy wiernych do abstynencji od napojów alkoholowych i złożenia świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Trzeźwości.

12. W przyszłą niedzielę w naszej parafii odbędą się wybory kandydatów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Proszę, aby zastanowić się nad swoim kandydatem, pamiętając o tym, że członkami PRD mogą być jedynie praktykujący katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i są znani z nienagannych postaw moralnych. W przyszłą niedzielę osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania będą mogły, na specjalnie przygotowanych kartkach, oddać głos na jednego swojego kandydata. W dalszej kolejności z 30 kandydatów, którzy otrzymają najwięcej głosów w II turze zostanie wybranych 10 członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

13. Już dziś zapraszamy Was wszystkich, zwłaszcza dzieci w Okresie Adwentu na Msze św. roratnie: w poniedziałek i wtorek o godz. 18.00, w środę, czwartek i piątek o godz. 6.45.

14. Trwa remont dachu i wymiana uszkodzonych witraży. Remonty te wymagają nieraz szerszego zakresu napraw, niż tylko planowana naprawa uszkodzeń spowodowanych wichurą. Od lipca na ten cel odbyło się 9 kolekt, w których zebraliśmy 73.831 zł. (średnia kolekta wynosiła ok. 8.200 zł.). Bardzo jestem wdzięczny za tą mobilizację. Z ubezpieczalni udało się otrzymać zwrot połowy kosztów remontu. Mam więc nadzieję, że do stycznia uda się zebrać kwotę potrzebną do pokrycia remontu dachu i witraży.

Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na pokrycie kosztów remontu dachu i witraży w bazylice. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby parafii, zwłaszcza na ogrzewanie i zakup opału.

15. W Roku Życia Konsekrowanego i w czasie przygotowań do ŚDM parafia franciszkańska zaprasza na spektakl muzyczny pt.: „Franciszek” w czwartek 3 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Szczegóły na plakatach.

16. Prezydent Miasta Rybnika zaprasza na VII Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie w dniach od 4 do 23 grudnia br. Szczegóły na plakatach oraz na stronie internetowej miasta.

17. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: wstrząsające świadectwa byłych muzułmanów, którzy przyjęli chrzest; czy nowy minister zdrowia uleczy polską służbę zdrowia?, oraz kalendarz z papieżem Franciszkiem. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość z płytą CD z piosenkami z Rorat.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Edwin Galda


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXIII Niedziela zwykła – 15.11.2015r.

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej o. Lucjusza, który na zakończenie Mszy św. przybliży nam charyzmat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Więcej informacji o Franciszkańskim Zakonie Świeckich można zasięgnąć po każdej Mszy św. w kaplicy MB Fatimskiej. Zainteresowanych zapraszamy również na spotkanie z o. Lucjuszem i całą wspólnotą dzisiaj o godz. 16.30.

3. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

4. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o godz. 19.00 w bazylice.

5. Spotkanie Apostolstwa Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

7. Trzecia nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce domu parafialnego.

8. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do bazyliki.

9. Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego organizowana przez Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie odbędzie się w piątek od rana do godz. 10.30. naprzeciw probostwa.

10. W piątek w parafii Królowej Apostołów odbędzie się spotkanie formacyjne parafialnych centrów ŚDM organizowane przez diecezję. Zapraszamy wszystkich zaangażowanych w organizację tego wydarzenia, a także rodziny przyjmujące pielgrzymów. Początek o godz. 18.00 w dolnym kościele, Msza św. o 19.30.

11. W sobotę swoje święto będą obchodzić ministranci. Zapraszamy wszystkich ministrantów wraz z rodzicami do udziału we Mszy św. o godz. 18.00, a po Mszy św. na spotkanie do salki. Równocześnie wszystkich chłopców, którzy chcieliby posługiwać przy ołtarzu jako ministranci zapraszamy na spotkania w każdą sobotę o godz. 9.00 do domu parafialnego.

12. Ks. Abp zaprasza diecezjan, a zwłaszcza członków Parafialnych Zespołów Synodalnych, Akcji Katolickiej i wszystkich ruchów, wspólnot i stowarzyszeń działających w parafiach na świętowanie odpustu katedralnego w przyszłą niedzielę o godz. 12.00 w Katowicach.

13. Bóg zapłać za ofiary na potrzeby archidiecezji, a przed kościołem na Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W przyszłą niedzielę kolekta na naprawę dachu i witraży naszej bazyliki.

14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o syryjskim księdzu, który uciekł z niewoli Państwa Islamskiego; o biblijnej księdze Apokalipsy; o orędziu polskich biskupów sprzed pięćdziesięciu lat, bez którego nie byłoby dzisiejszej Europy.

15. Przed bazyliką kiermasz na cele Światowych Dni Młodzieży. Zachęcamy do wsparcia tego dzieła.

W tym tygodniu odeszła do wieczności:

+ Jadwiga Eilmes-Krupa


XXXII Niedziela zwykła – 8.11.2015r.

1. Ostatni różaniec za zmarłych dziś o godz. 15.00.

2. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii św. w poniedziałek o 19.00 w bazylice.

3. Spotkanie formacyjne kandydatów do bierzmowania w poniedziałek o 19.00 w salce domu parafialnego.

4. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.30.

5. Katecheza dla dorosłych we wtorek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.

6. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.

7. Wszystkich Parafian zapraszamy na Mszę św. w int. Ojczyzny w środę o godz. 10.30.

8. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

9. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 17.00 do 21.00 z przerwą na Mszę św., oraz w sobotę od godz. 17.00 z okazją do spowiedzi św.

10. Druga nauka przedmałżeńska w czwartek o 19.00 w salce domu parafialnego.

11. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce domu parafialnego.

12. Spotkanie Parafialnego Centrum Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w sobotę o godz. 11.30 w salce domu parafialnego. Zapraszamy wszystkich pragnących włączyć się w to dzieło. W przyszłą niedzielę przed kościołem odbędzie się kiermasz na cele ŚDM.

13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na naprawę dachu i witraży naszej bazyliki. Kolekta przyszłej niedzieli na potrzeby archidiecezji, a przed kościołem na Fundację Papieską Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

14. Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego zaprasza na spotkanie informacyjne rodziców z dziećmi od lat 9 do parafii Królowej Apostołów w przyszłą niedzielę o godz. 11.00. Szczegóły na plakatach.

15. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Jeśli jesteś ofiarą przemocy, zwróć się do błogosławionej Karoliny; o zapomnianej a nadal trwającej wojnie na Ukrainie; co wiemy o rodzicach polskich prezydentów?

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Aniela Holisz

+ Danuta Jonderko

+ Elżbieta Knesz

+ Jerzy Kubecki

+ Agnieszka Biczysko


Uroczystość Wszystkich Świętych – 1.11.2015r.

1. Dzisiaj o godz. 14.00 z kościoła akademickiego wyruszy procesja na cmentarz. Nieszporów nie będzie.

2. Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać:

– od południa uroczystości Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przez pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę, modlitwy w intencjach Ojca Świętego, odprawienie spowiedzi i przyjęcie Komunii św., zachowanie wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu;

– w dniach od 1 do 8 listopada przez nabożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych.

3. W poniedziałek przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. o godz. 7.00, 8.00 i 18.00. Nasi bliscy Zmarli mogą liczyć tylko na nas, dlatego zachęcamy do udziału, a także do zamawiania Mszy św. za Nich. Są jeszcze wolne intencje w listopadzie, grudniu i styczniu.

4. Zapraszamy na Różaniec za zmarłych od poniedziałku do piątku o godz. 17.30. Zalecki za zmarłych można składać w zakrystii lub kancelarii. Prosimy o czytelne wypełnianie zalecek.

5. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o 17.00 w salce domu parafialnego.

6. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00.

7. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30 w salce domu parafialnego.

8. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.

9. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o 9.00.

10. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00.

11. Pierwsza z czterech obowiązkowych nauk przedmałżeńskich odbędzie się w czwartek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.

12. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po Mszach o godz. 8.00. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Dodatkowo okazja do spowiedzi św. w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00. W piątek spowiedź od godz. 17.00. Do tej spowiedzi, jak i na Mszę św. o godz. 18.00, zapraszamy młodzież. Młodzieży pragnącej przystąpić do sakramentu bierzmowania przypominamy o obecności na I – piątkowej Mszy o godz. 18.00. W jej trakcie złożą na ręce ks. Proboszcza prośbę o włączenie do grona kandydatów do bierzmowania.

13. Dzieci zapraszamy do spowiedzi św. w następującym porządku:

♦ klasy 3 i 4 w czwartek o godz. 16.00;

♦ klasy 5 i 6 w piątek o 15.30.

Prosimy, aby przed Mszą szkolną w pierwszej kolejności spowiadały się dzieci.

14. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.

15. Koncert laureatów Międzynarodowego Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna imienia Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w naszej bazylice w sobotę, 7 listopada o godz. 19.00.

16. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na budowę kościoła MB Częstochowskiej na Nowinach. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na naprawę dachu i witraży naszej bazyliki.

17. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Dlaczego święci nie bali się umierać?; co zawiera dokument podsumowujący synod o rodzinie; mało znana litania, którą Jan Paweł II modlił się za Polskę. W zakrystii jest do nabycia listopadowy numer Małego Gościa, do którego dołączono odblask z szyfrem.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Gerda Bugdoł

+ Jerzy Szojda

+ Józef Kordek

+ Anna Groborz

+ Aurelia Kula

+ Jadwiga Ceglarska


XXX Niedziela zwykła – 25.10.2015r.

1. Nabożeństwo różańcowe dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.

2. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00.

3. Spotkanie Apostolatu Maryjnego we wtorek o 16.45 w kaplicy MB Fatimskiej.

4. Krąg biblijny we wtorek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.

5. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

7. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00.

8. W czwartek Legion Maryi organizuje wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śl. Wyjazd o godz. 18.30. z przystanku na ul. Piasta, powrót ok. godz. 3.00. Zapisy w kancelarii.

9.W najbliższą niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. jak w każdą niedzielę. O godzinie 14.00 z Kościoła Akademickiego wyruszy procesja na cmentarze rybnickie.

10. Proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej zwraca się z prośbą o uporządkowanie grobów, a także o zachowanie czystości na cmentarzu. Prosi również o sprawdzenie lub odnowienie rezerwacji miejsc grobowych. Ofiary za miejsca grobowe i pomniki przeznaczone są na utrzymanie cmentarza. Jednocześnie pragnie poinformować, że ludzie ubrani w sutanny z kolorowymi pasami zbierający ofiary i zalecki przed cmentarzem i na terenie cmentarza nie mają nic wspólnego z Kościołem Katolickim. Są członkami sekty. Zalecki na terenie cmentarza zbierają tylko Siostry Służebniczki i młodzież.

11. W sobotę i niedzielę przed cmentarzem komunalnym wolontariusze z żółtymi chustami, legitymacjami i zaplombowanymi puszkami przeprowadzą kwestę na rzecz hospicjum domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku.

12. Zalecki za zmarłych na nabożeństwa wypominkowe można składać w zakrystii lub kancelarii. Prosimy o czytelne wypełnianie zalecek.

13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont dachu bazyliki i naprawę witraży. Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na budowę kościoła MB Częstochowskiej na Nowinach szczególnie na dach świątyni. Już dziś duszpasterze i wierni tej parafii za każdą ofiarę składają serdeczne Bóg zapłać.

14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: co wydarzyło się na synodzie w Rzymie; księża są jak samoloty – jest o nich głośno, gdy upadną – wezwanie do modlitwy za kapłanów oraz, jako dodatek, kartka na wypominki. W zakrystii jest do nabycia listopadowy numer Małego Gościa, do którego dołączono odblask z szyfrem.

15. Dzisiaj po Mszach św. za dobrowolną ofiarę można nabyć znicze u Dzieci Maryi. Zebrane ofiary będą przeznaczone na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych.

W tym tygodniu odeszły do wieczności:

+ Aniela Wowra,

+ Krystyna Szala


XXIX Niedziela zwykła – 18.10.2015r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Misyjny.

2. Nabożeństwo różańcowe dziś o godz. 15.00, w tygodniu o 17.15.

3. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w bazylice.

4. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00.

5. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30.

6. Spotkanie rodzin przyjmujących pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży we wtorek o godz. 19.00 w bazylice.

7. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.

8. Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w środę po Mszy św. wieczornej.

9. W czwartek przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.

10. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o 9.00.

11. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po Mszy św. wieczornej do 21.00.

12. Czwarta nauka przedmałżeńska w czwartek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.

13. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie można zakupić znicze u Dzieci Maryi. Zebrane ofiary będą przeznaczone na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych.

14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na misje. Za tydzień kolekta na remont dachu bazyliki i naprawę witraży.

15. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o ogromnej mocy Różańca, akt osobistego oddania Sercu Jezusa św. Jana Pawła II, oraz makabryczne relacje kobiet, które nieświadomie trafiły na rynek handlu ludźmi.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Henryk Gruszka


XXVIII Niedziela zwykła – 11.10.2015r.

 1. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na nabożeństwo różańcowe dziś o godz. 15.00. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach w tygodniu o 17.15.
 2. Spotkanie osób przygotowujących się do bierzmowania w poniedziałek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.
 3. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00.
 4. We wtorek przypada dzień fatimski. Ostatnie nabożeństwo fatimskie rozpoczniemy różańcem o godz. 17.15, następnie Msza św. i procesja dookoła bazyliki. Prosimy przynieść świece z okapnikami.
 5. Katecheza dla dorosłych we wtorek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.
 6. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 8. Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na wykład ks. dr. Andrzeja Kołka pt.: Metody propagandy i manipulacji medialnej w czwartek o godz. 16.30 w salce przy parafii św. Jadwigi na Nowinach.
 9. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00.
 10. Trzecia nauka przedmałżeńska w czwartek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.
 11. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.
 12. Młodzież naszego miasta zaprasza wszystkich mieszkańców w piątek 16 października na godz. 20.00 na modlitwę różańcową przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy bazylice. Jest to kolejny etap w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Prosimy zabrać ze sobą świece.
 13. Ksiądz Arcybiskup zaprasza na III Pielgrzymkę Pracowników Służby Zdrowia wraz z rodzinami do Katedry Chrystusa Króla w najbliższą niedzielę. Początek o godz. 15.00.
 14. Róże różańcowe zapraszają do wspólnego pielgrzymowania do katowickiej Katedry na IV Archidiecezjalną Pielgrzymkę Żywego Różańca. Wyjazd autokaru w sobotę 24 października o godz. 9.00. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej do 16 października.
 15. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont dachu bazyliki i naprawę witraży oraz na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia przed świątynią. Za tydzień kolekta na misje.
 16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: historia błogosławionych rodziców św. Teresy z Lisieux; o amerykańskiej urzędniczce aresztowanej z powodu niewydania dokumentu pozwalającego na zawarcie związku partnerskiego; a w dodatku katowickim o Antoniczku na barykadzie, czyli 100 lat konsekracji naszej świątyni. W zakrystii jest jeszcze do nabycia październikowy Mały Gość.
 17. Bardzo prosimy kierowców parkujących przy bazylice o większą ostrożność względem pieszych i życzliwe udzielenie im pierwszeństwa przy opuszczaniu terenu bazyliki.
 18. W perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży zachęcamy wszystkich, młodzież i dorosłych, do zaangażowania się w ich organizację. Potrzebni są wolontariusze, którzy zajmą się pielgrzymami, a także osoby znające języki obce w stopniu komunikatywnym: niemiecki, angielski, francuski i hiszpański. Pomoc potrzebna jest w czasie tzw. dni w diecezji, które są etapem poprzedzającym centralne obchody w Krakowie i będą miały miejsce również w naszej parafii. Pielgrzymów będziemy gościć w dniach 20-25.07.2016. Nadal potrzebujemy rodzin, które przyjmą uczestników ŚDM w tym czasie pod swój dach. Chodzi tylko o miejsce do spania, śniadanie, dwa ciepłe posiłki w ciągu tego tygodnia oraz ewentualnie transport z domu do parafii w porannych godzinach. Resztę czasu wypełnią organizatorzy.
  Spotkanie wszystkich chętnych do włączenia się w to dzieło odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 11.00 w salce domu parafialnego.
  Dzisiaj przy wyjściu z kościoła młodzież będzie rozdawała ulotki z informacjami dotyczącymi Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii. Można również u nich odebrać deklaracje dotyczące chęci przyjęcia pielgrzymów pod swój dach. We wtorek 20 października odbędzie się spotkanie dla wszystkich rodzin z Rybnika, które przyjmują w tym czasie pielgrzymów.
  Nie czekajmy na zaangażowanie się do przyszłych wakacji. Pomoc w organizacji potrzebna jest już dzisiaj, bo ŚDM już trwają!

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Franciszek Babilas

+ Bronisław Mazurek

+ Zofia Pytlarz


XXVII Niedziela zwykła – 4.10.2015r.

W naszej wspólnocie parafialnej witamy siostry Boromeuszki z Mikołowa, które podzielą się świadectwem posługi i życia zakonnego oraz poproszą przed bazyliką o wsparcie rozbudowy sal operacyjnych szpitala im. św. Józefa w Mikołowie, który prowadzą.

 1. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na nabożeństwo różańcowe dziś o godz. 15.00. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach w tygodniu o 17.15.
 2. Pierwsze spotkanie wspólnoty Domowego Kościoła odbędzie się dzisiaj o godz. 16.30 w domu parafialnym. Zapraszamy rodziny naszej parafii do uczestnictwa.
 3. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 16.45. Po spotkaniu Msza św.
 4. Rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. zapraszamy na spotkanie w poniedziałek o godz. 18.45 do bazyliki.
 5. Uczniów klas III gimnazjum, chcących przystąpić do sakramentu bierzmowania w roku 2016, zapraszamy na spotkanie organizacyjne wraz z przynajmniej jednym rodzicem w poniedziałek o godz. 19.00 do salki domu parafialnego.
 6. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00.
 7. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30 w salce domu parafialnego.
 8. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 9. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 10. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po Mszy św. wieczornej do 21.00.
 11. Druga nauka przedmałżeńska w czwartek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.
 12. Zachęcamy do udziału w kursie ALFA. Zapisy drogą mailową lub telefoniczną. Szczegóły na folderach i plakacie. Rozpoczęcie kursu w najbliższy czwartek o godz. 19.00 w restauracji Basztowa przy ul. Nadbrzeżnej.
 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne oraz za wsparcie rozbudowy sal operacyjnych szpitala Sióstr Boromeuszek przed bazyliką. Za tydzień kolekta na remont dachu bazyliki, a przed świątynią na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 14. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: nadzieje i obawy związane z rozpoczynającym się Synodem poświęconym rodzinie; dlaczego Biblia cztery razy częściej mówi o pieniądzach niż o modlitwie?; wprowadzenie do tajemnic radosnych różańca za prześladowanych chrześcijan.
 15. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, w którym znajdziemy relację z jedynej na świecie pielgrzymki na rolkach i hulajnogach.
 16. Ze stolików przed ławkami można zabrać pamiątki z Jubileuszu 100-lecia konsekracji naszej bazyliki.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Wiesław Swoboda


XXVI Niedziela zwykła – 27.09.2015r.

W naszej wspólnocie parafialnej witamy ojca Krzysztofa, oblata Maryi Niepokalanej, który wygłosi do nas słowo Boże, a po Mszach św. przed bazyliką będzie rozprowadzał kalendarze misyjne.

1. Nieszpory dziś o godz. 15.00. Na koronkę do Miłosierdzia Bożego przed bazyliką zapraszamy w dniu jutrzejszym o godz. 15.00, a nie dzisiaj, jak podawaliśmy w zeszłym tygodniu. Szczegóły na plakatach.

2. Jak już informowaliśmy we wtorek będziemy obchodzili 100-lecie konsekracji naszej bazyliki. Uroczysta Msza św. dziękczynna wraz z poświęceniem organów przyołtarzowych zostanie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca w wigilię tego wydarzenia tj. w poniedziałek 28 września o godz. 18.00. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do uczestnictwa w tej Mszy św., zwłaszcza członków grup i wspólnot naszej parafii, niech nie zabraknie również pocztów sztandarowych. Po Mszy św. odbędzie się koncert organowy w wykonaniu p. prof. Juliana Gembalskiego.

3. We wtorek, z okazji naszego jubileuszu na Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 słowo Boże wygłosi ks. dr Piotr Szweda. O godz. 19.00 w ramach XXX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się koncert z udziałem p. prof. Juliana Gembalskiego oraz Orkiestry Historycznej.

4. Apostolat Maryjny zaprasza na spotkanie we wtorek o godz. 16.45 w kaplicy MB Fatimskiej.

5. Spotkanie organizacyjne rodziców i dzieci przygotowujących się do wczesnej Komunii św. odbędzie się we wtorek 29 września o godz. 17.00 w salce domu parafialnego.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach świętych oraz zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Dodatkowo okazja do spowiedzi św. będzie w pierwsze czwartki miesiąca podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu po Mszy wieczornej do godz. 21.00. W piątek spowiedź od godz. 17.00 również dla młodzieży. Młodzież, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania, zapraszamy na Mszę św. w piątek o godz. 18.00.

8. Wielką radością napawa nas fakt, iż coraz więcej dzieci spowiada się przed Mszą św. szkolną. Powoduje to jednak wydłużenie czasu spowiedzi i dzieci do połowy Mszy św. czekają na spowiedź. Aby umożliwić im pełne uczestnictwo w tej Mszy św., dzieci zapraszamy do spowiedzi w następującym porządku: klasy 3 i 4 w czwartek o godz. 16.00; klasy 5 i 6 jak dotychczas w piątek o 15.30. Prosimy, aby przed Mszą szkolną w pierwszej kolejności spowiadały się dzieci, następnie ich rodzice. Natomiast pozostali dorośli mają okazje do spowiedzi innych terminach.

9. Od czwartku rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Gorąco zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach dzieci, młodzież i dorosłych. Nabożeństwa w tygodniu o godz. 17.15, a w niedziele o 15.00.

10. Pierwsza z czterech obowiązkowych nauk przedmałżeńskich odbędzie się w czwartek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.

11. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.

12. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.

13. Zachęcamy do udziału w kursie ALFA. Zapisy drogą mailową lub telefoniczną. Szczegóły na folderach i plakacie.

14. Pierwsze spotkanie wspólnoty Domowego Kościoła odbędzie się w przyszłą niedzielę 4 października o godz. 16.30 w domu parafialnym. Zapraszamy rodziny naszej parafii do uczestnictwa.

15. W związku z Rokiem Życia Konsekrowanego w przyszłą niedzielę będziemy gościć siostry Boromeuszki z Mikołowa, które podzielą się świadectwem posługi i życia zakonnego oraz poproszą przed bazyliką o wsparcie rozbudowy sal operacyjnych szpitala im. św. Józefa w Mikołowie, który prowadzą.

16. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont dachu bazyliki. Za tydzień kolekta na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

17. Rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. zapraszamy na spotkanie w poniedziałek 5.10. o godz. 18.45 do bazyliki. Poświęcenie różańców dla dzieci będzie miało miejsce w najbliższy piątek podczas Mszy szkolnej.

18. Uczniów klas III gimnazjum wraz z przynajmniej jednym rodzicem chcących przystąpić do sakramentu bierzmowania w roku 2016 zapraszamy na spotkanie organizacyjne w poniedziałek 5.10. o godz. 19.00 do salki domu katechetycznego. Pierwsze spotkanie formacyjne odbędzie się 12.10. o godz. 19.00.

19. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: obrazek z modlitwą do św., Michała Archanioła, dlaczego imigranci tak licznie przybyli do Europy, rozmowa z aktorką, która chce być świętą. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość.

20. Dziękujemy o. Krzysztofowi za wygłoszone Słowo Boże. Po Mszy św. przed bazyliką można zakupić kalendarz misyjny, a w kaplicy MB Fatimskiej – drugie uzupełnione wydanie książki ks. dr. Piotra Szwedy na temat kultu św. Antoniego na Śląsku.

W tym tygodniu odeszła do wieczności:

+ Urszula Stajniak


XXV Niedziela zwykła – 20.09.2015r.

 1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o godz. 19.00 w bazylice.
 3. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu.
 4. Wszystkich chętnych, zwłaszcza niezaangażowanych w innych grupach parafialnych zapraszamy na pierwszy Krąg Biblijny we wtorek o godz. 19.00 do salki domu parafialnego.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 6. W minionym tygodniu swoje urodziny obchodził ks. Paweł Habrajski. Zachęcamy do modlitwy w intencji solenizanta i zapraszamy na Mszę św. w jego intencji w czwartek o godz. 18.00.
 7. W tym tygodniu swoje imieniny obchodzą biskupi seniorzy: w czwartek ks. bp Gerard Bernacki, w sobotę ks. abp Damian Zimoń. Imieninowych Solenizantów polecamy modlitwie parafian.
 8. W sobotę w naszej parafii przypada całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy do indywidualnej modlitwy przed Chrystusem. Rozpoczęcie adoracji po Mszy św. o godz. 8.00 i potrwa do Mszy św. wieczornej z wyjątkiem czasu ślubów czy pogrzebu.
 9. W poniedziałek 28.09. o godz. 15.00 wierni w całej Polsce wyjdą na ulice miast i wsi, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na tę modlitwę w naszej parafii na ul. Powstańców przed bazyliką oraz przy kaplicy św. Jana Nepomucena w Ligocie. Wszystkich wiernych zachęcamy do włączenia się w modlitwę Koronką, a zwłaszcza członków grup parafialnych.
 10. Dnia 29 września będziemy obchodzili 100-lecie konsekracji naszej bazyliki. W związku z tym uroczysta Msza św. dziękczynna w intencji budowniczych i dobrodziejów naszej bazyliki zostanie odprawiona pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca w wigilię tego wydarzenia tj. w poniedziałek 28 września o godz. 18.00. Już dziś zapraszamy do licznego udziału w tym wydarzeniu. Podczas tej Mszy św. Ksiądz Arcybiskup poświęci odremontowane organy przyołtarzowe. Natomiast po Mszy św. odbędzie się koncert organowy, który ukaże możliwości tego instrumentu. Wykonawcą utworów będzie znany wirtuoz organów p. prof. Julian Gembalski, który nadzorował remont naszego instrumentu.
 11. Z okazji 100-lecia naszej bazyliki ukaże się także drugie uzupełnione wydanie książki ks. dr. Piotra Szwedy na temat kultu św. Antoniego na Śląsku. Szczegóły na plakacie.
 12. W przyszłą niedzielę będziemy gościli w naszej parafii Ojca Oblata, który po Mszach św. będzie rozprowadzał kalendarze misyjne. Szczegóły na plakacie.
 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na Wydział Teologiczny UŚ, oraz przed bazyliką na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na remont i naprawę dachu bazyliki.
 14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: jak rozumieć słowa, że żony mają być poddane mężom?; o nowych zasadach orzekania o nieważności małżeństwa; dlaczego nie stać nas na marnotrawstwo?
 15. Począwszy od 8 października w naszej parafii odbywać się będzie kurs ALFA, prowadzony przez Wspólnotę Jezusa Miłosiernego. Jest to cykl 10 dwugodzinnych spotkań składających się z kolacji, konferencji i dyskusji, które odbywać się będą w restauracji Basztowa przy ul. Nadbrzeżnej. ALFA jest przede wszystkim skierowana do ludzi dorosłych, którzy są z dala od Kościoła a chcieliby zaznajomić się z wiarą chrześcijańską, jest to również odpowiednie miejsce dla chrześcijan, którzy pragną odświeżyć podstawy swojej wiary. Jeżeli sam nie chcesz lub nie potrzebujesz skorzystać z kursu ALFA, możesz zaprosić swoich znajomych bądź przyjść z nimi – być może oni właśnie potrzebują czegoś takiego. Udział w kursie jest całkowicie darmowy, zapisy odbywać się będą dziś przed kościołem, a także pod numerem telefonu umieszczonym na plakacie i ulotkach, ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zapraszają osoby pełnoletnie i zapewniają opiekę nad dziećmi w czasie trwania spotkań.

XXIV Niedziela zwykła – 13.09.2015r.

 1. Dzisiaj przypada rocznica kolejnego objawienia w Fatimie. Zapraszamy na różaniec fatimski o godz. 15.00.
 2. Powitanie pielgrzymów z Pszowa ok. godz. 17.00.
 3. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego.
 4. Jutro przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. o 7.00, 8.00 i 18.00. Zachęcamy do przyozdobienia przydrożnych krzyży.
 5. Apostolat Miłosierdzia Bożego i św. O. Pio zaprasza na spotkanie inauguracyjne we wtorek o godz. 16.30 do salki domu katechetycznego. Spotkania te odbywają się w co drugi wtorek.
 6. Zachęcamy do udziału w cotygodniowych nabożeństwach:
 • Nowenna ku czci św. Antoniego we wtorek po Mszy o godz. 8.00 i o 17.30,
 • Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy o godz. 8.00,
 • Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w środę po Mszy św. wieczornej,
 • Adoracje Najświętszego Sakramentu w czwartek od 17.00 do 21.00 z przerwą na Mszę św., oraz w sobotę od godz. 17.00 z okazją do spowiedzi św.
 1. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 2. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do bazyliki.
 3. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce domu katechetycznego.
 4. Grupa modlitewna Żywy Różaniec organizuje wyjazd do sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Jankowicach Rybnickich w sobotę 26.09. Wyjazd z parkingu obok bazyliki o godz. 9.30. Koszt około 10zł. Zapisy w kancelarii do 23.09.
 5. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na remont i naprawę dachu bazyliki. Za tydzień kolekta na Wydział Teologiczny UŚ, a przed bazyliką na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
 6. Spotkanie organizacyjne scholi dziecięcej odbędzie się w niedzielę 20.09. po Mszy św. o godz. 10.30 w salce domu parafialnego. Zapraszamy dzieci z rodzicami.
 7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: nieprawdopodobna historia człowieka, który ratował życie swoim oprawcom; w zbliżającym się Roku Miłosierdzia papież zachęca do spotkania z Bogiem w spowiedzi; z cyklu Teologia ciała druga katecheza o cnocie czystości.
 8. Prezydent miasta zaprasza do czynnego udziału w głosowaniach dot. projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Harmonogram głosowań w poszczególnych dzielnicach znajduje się w gablotce i na stronie internetowej miasta. Na głosowanie należy zabrać dowód osobisty.

W tym tygodniu odszedł do wieczności:

+ Stanisław Pamuła


XXIII Niedziela zwykła – 6.09.2015r.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Przypominam, że okazja do sakramentu pokuty w naszej bazylice, zarówno w niedziele (za wyjątkiem Mszy św. o godz. 15.30) jak i w tygodniu jest zasadniczo pół godziny przed Mszą św. W czasie Mszy św. nie spowiadamy. Jeśli więc ktoś planuje przystąpić do sakramentu pokuty przed Mszą św., prosimy o wcześniejsze przyjście do kościoła.

3. Proszę także, aby do Komunii św. zarówno na środku, jak i w nawach bocznych przystępować w dwóch rzędach. Po przyjęciu Komunii św. odchodzimy do zewnętrznej.

4. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu. Przypominamy, że w czwartek adoracja trwa do godz. 21.00 z przerwą na Eucharystię.

5. Akcja Katolicka zaprasza na spotkanie w poniedziałek o godz. 16.30 do salki Domu Katechetycznego.

6. Msza św. z okazji urodzin ks. Bartosza Jankowskiego zostanie odprawiona w środę 9 września o godz. 18.00. Zapraszamy do uczestnictwa w niej i modlitwy w intencji lipcowego solenizanta.

7. Wszystkich chętnych zapraszamy do naszej bazyliki na spotkanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem w środę po wieczornej Mszy św.

8. Osoby pragnące pomóc w sprzątaniu naszej bazyliki proszone są o przybycie do kościoła w czwartek na godz. 9.00. Prosimy nowe osoby do włączenia się w pomoc przy sprzątaniu Bazyliki.

9. Młodzież oazową zapraszamy w piątek na Mszę św. o godz. 18.00, a następnie na spotkanie formacyjne do salki pod probostwem.

10. Ministrantów, a także wszystkich chłopców po 2 klasie szkoły podstawowej chcących włączyć się do tego ruchu zapraszamy na spotkanie w sobotę o 9.00 do salki domu parafialnego.

11. Zapraszamy dzieci na festyn organizowany w sobotę 12 września o godz. 9.00 przy domu parafialnym przez Dzieci Maryi. Prosimy o przyniesienie darów stołu.

12. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.

13. Klub Inteligencji Katolickiej z okazji swojej 35-rocznicy działalności w Rybniku zaprasza na Mszą św. do kościółka akademickiego w sobotę o godz. 15.00. Szczegóły na plakatach

14. W przyszłą niedzielę 13 września obchodzimy dzień fatimski. Różaniec fatimski będzie odmówiony w ramach nieszporów o godz. 15.00

15. W przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka produktów, z których zostaną przygotowane paczki dla najuboższych rodzin naszej parafii. Dziś po każdej Mszy św. przy wyjściu odebrać będzie można kartki z wypisanymi produktami, które za tydzień będziemy zbierać. Osoby chętne do pomocy przy pakowaniu lub rozwożeniu paczek prosimy o kontakt pod numerem telefonu umieszczonym na kartce.

16. Rodziców dzieci sześcioletnich, które w tym roku uczęszczają do I klasy szkoły podstawowej zachęcamy, by rozważyli możliwość posłania swoich dzieci do wczesnej Komunii św. Jest to okazja do pogłębienia wiary dla całej rodziny. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej do piątku.

17. Ze względu na ujednolicenie formy nauk przedmałżeńskich w całej archidiecezji, narzeczonych zainteresowanych tymi naukami zapraszamy na spotkania, które w naszej parafii odbędą się jeszcze w tym roku w dwóch seriach: począwszy od czwartku 1 października przez cztery kolejne czwartki października oraz począwszy od 5 listopada przez cztery kolejne czwartki listopada. Narzeczonych pragnących zawrzeć sakramentalne małżeństwo obowiązuje uczestnictwo w czterech naukach, a także spotkania w poradni życia rodzinnego (najpóźniej na 3 miesiące przed ślubem) oraz dzień skupienia dla narzeczonych (w wyznaczonej parafii dekanatu – u nas jest to parafia Matki Bożej Bolesnej)

Nowe inicjatywy duszpasterskie:

18. Osoby, chcące pogłębić swoją wiarę i wiedzę na tematy religijne, a dotychczas nie zaangażowane w żadne działające wspólnoty naszej parafii, zapraszamy na spotkania katechetyczne i kręgi biblijne w II i IV wtorki miesiąca. Pierwsze spotkanie tego cyklu w najbliższy wtorek 8 września o godz. 19.00 w salce domu parafialnego.

19. Rodziny pragnące przeżywać swoje życie w bliskości z Bogiem we wspólnocie Domowego Kościoła już dziś zapraszamy na spotkanie w niedzielę 4 października o godz. 16.30 do salki domu parafialnego.

20. Wspólnota Jezusa Miłosiernego w Rybniku poprowadzi w naszej parafii tzw. Kurs Alfa. Jest to 10 tygodniowy cykl spotkań będących okazją do poznania lub pogłębienia wiary chrześcijańskiej. Pierwsze spotkanie planowane jest na czwartek 6 października. Kurs jest także szansą dla osób, które pogubiły się w życiu bądź na drodze wiary.

—————————————————————————————————————

21. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na potrzeby archidiecezji.

22. Przed wakacjami informowałem o konieczności naprawy dachu po wichurze z 14 czerwca oraz o konieczności prac związanych z zabezpieczeniem elementów metalowych wieży, które uległy korozji i zagrażają bezpieczeństwu. Dnia 8 lipca miała miejsce kolejna wichura niszcząca pokrycie dachu i witraż. Szkody oszacowano na 200 tys. zł. Dotychczas na remont i naprawę dachu odbyły się 4 kolekty, w których zebrano 33.625 zł, za co jestem Wam drodzy parafianie bardzo wdzięczny! Czekamy jeszcze na decyzję ubezpieczyciela i liczymy na choć częściowy zwrot kosztów remontu. W związku z tym pracami remontowo-naprawczymi dachu bazyliki w najbliższym czasie Wasze ofiary zbierane w II i IV niedziele miesiąca, będziemy przeznaczać na ten cel. Tak więc za tydzień kolekta – na naprawę i remont dachu naszej bazyliki.

23. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: modlitwa, która układa dzień – o rosnącej liczbie świeckich, którzy codziennie odmawiają modlitwę brewiarzową oraz o środowych katechezach św. Jana Pawła II dotyczących płciowości człowieka, czyli o tym jak seksualność widzi sam Bóg.

24. W zakrystii jest do nabycia nowy numer Małego Gościa z audiobookiem pełnej przygód powieści Kornela Makuszyńskiego: „Szatan z siódmej klasy”.

25. W zakrystii lub w kancelarii parafialnej można nabyć kalendarz na 2016 r. zawierający zdjęcia kościołów i kaplic Metropolii Górnośląskiej, min. naszej bazyliki. Cena 6 zł.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

śp. Bibianna Katarzyniec

śp. Maria Skocz


XXII Niedziela zwykła – 30.08.2015r.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

2. Od wtorku, 1 września wracamy do zwykłego porządku odprawiania Mszy św. w tygodniu, a więc o 7.00, 8.00 i 18.00.

3. We wtorek rozpoczynamy nowy rok szkolny i formacyjny. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, dzieciom i młodzieży życzymy światła Ducha Świętego i obfitości Bożych Darów. Zapraszamy na Msze św. inaugurujące nowy rok szkolny.

4. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu, z tym, że w czwartek adoracja będzie wydłużona do godz. 21.00 z przerwą na Eucharystię.

5. W czwartek o godz. 9.00 sprzątanie bazyliki. Prosimy nowe osoby do włączenia się w pomoc przy sprzątaniu.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach świętych.

7. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. W piątek – od godz. 17.00.

8. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do spowiedzi św. w najbliższy piątek od godz. 15.30. Msza św. szkolna o godz. 16.00. Młodzież, zwłaszcza tą, która w tym roku szkolnym będzie przygotowywała się do Sakramentu Bierzmowania zapraszamy do udziału we Mszy św. w piątek o godz. 18.00. Okazja do spowiedzi dla młodzieży przed Mszą św.

9. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.

10. W najbliższą sobotę w naszej archidiecezji będziemy przeżywać dzień modlitw o uświęcenie duchowieństwa. Kapłani i klerycy udadzą się na pielgrzymkę do katedry. Prosimy szczególnie w tym dniu o modlitwę w naszej intencji. W związku z tą pielgrzymką chorych i starszych parafian odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę 12 września.

11. Chłopców po I Komunii św., którzy chcieliby posługiwać przy ołtarzu jako ministranci, zapraszamy na spotkanie w sobotę o godz. 9.00 do domu parafialnego.

12. Rodziców wraz z dziećmi zapraszamy do udziału we Mszy św. w niedziele o godz. 10.30.

13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na duszpasterskie potrzeby parafii. Za tydzień kolekta na potrzeby archidiecezji.

14. Pani Magdzie oraz Edycie, Julii, Magdalenie wraz z innymi dziewczynami dziękujemy za profesjonalne przeprowadzenie wakacyjnych zajęć dla dzieci w minionym tygodniu.

15. W poniedziałek na rybnickim Rynku odbędzie się zbiórka krwi dla osób poszkodowanych w wypadkach. Szczegóły na plakacie.

16. Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza na koncerty w ramach XXX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Szczegóły na plakacie.

17. W zakrystii lub w kancelarii parafialnej można nabyć kalendarz na 2016 r. zawierający zdjęcia kościołów i kaplic Metropolii Górnośląskiej, miedzy innymi naszej bazyliki. Cena 6 zł.

18. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o przeżywającym rozkwit benedyktyńskim opactwie we Francji; reportaż z Serbii i granicy węgierskiej o fali emigrantów uciekających przed biedą i wojną. W dzisiejszym numerze także płyta zawierająca nagraną książkę Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”.

Zmarła śp. Bibianna Katarzyniec, lat 85, pogrzeb w poniedziałek o godz. 9.30 w kaplicy na cmentarzu.


XXI Niedziela zwykła – 23.08.2015r.

1. Nieszpory Niedzielne o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Odwiedzenie wieży widokowej bazyliki w rozszerzonych godzinach tzn. od 10.00 do 18.00. jest możliwe od dziś do wtorku włącznie. Zachęcamy do skorzystania z tej okazji.

4. W dniach od 24 do 28 sierpnia zapraszamy wszystkie chętne dzieci od 5 lat na wakacyjne zajęcia zorganizowane przez naszą parafię. W programie: Dzień sportu, Europa da się lubić i wiele innych atrakcji. Szczegóły na plakatach. Zapisy jeszcze tylko dziś w zakrystii. Serdecznie zapraszamy!

5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

6. Spotkanie członków i sympatyków Apostolatu Maryjnego odbędzie się w piątek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej

7. W sobotę odbędzie się pielgrzymka ministrantów do Katedry. Rozpoczęcie w kościele Apostołów Piotra i Pawła o godz. 10.00. Zapraszamy naszych ministrantów do wzięcia licznego udziału w tym wydarzeniu.

8. W sobotę Legion Maryi organizuje wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śl. Wyjazd o godz. 18.30 z przystanku przy ul. Piasta, powrót ok. godz. 3.00. Koszt 10 zł. Zapisy w kancelarii.

9. Parafia MB Częstochowskiej na Nowinach zaprasza na Modlitwę Uwielbienia w ramach Czuwania Popielgrzymkowego w przyszłą niedzielę o godz. 20.00.

10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na naprawę i remont dachu naszej bazyliki. Za tydzień kolekta na duszpasterskie potrzeby naszej parafii.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o kapelanach prezydentów Rzeczypospolitej – kim byli i jaką rolę pełnili; ile strzałów oddano do Jana Pawła II – o nowych szczegółach zamachu na papieża; w dodatku katowickim: o pielgrzymce kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich.

 

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

śp. Róża Szymura

śp. Wanda Grott

śp. Maria Woźniczka

śp. Jan Kuczera

śp. Helena Rejner


XX Niedziela zwykła – 16.08.2015r.

W dniu dzisiejszym odbywa się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej. Otoczmy wszystkie pątniczki naszymi modlitwami.

1. Nieszpory Niedzielne o godz. 15.00.

2. Jutro przypada Uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej.

3. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

5. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do Bazyliki.

6. W dniach od 24 do 28 sierpnia zapraszamy wszystkie chętne dzieci od 5 lat na wakacyjne zajęcia zorganizowane przez naszą parafię. W programie: Dzień sportu, Europa da się lubić i wiele innych atrakcji. Szczegóły na plakatach. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej. Serdecznie zapraszamy!

7. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby i wydatki parafii. Za tydzień kolekta na naprawę i remont dachu naszej bazyliki.

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o nadzwyczajnej łasce, jaką otrzymał papież Pius XII w przeddzień ogłoszenia dogmatu o Wniebowzięciu NMP, a także, dlaczego w upał lepiej pić ciepłe napoje?

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

śp. Stanisław Cyran,

śp. Zbigniew Gajda,

natomiast oczekują pochówku:

śp. Piotr Kwieciński, pogrzeb w poniedziałek 17.08. o godz. 8.30 w kaplicy na cmentarzu,

śp. Tadeusz Bąk, pogrzeb w poniedziałek 17.08. o godz. 9.30 w bazylice,

śp. Danuta Patos, pogrzeb w poniedziałek 17.08. o godz. 11.00 w kaplicy na cmentarzu

śp. Maria Woźniczka, termin pogrzebu do ustalenia


XIX Niedziela zwykła – 9.08.2015r.

Witamy w naszej parafii ks. Łukasza Dziurę – kapelana Księdza Arcybiskupa, który wygłosi do nas homilię.

1. Nieszpory Niedzielne o godz. 15.00.
2. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu.
3. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
4. W czwartek przypada dzień fatimski, zapraszamy na nabożeństwo o godz. 11.00. Rozpoczniemy je Mszą św., następnie różaniec i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
5. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piętek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
6. W sobotę przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, zwana także świętem Matki Bożej Zielnej. Msze św. wg porządku niedzielnego. Jest to uroczystość nakazana, w związku z tym Msze św. w piątek i sobotę o godz. 18.00 będą z Uroczystości Wniebowzięcia NMP. O godz. 10.30 Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. Nieszpory Maryjne o godz. 15.00. Podczas Mszy św. dopołudniowych będziemy święcić zioła i kwiaty.
7. W przyszłą niedzielę świat żeński gromadzi się u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. Wyjazd autokaru spod naszej Bazyliki o godz. 6.30. Jest jeszcze wiele miejsc wolnych. Zapisy do piątku włącznie w kancelarii. Koszt 25zł. Serdecznie zachęcamy nasze Panie do pielgrzymowania.
8. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na naprawę dachu naszej bazyliki. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby i wydatki naszej parafii.
9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in. artykuły: jak podróżnik i polarnik odczuwał opiekę archanioła Michała oraz w dodatku katowickim reportaż z pielgrzymki rybnickiej.
W tym tygodniu odeszła do wieczności:
Śp. Marianna Kostecka


XVIII Niedziela zwykła – 2.08.2015r.

1. Nieszpory Niedzielne o godz. 15.00. Powitanie pielgrzymów z Jasnej Góry ok. godz. 17.00.

2. Dziś przypada odpust Porcjunkuli. Odpust zupełny można zyskać nawiedzając kościół parafialny i odmawiając Wierzę w Boga, Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz spełniając zwykłe warunki odpustu.

3. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu.

4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

5. W tym tygodniu przypada liturgicznie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach świętych. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św., a w piątek od godz. 17.00.

6. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na kapłana.

7. Przeżywamy sierpień, miesiąc trzeźwości i abstynencji. Zachęcamy do praktykowania tych szlachetnych postaw ofiarując je w intencji trzeźwości w naszym narodzie, rodzinach, a zwłaszcza jako pomoc osobom pogrążonym w nałogach. Swoją deklarację można wpisać do Księgi Trzeźwości wyłożonej na stoliku.

8. Tegoroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich odbędzie się 16 sierpnia. Zachęcamy wszystkie panie do pielgrzymowania na Piekarskie wzgórze. Z naszej parafii wyjazd autokaru o godz. 6.30. Zapisy w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 25zł.

9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na Wydział Teologiczny UŚ. Za tydzień kolekta na potrzeby parafii, zwłaszcza na naprawę dachu naszej bazyliki.

10. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: jak zniszczono dzieło, które mogło otrzeźwić Polskę; o katolikach w Anglii, którzy oddali życie za Jezusa; jak bogate włoskie małżeństwo ratowało imigrantów

 

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Somerlik Gerard

+ Raszka Jan


XVII Niedziela zwykła – 26.07.2015r.

Kolekta dzisiejsza na bieżące potrzeby parafii.

 1. Nieszpory Niedzielne o godz. 15.00.
 2. Dzisiaj po każdej Mszy św. będziemy błogosławić kierowców i ich pojazdy.
 3. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w poniedziałek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.
 4. W środę z Bazyliki wyruszy 70 Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę. Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki o godz. 8.00. Msza św. na Wałach Jasnogórskich w sobotę 1 sierpnia o godz. 15.00. Zapisy do wtorku w kancelarii. Jest również możliwość jednodniowego wyjazdu autokarem do Częstochowy na wspólną Mszę św. 1 sierpnia. Tych którzy zostają w domu zachęcamy do pielgrzymowania duchowego. Szczegóły na plakacie.
 5. Legion Maryi organizuje w środę wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śl. Wyjazd o godz. 18.30 z przystanku przy ul. Piasta, powrót ok. godz. 3.00. Koszt 10 zł. Zapisy w kancelarii.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 7. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 8. Od soboty przeżywać będziemy sierpień, miesiąc trzeźwości i abstynencji. Zachęcamy do praktykowania tych szlachetnych postaw ofiarując je w intencji trzeźwości w naszym narodzie, rodzinach, a zwłaszcza jako pomoc osobom pogrążonym w nałogach. Swoją deklarację można wpisać do Księgi Trzeźwości wyłożonej na stoliku.
 9. We wtorek 4 sierpnia grupa parafian wraz z ks. Rafałem Borkowym wyruszy na
  parafialną pielgrzymkę do Krajów Nadbałtyckich. Rozpoczęcie pielgrzymowania Eucharystią o godz. 6.00 w Bazylice. Po mszy św. spakowanie bagaży i wyjazd o godz. 6:45. Autokar zostanie podstawiony przy ul. Mikołowskiej. Planowany powrót grupy 12 sierpnia w godzinach nocnych! Wszystkich pielgrzymów polecamy modlitwie parafian!
 10. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na potrzeby parafii. Za tydzień kolekta na Wydział Teologiczny UŚ.
 11. Informujemy, że 1 i 2 sierpnia w godzinach od 10.00 do 19.00 będzie możliwe zwiedzanie wieży i punktu widokowego pod opieką przewodnika.
 12. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: Czy mamy prawo wybierać sobie imigrantów tylko spośród prześladowanych chrześcijan?; dlaczego w średniowieczu nikt nie zażywał dopalaczy?; a także wywiad z jednym z najważniejszych hierarchów watykańskich.

 

W tym tygodniu odeszła do wieczności:

+ Fros Aleksandra


XVI Niedziela zwykła – 19.07.2015r.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na pokrycie części koniecznych napraw szkód powstałych na bazylice w wyniku wichury.

1. Nieszpory Niedzielne o godz. 15.00.

2. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu.

3. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.

4. W kancelarii można jeszcze zapisać się na Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę. Odbędzie się ona w dniach od 29.07. do 2.08. Zachęcamy do pielgrzymowania.

5. W przyszłą niedzielę, z okazji przypadającego w tym tygodniu wspomnienia św. Krzysztofa, po każdej Mszy św. będziemy udzielać błogosławieństwa wszystkim kierowcom i ich pojazdom.

6. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie części koniecznych napraw szkód powstałych na bazylice w wyniku wichury. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby parafii.

7. Trwają prace zabezpieczająco-remontowe, dlatego prosimy o ostrożność i respektowanie terenów odgrodzonych, tak w Bazylice, jak i wokół niej.

8. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: co to jest naprotechnologia i dlaczego NFZ jej nie refunduje?; jak nieśmiałego chłopca przemienić w dzielnego?; o muzykach rockowych, którzy przyznają się do Chrystusa.

9. W przyszłą niedzielę w parafii św. Krzysztofa w Tychach od godz. 15.00 odbędzie się Misyjny Festyn św. Krzysztofa. Szczegóły na plakatach.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Mikołajczyk Ryszard

+ Kołodziejczak Marian

+ Stankiewicz Helena

+ Kłosowska Aniela


XV Niedziela zwykła – 12.07.2015r.

 1. Nieszpory Niedzielne o godz. 15.00.
 2. Przypominamy, iż w czasie wakacji w tygodniu nie ma Mszy św. o godz. 7.00.
 3. W poniedziałek przypada rocznica kolejnego objawienia w Fatimie, zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godz. 11.00. Rozpoczniemy Mszą św., następnie różaniec i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
 4. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po wieczornej Mszy św.
 5. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 7. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do Bazyliki.
 8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 9. W kancelarii trwają zapisy na 70 Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku odbędzie się ona w dniach od 29.07. do 2.08. Zachęcamy do pielgrzymowania.
 10. Zachęcamy rodziców, aby domagali się od organizatorów kolonii, wyjazdów wakacyjnych, zapewnienia spełniania praktyk religijnych, a zwłaszcza uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych dla swoich dzieci.
 11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów koniecznych napraw dachu i wież. Kolekta przyszłej niedzieli na ten sam cel. Nie zdążyliśmy zapłacić za usunięcie usterek po wichurze z 14.06.br., a podczas wichury w minioną środę zostały zniszczone spore połacie dachu, zarówno dachówek jak i blach oraz witraże w prezbiterium. Trwają prace zabezpieczająco-remontowe, dlatego prosimy o ostrożność i respektowanie terenów odgrodzonych, tak w Bazylice, jak i wokół niej.
 12. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o zamieszaniu wokół synodu poświęconemu rodzinie, czy posłowie zgrzeszyli głosując za ustawą in vitro?; o Grekach, którzy potrafią świętować nawet własne bankructwo
 13. Prezydent Miasta zaprasza na spotkanie rodziny wielodzietne w czwartek o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Informacje w gablotce.

XIV Niedziela zwykła – 5.07.2015r.

Dzisiaj na zakończenie każdej Mszy świętej krótkie nabożeństwo Eucharystyczne.

 1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. Przypominamy, iż w czasie wakacji w tygodniu nie ma Mszy św. o godz. 7.00.
 3. W poniedziałek odbędzie się Ogólnopolska pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych na Jasną Górę.
 4. Zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach: Nowennach do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracjach Najświętszego Sakramentu.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 6. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Prosimy o cierpliwość
 7. W kancelarii trwają zapisy na 70 Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku odbędzie się ona w dniach od 29.07. do 2.08. Zachęcamy do pielgrzymowania.
 8. Bóg zapłać za ofiary na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów koniecznych napraw dachu i wież.
 9. Zachęcamy rodziców, aby domagali się od organizatorów kolonii, wyjazdów wakacyjnych, zapewnienia spełniania praktyk religijnych, a zwłaszcza uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych dla swoich dzieci.
 10. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: obrazek ze św. Franciszkiem; odpowiedź na pytanie: na jakie niegodziwe praktyki pozwala uchwalona ustawa o in vitro i wiele innych wartych przeczytania artykułów.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Bienek Jerzy

+ Białas Eugenia


XIII Niedziela zwykła – 28.06.2015r
Od jutra obowiązywać będzie wakacyjny porządek nabożeństw:

 • Msze święte w tygodniu o godz. 8.00 i 18.00 – nie będzie Mszy o godz. 7.00.
 • Nowenna do św. Antoniego we wtorki po Mszy św. porannej i o godz. 17.30.
 • Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środy po Mszy św. porannej.
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w czwartki i soboty od godz. 17.00.
 • W soboty w czasie Adoracji okazja do spowiedzi św.
 1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. W poniedziałek przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte o godz. 8.00 i 18.00. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na świętopietrze.
 3. Również w poniedziałek Legion Maryi organizuje wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śl. Wyjazd o godz. 18.30 z przystanku przy ul. Piasta, powrót ok. godz. 3.00. Zapisy w kancelarii.
 4. W najbliższą środę swoje urodziny będzie obchodził ks. Rafał Borkowy. Zapraszamy na Mszę św. w Jego intencji o godz. 18.00.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach świętych. Zachęcamy do korzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św., a w piątek od godz. 17.00.
 7. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 8. Ze względu na zbiegającą się z odwiedzinami chorych w najbliższą sobotę Ślubowaną Pielgrzymką do Sanktuarium Opatrzności Bożej w Jastrzębiu Zdroju odwiedziny chorych będą w sobotę 11.07.
 9. Rozpoczęły się zapisy na 70 Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku odbędzie się ona w dniach od 29.07. do 2.08. Zapisy w kancelarii.
 10. Zachęcamy rodziców, aby domagali się od organizatorów kolonii, wyjazdów wakacyjnych, zapewnienia spełniania praktyk religijnych, a zwłaszcza uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych dla swoich dzieci
 11. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Z wielką radością pragnę powiadomić, iż dzisiejszą kolektą zamkniemy spłatę całej pożyczki zaciągniętej w związku z renowacją posadzki w naszej bazylice. Bardzo jestem wdzięczny Wam wszystkim za zrozumienie sprawy i wszelkie dary ofiarne złożone na ten cel. Obecnie trwają prace związane z naprawą dachu po wichurze 14 czerwca, a także prace związane z zabezpieczeniem elementów metalowych wieży, które uległy korozji i zagrażają bezpieczeństwu, i na te cele w najbliższym czasie będą przeznaczane Wasze ofiary. Natomiast kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona jest na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.
 12. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: co zawiera nowa encyklika Franciszka o ekologii?; o przebiegu akcji ratowniczej w kopalni Wujek; o ojcu naprotechnologii, który stanął do walki z in vitro, antykoncepcją i aborcją w Stanach Zjednoczonych. W zakrystii jest do nabycia wakacyjny numer Małego Gościa, w którym znajdziemy dziennik do zapisywania najważniejszych chwil z wakacji, a także odpowiedź na pytanie dlaczego ojciec Leon Knabit prowadzi bloga.
 13. Jako parafia jesteśmy zobowiązani do dbania o bezpieczeństwo i porządek wokół bazyliki, dotyczy to także parkingu. Przepisy pożarowe zobowiązują do zapewnienia przejezdności drogi pożarowej i ewakuacyjnej. W związku z tym w najbliższym czasie pojawią się tablice informacyjne porządkujące sposób parkowania i ruch wokół bazyliki. Proszę, aby dostosowywać się do tych znaków, zwłaszcza w dni powszednie. Pragnę przypomnieć, że parking przy bazylice jest przeznaczony dla pojazdów osób uczestniczących w nabożeństwach oraz korzystających z kancelarii parafialnej.
 14. Informujemy, że w najbliższy wtorek przed naszą Bazyliką stanie studio plenerowe „Radia 90”. Program od godz. 12.00 do 17.00 będzie poświęcony m.in. historii kościoła i życiu parafii.

 

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Rek Bernard

+ Wiśniewski Roman

+ Dorna Jerzy

+ Machnik Antoni

Rozpoczyna się okres wakacji – dzieciom, młodzieży i wszystkim, którzy wybierają się na wypoczynek życzymy Bożego błogosławieństwa oraz odnowy sił duchowych i fizycznych, a tym, którzy pozostają na miejscu – również odpoczynku w gronie najbliższych oraz wiele radości i pokoju.


XII Niedziela zwykła – 21.06.2015r.

W naszej wspólnocie parafialnej witamy ks. Marka Bernackiego, proboszcza parafii MB Częstochowskiej na Nowinach, który wygłosi słowo Boże i poprosi przed Bazyliką o wsparcie materialne budowy nowego kościoła.

 1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. Nowenna ku czci św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy, Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 3. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę o 9.00.
 4. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w piątek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.
 5. Parafia św. Jana Nepomucena i Klub Żeglarski „Koga-Kotwica” zapraszają na Mszę św. na wodzie nad Zalewem Rybnickim w przyszłą niedzielę o godz. 12.00.
 6. Rozpoczęły się zapisy na 70 Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku odbędzie się ona w dniach od 29.07 do 2.08. Zapisy w biurze San Antonio na ul. Chrobrego lub w parafii MB Częstochowskiej albo na Nowinach u św. Jadwigi.
 7. Parafia MB Częstochowskiej organizuje w pierwszym tygodniu ferii zimowych, czyli od 13-20 lutego 2016r. pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Zainteresowanych odsyłamy do tamtejszej parafii lub na stronę internetową.
 8. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na bieżące potrzeby parafii oraz za ofiary składane przed Bazyliką na budowę kościoła na Nowinach. Za tydzień kolekta przeznaczona na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 8126 zł.
 9. W tym tygodniu kończy się rok szkolny i katechetyczny. Dzieci i młodzież zapraszamy na msze święte na zakończenie roku ze swoimi szkołami. Dzieci przed wakacjami zapraszamy do spowiedzi w czwartek od 15.00, a młodzież od godz. 17.00. Zachęcamy także rodziców, aby domagali się od organizatorów kolonii, wyjazdów wakacyjnych, zapewnienia uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych dla swoich dzieci.
 10. Są wolne miejsca na pielgrzymkę z Klubem Inteligencji Katolickiej na Stecówkę w najbliższą sobotę. Informacje w gablotce i kancelarii.
 11. Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza na film pt.: Apartament. Jest to film o św. Janie Pawle II z prywatnych, dotąd niepublikowanych materiałów. Seanse w poniedziałek o godz. 16.00 i 18.00. Cena biletu: 13 zł.
 12. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości odpustowej. Bóg zapłać bliskim chorych i starszych parafian, którzy umożliwili im uczestnictwo we Mszy św. Bóg zapłać również piekarni pana Wilibalda Dziwoki za ofiarowany kołocz na spotkanie z chorymi.
 13. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: poradnik dobrego ojca – 66% chłopców rozmawia ze swoim tatą mniej niż godzinę w tygodniu; kiedyś był przestępcą, dzisiaj pisze książki o Jezusie czytane przez miliony na całym świecie; dlaczego posłowie katoliccy nie mogą zagłosować za rządowym projektem ustawy o in vitro?
 14. W zakrystii jest do nabycia wakacyjny numer Małego Gościa, w którym znajdziemy dziennik do zapisywania najważniejszych chwil z wakacji, a także odpowiedź na pytanie dlaczego ojciec Leon Knabit prowadzi bloga. Również w zakrystii i w kancelarii można nabyć modlitewnik za przyczyną św. Antoniego w cenie 15 zł.

 
W tym tygodniu odeszli do wieczności:
+ Pochwyt Joanna
+ Bęczkowska Zuzanna
+ Martyna Krzysztof


XI Niedziela zwykła – 14.06.2015r.

Odpust ku czci św. Antoniego z Padwy

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej ks. dra Grzegorza Strzelczyka – sekretarza II Synodu Archidiecezji Katowickiej, który w czasie naszej uroczystości odpustowej głosi słowo Boże.

 1. Uroczyste Nieszpory odpustowe o godz. 16.30.
 2. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o godz. 19.00 w Bazylice.
 3. Chorych i osłabionych wiekiem parafian zapraszamy na Mszę św. w ich intencji we wtorek o godz. 10.00. Po Mszy św. spotkanie w salce Domu Katechetycznego.
 4. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30.
 5. Nowenna ku czci św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy, Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o 9.00.
 7. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do Bazyliki.
 8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 9. Wyjazd na pielgrzymkę Dzieci Pierwszokomunijnych w sobotę o godz. 8.00 z ul. Orzeszkowej.
 10. W sobotę w Piekarach Śl. Archidiecezjalne Święto Młodych. Informacje na plakatach.
 11. W najbliższą niedzielę będziemy gościć ks. Marka Bernackiego, proboszcza parafii MB Częstochowskiej na Nowinach, który wygłosi słowo Boże i poprosi przed Bazyliką o wsparcie materialne budowy nowego kościoła.
 12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki w Bazylice. Za tydzień kolekta na potrzeby parafii.
 13. W dniu dzisiejszym po Mszach św. młodzież ruchu Światło – Życie prowadzi kiermasz ciast. Ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na dofinansowanie wakacyjnych rekolekcji oazowych.
 14. Rozpoczęły się zapisy na 70 Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku odbędzie się ona w dniach od 29.07 do 2.08. Zapisy w biurze San Antonio na ul. Chrobrego lub w parafii MB Częstochowskiej albo na Nowinach u św. Jadwigi.
 15. Uczestników parafialnej pielgrzymki do Krajów Nadbałtyckich w sierpniu br. zapraszamy na spotkanie przedpielgrzymkowe z przedstawicielami biura podróży ORBI w środę 24 czerwca o godz. 18:45 w salce Domu Katechetycznego. Na spotkaniu podane zostaną istotne informacje dotyczące pielgrzymki. Do czasu spotkania należy dokonać wpłaty ostatniej raty na pielgrzymkę (515 zł) w kancelarii parafialnej lub osobiście u ks. Rafała.
 16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: bronimy średniowiecza, które nie było ciemnym okresem w dziejach świata; o młodych, dobrze wykształconych mężczyznach, którzy w Parlamencie Europejskim bronią każdego poczętego życia; jak to się stało, że drużyna ze wsi liczącej 750 mieszkańców awansowała do najwyższej ligi piłkarskiej.
 17. Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza 21.06. na projekcje filmu Apartament. Jest to nowy film, w którym zobaczymy wyjątkowe, nigdy wcześniej niepublikowane materiały wideo, pokazujące prywatne oblicze Jana Pawła II. Seanse o godz. 16.00 i 18.00. Cena biletu: 13 zł.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Węgrzyk Lidia

+ Olejniczak Róża


X Niedziela zwykła – 7.06.2015r.

 1. Dzisiaj po każdej Mszy św. ks. Neoprezbiter Andrzej Króliczek będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.
 2. Zapraszamy na nabożeństwo Oktawy Bożego Ciała z procesją teoforyczną wokół świątyni dziś o godz. 15.00. Od poniedziałku do czwartku włącznie, nabożeństwa o godz. 17.30.
 3. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po wieczornej Mszy św.
 4. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00.
 6. Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na wykład ks. Marcina Karwota, werbisty, pt.: Formacja misyjna i posługa kapłanów w Afryce, który odbędzie się w czwartek o godz. 16.30 w parafii św. Jadwigi na Nowinach.
 7. W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do udziału we Mszach św. oraz nabożeństwie o godz. 17.30.
 8. Odwiedziny chorych w sobotę od godz. 8.30.
 9. W sobotę przypada liturgiczne wspomnienie naszego Patrona i Niepokalanego Serca NMP. Jest to także dzień fatimski. Msza św. i nabożeństwo z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem o godz. 11.00.
 10. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać odpust parafialny ku czci naszego Patrona, św. Antoniego. Kazania w tym dniu wygłosi sekretarz II Synodu naszej Archidiecezji, ks. dr Grzegorz Strzelczyk. Suma odpustowa, której przewodniczył będzie ks. Abp Wiktor Skworc zostanie odprawiona o godz. 12.00. Po tej Mszy tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego ulicami naszego miasta. Uroczyste Nieszpory odpustowe o godz. 16.30.
 11. Msza św. w intencji chorych parafian zostanie odprawiona we wtorek po Odpuście o godz. 10.00. Po Mszy św. spotkanie w salce Domu Katechetycznego.
 12. Bóg zapłać tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia Uroczystości Bożego Ciała, za przygotowanie ołtarzy, przystrojenie okien, a także za liczny udział w procesji ulicami naszego miasta.
 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary składane na Wydział Teologiczny UŚ, a przed kościołem na organizację Światowych Dni Młodych w 2016 r. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 8105 zł.
 14. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego: o całodobowej Adoracji Najświętszego Sakramentu; papież w Sarajewie; co stało się z irlandzkimi katolikami, którzy zagłosowali za związkami partnerskimi? W zakrystii jest jeszcze Mały Gość dla młodych i najmłodszych.
 15. W dniach od 12 do 14 czerwca odbędą się Dni Rybnika. Program obchodów na plakatach.

 

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

ks. Ostrzołek Henryk CM

Kędra Leszek

Szklanny Franciszek

Wnęk Andrzej


Uroczystość Najświętszej Trójcy – 31.05.2015r.

                          

                        Dziś mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymują do MB Piekarskiej.Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.Witamy w naszej parafii o. Syracha, franciszkanina, który wraz z siostrami zakonnymi wprowadzi nas w przeżywany Rok Życia Konsekrowanego.

 1. Serdecznie zapraszamy na ostatnie nabożeństwo majowe dziś o godz. 15.00, które poprowadzą nasi Goście.
 2. W dzisiejszą niedzielę kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Polecamy modlitwie tych wszystkich, którzy nie skorzystali w tym czasie z łaski tych sakramentów.
 3. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 17.00.
 4. Spotkanie Apostolstwa Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30.
 5. Nowenna do św. Antoniego po Mszy św. o godz. 8.00 i o godz. 17.30.
 6. Nowenna do MB Nieustające Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 8. W czwartek będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to uroczystość nakazana. Msze św. o godz. 7.00, 9.00, po zakończeniu procesji ok. 11.45, 15.30 i 18.00. Nabożeństwo Eucharystyczne o godz. 15.00. Po Mszy św. o godz. 9.00 wyruszymy z procesją, która przejdzie następującymi ulicami: Wysoka – Saint Vallier – Kościuszki – Powstańców Śl. – Byłych Więźniów Politycznych – Piasta – Orzeszkowej – pod pomnik św. Jana Pawła II. Prosimy o przygotowanie ołtarzy:
  I – przy ul. Wysokiej (naprzeciw PKO);
  II – przy skrzyżowaniu ulic St. Vallier i Białych;
  III – przy ul. Powstańców Śl. (obok Domu Dziecka);
  IV – przy pomniku św. Jana Pawła II. Prosimy również o przystrojenie okien, zwłaszcza na trasie procesji. Zapraszamy dzieci w strojach komunijnych, dzieci do sypania kwiatów, a także mężczyzn do niesienia baldachimu. Wszystkich parafian serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej procesji, jako wyrazu naszej wiary w Chrystusa Eucharystycznego.
 9. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach Oktawy Bożego Ciała z procesją teoforyczną wokół kościoła od piątku o godz. 17.30.
 10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach św. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem jeszcze przed Bożym Ciałem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. W Uroczystość Bożego Ciała można zyskać odpust zupełny odmawiając hymn Przed tak wielkim Sakramentem oraz spełniając zwykłe warunki odpustu. Dzieci zapraszamy do spowiedzi w środę od godz. 16.00.
 11. W czerwcu chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi odwiedzi ks. Neoprezbiter Andrzej Króliczek, który udzieli im błogosławieństwa prymicyjnego. W związku z tym w najbliższą sobotę odwiedziny będą u parafian z ul. Wyzwolenia oraz dzielnicy Północ, a za tydzień, 13 czerwca, u chorych z pozostałych ulic Centrum oraz na Ligocie. Wszystkich chorych prosimy zapisywać do środy włącznie w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.
 12. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w sobotę od godz. 17.00. W tym czasie okazja do spowiedzi św.
 13. W najbliższą niedzielę słowo Boże wygłosi ks. Neoprezbiter Andrzej Króliczek, a po każdej Mszy św. będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.
 14. Pragniemy poinformować, iż odpust parafialny ku czci naszego Patrona, św. Antoniego będziemy przeżywać w niedzielę 14.06.br. Suma odpustowa, której przewodniczył będzie ks. Abp Wiktor Skworc zostanie odprawiona o godz. 12.00. Po tej Mszy tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego ulicami naszego miasta. Uroczyste Nieszpory odpustowe o godz. 16.30.
 15. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na potrzeby archidiecezji. Za tydzień kolekta na Wydział Teologiczny UŚ, a przed kościołem na organizację Światowych Dni Młodych w 2016 r.
 16. Uczestników parafialnej pielgrzymki do Krajów Nadbałtyckich w sierpniu br. zapraszamy na spotkanie przedpielgrzymkowe z przedstawicielami biura podróży ORBI w środę 24 czerwca o godz. 18:45 w salce Domu Katechetycznego. Na spotkaniu podane zostaną istotne informacje dotyczące pielgrzymki. Do czasu spotkania należy dokonać wpłaty ostatniej raty na pielgrzymkę (515 zł) w kancelarii parafialnej lub osobiście u ks. Rafała.
 17. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego: w jakim domu wychowywał się Andrzej Duda, nowy prezydent RP; o tajemniczych okolicznościach śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego; a także o nowym kościele w mieście niewierzących. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, do którego dołączona jest przydatna dekoracja na Boże Ciało.
 18. Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku poszukuje osób, które chciałyby się podjąć funkcji rodzin zastępczych. Informacje na plakacie.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Górecka Janina

+ Sobik Dorota

+ Jaroszek Julia


Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 24.05.2015r.

 1. Nabożeństwo majowe dziś o godz. 15.00. Dzisiaj Parafianie z Ligoty obchodzą odpust ku czci św. Jana Nepomucena. Nabożeństwo ku czci Patrona w kapliczce na Ligocie o 16.00.
 2. Rodziny pragnące przeżywać swoje życie w bliskości z Bogiem i chcące włączyć się lub poznać wspólnotę Domowego Kościoła zapraszamy na spotkanie dzisiaj o godz. 16.30 do salki w Domu Katechetycznym.
 3. W dniu dzisiejszym można zyskać odpust zupełny odmawiając publicznie hymn: Przybądź, Duchu Stworzycielu oraz spełniając zwykłe warunki odpustu.
 4. Zachęcamy wszystkich parafian do licznego udziału w nabożeństwach majowych w ostatnim już tygodniu maja o godz. 17.30.
 5. Jutro Święto NMP Matki Kościoła. Jest to również Misyjny Dzień Chorych. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 ks. Abp Wiktor Skworc udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Z tej racji nabożeństwo majowe odprawimy wyjątkowo po porannej Mszy św. ok. godz. 8.30.
 6. Nowenna do św. Antoniego i MB Nieustającej Pomocy jak w każdym tygodniu.
 7. W czwartek przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 8. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o 9.00.
 9. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00.
 10. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w piątek o godz. 16.45 w kaplicy MB Fatimskiej.
 11. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych, którzy pragną ochrzcić swoje dzieci w niedzielę 7 czerwca odbędą się w najbliższy piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 12. W piątek Legion Maryi organizuje wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śl. Wyjazd o godz. 18.30 z przystanku przy ul. Piasta, powrót ok. godz. 3.00. Zapraszamy.
 13. W sobotę o godz. 18.00 zapraszamy członków wszystkich grup i wspólnot parafialnych na Mszę św. w ich intencji. Po Mszy św. spotkanie przy ognisku. Program na plakacie.
 14. W następną niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W tę niedzielę kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Parafian, którzy jeszcze tego nie uczynili, zachęcamy do skorzystania z tych sakramentów.
 15. W przyszłą niedzielę w naszej parafii będziemy gościć o. Syracha, franciszkanina, który wraz z siostrami zakonnymi wprowadzi nas w przeżywany Rok Życia Konsekrowanego.
 16. W następną niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Ze względu na brak zainteresowania wspólnym wyjazdem, zachęcamy świat męski do indywidualnego pielgrzymowania do piekarskiego Sanktuarium
 17. Informujemy, iż tegoroczna procesja Bożego Ciała przejdzie następującymi ulicami: Wysoka – Saint Vallier – Kościuszki – Powstańców Śl. – Byłych Więźniów Politycznych – Piasta – Orzeszkowej – pod pomnik św. Jana Pawła II.
  Prosimy o przygotowanie ołtarzy:
  I – przy ul. Wysokiej (na przeciw PKO);
  II – przy skrzyżowaniu ulic St. Valier i Białych;
  III – przy ul. Powstańców Śl. (obok Domu Dziecka);
  IV – przy pomniku św. Jana Pawła II.
  Prosimy również o przystrojenie okien, a przede wszystkim zapraszamy do licznego udziału w tej procesji, jako wyrazu naszej wiary w Chrystusa Eucharystycznego. Bezpośrednio po procesji Msza św.
 18. Bóg zapłać za ofiary złożone na renowację posadzki. Za tydzień kolekta przeznaczona na potrzeby archidiecezji.
 19. Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje panelowe studium pt.: Na pomoc rodzinie, który odbędzie się w czwartek w godz. od 11.00 do 14.40 w salkach parafialnych. Szczegóły na plakatach.
 20. Rodzina Radia Maryja zaprasza na wspólne pielgrzymowanie na Jasną Górę 12 lipca br. Zapisy i bliższe informacje w kancelarii parafialnej.
 21. Związek Harcerstwa Polskiego zaprasza dzieci i młodzież na tani wypoczynek. Szczegóły na plakacie.
 22. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: obrazek św. Rity – świętej od spraw beznadziejnych; czy Polska powinna przyjmować imigrantów z Afryki; jak wymodlić dobrego męża i dobrą żonę? W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, do którego dołączono dekorację okienną na Boże Ciało.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 17.05.2015r.

 1. Nabożeństwo majowe dziś o godz. 15.00. Trwamy na nowennie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 2. W dniu dzisiejszym diakoni WŚSD rozpoczynają rekolekcje przed święceniami prezbiteratu. Polecamy ich, a szczególnie naszego diakona Andrzeja, modlitwie wszystkich wiernych. Święcenia kapłańskie odbędą się w sobotę o godz. 10.00 w katowickiej Katedrze. Mszę prymicyjną ks. Neoprezbiter Andrzej Króliczek odprawi w najbliższą niedzielę o godz. 12.00 w parafii Wniebowzięcia NMP w Biertułtowach, do udziału w której serdecznie zapraszamy.
 3. Zapraszamy na nabożeństwa majowe w tygodniu o godz. 17.30.
 4. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w naszej Bazylice.
 5. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00.
 6. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.
 7. We wtorek swoje urodziny będzie obchodził ks. abp Wiktor Skworc. Pamiętajmy w swoich modlitwach o naszym Arcypasterzu.
 8. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po porannej Mszy świętej.
 9. Otwarte dla wszystkich spotkanie modlitewne w środę o godz. 19.00. Zapraszamy.
 10. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę o godz. 9.00.
 11. Ze względu na próbę przed bierzmowaniem Adoracja Najświętszego Sakramentu zostaje przeniesiona na sobotę po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00. W ramach tej Adoracji czuwanie modlitewne przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 12. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tę niedzielę swój odpust będą obchodzić Parafianie z Ligoty. Zapraszamy na Mszę św. w ich intencji o godz. 9.00 oraz na nabożeństwo ku czci św. Jana Nepomucena do kapliczki na Ligocie o godz. 16.00.
 13. Rodziny pragnące przeżywać swoje życie w bliskości z Bogiem i chcące włączyć się lub poznać wspólnotę Domowego Kościoła zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę o godz. 16.30 do salki w Domu Katechetycznym. Na stolikach znajdują się foldery dotyczące Domowego Kościoła.
 14. Również w niedzielę inauguracja metropolitalnego święta rodzin. W Katedrze o godz. 12.00 Eucharystia z udziałem małżonków świętujących swoje jubileusze.
 15. Bierzmowanie w naszej parafii będzie miało miejsce w poniedziałek 25.05.br. Kandydatów do bierzmowania i ich świadków zapraszamy na próby w najbliższy wtorek i czwartek o godz. 18.45.Obecność obowiązkowa! Spowiedź dla kandydatów do tego sakramentu w sobotę o godz. 16.00.
 16. W dniu dzisiejszym po każdej Mszy św. przy wejściach są zbierane podpisy w sprawie zmiany ustawy o przerywaniu ciąży i ochronie płodu ludzkiego. Zachęcamy wszystkich do troski o każde poczęte życie.
 17. W niedzielę 31.05.br. odbędzie się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Pragniemy zorganizować wyjazd parafialny na to wydarzenie. Chętnych prosimy o zapisy w kancelarii. Koszt przejazdu 20 zł.
 18. Dnia 6.06. organizowany jest wyjazd do Częstochowy na III Ogólnopolski Zjazd Róż Różańcowych. Zgłoszenia w kancelarii do 20.05.br. Koszt 20 zł.
 19. W dniach 15-18.06. Legion Maryi zaprasza na pielgrzymkę do Wambierzyc. Koszt 330 zł. Zapisy w kancelarii.
 20. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby parafii. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów posadzki w Bazylice. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7401 zł.
 21. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: o filmie Apartament, opowiadającym o św. Janie Pawle II, zrealizowany z nieznanych dotąd materiałów, dodatek z programem obchodów VIII Metropolitalnego Święta Rodziny i wiele innych, ciekawych artykułów.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Mazur Andrzej

+ Cheba Kazimierz

+ Tempka Henryk


VI Niedziela Wielkanocna – 10.05.2015r.

Witamy w naszej parafii ks. Piotra Piekło, który przybliży nam wspólnotę Domowego Kościoła oraz małżeństwa, które podzielą się swoim wzrastaniem i budowaniem życia w jedności z Bogiem.

 1. Nabożeństwo majowe dziś o godz. 15.00.
 2. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają tzw. Dni Krzyżowe. Po Mszach o godz. 7.00 przy krzyżu misyjnym będziemy modlić się o urodzaje. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 3. Zachęcamy wszystkich parafian do licznego udziału w nabożeństwach majowych w tygodniu o godz. 17.30.
 4. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po Mszy św. wieczornej.
 5. Kandydaci do bierzmowania mają swoje spotkanie w poniedziałek o godz. 19.00 w salce.
 6. Odpowiedzialnych wszystkich grup i wspólnot parafialnych zapraszamy na spotkanie w poniedziałek o godz. 19.00 w salce pod probostwem.
 7. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po porannej Mszy św.
 8. W środę przypada rocznica pierwszego objawienia fatimskiego. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 11.00. Po niej różaniec i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
 9. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o 9.00.
 10. Klub Inteligencji Katolickiej przy parafii św. Jadwigi na Nowinach zaprasza na wykład otwarty ks. dr. Wojciecha Surmiaka pt.: „O współczesnych modelach rodziny” w czwartek o godz. 16.30.
 11. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00 i w sobotę od 17.00. W sobotę okazja do spowiedzi św.
 12. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 oraz o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do naszej Bazyliki.
 13. Od piątku rozpoczynamy Nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 14. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 15. Nauki przedmałżeńskie dla narzeczonych w sobotę od godz. 10.00 w salce Domu Katechetycznego.
 16. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym dniu po każdej Mszy św. będą zbierane podpisy w sprawie zmiany ustawy o przerywaniu ciąży i ochronie płodu ludzkiego. Zachęcamy wszystkich do troski o każde poczęte życie. By poprzeć tę szlachetną inicjatywę potrzebny będzie numer PESEL.
 17. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na renowację posadzki oraz za ofiary składane przed kościołem na pomoc poszkodowanym podczas trzęsienia ziemi w Nepalu. Za tydzień kolekta przeznaczona na bieżące potrzeby parafii.
 18. Rodziny pragnące przeżywać swoje życie w bliskości z Bogiem i chcące włączyć się lub poznać wspólnotę Domowego Kościoła już dziś zapraszamy na spotkanie w niedzielę 24.05. o godz. 16.30 do salki w Domu Katechetycznym.
 19. W niedzielę 31.05.br. odbędzie się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Pragniemy zorganizować wyjazd parafialny na to wydarzenie. Chętnych prosimy o zapisy w kancelarii. Koszt przejazdu 20 zł.
 20. Szkoła Muzyczna Szafranków serdecznie zaprasza we wtorek o godz. 18.00 do Teatru na nadzwyczajny koncert z udziałem znakomitych solistów włoskich i polskich oraz Orkiestry Symfonicznej Szkoły. Szczegóły w gablotce.
 21. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: o odwiedzinach w Polsce charyzmatycznego mówcy, który urodził się bez rąk i nóg, jak pomóc w przygotowaniach do największej imprezy w historii Rzeczypospolitej; o obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zginęło najwięcej kapłanów w dziejach chrześcijaństwa.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Ochwat Janina

+ Szymura Wanda

+ Szymura Alojzy


V Niedziela Wielkanocna – 3.05.2015r.

 1. Nabożeństwo dziękczynne za Dar Pierwszej Komunii świętej dzisiaj o godz. 16.30. Nie będzie nabożeństwa o 15.00.
 2. Dzieci, które przystąpiły dziś do Pierwszej Komunii św. zapraszamy w najbliższym tygodniu w strojach komunijnych wraz z rodzicami do udziału w nabożeństwach majowych o godz. 17.30 oraz Mszach świętych po tych nabożeństwach.
 3. Msza święta w intencji tegorocznych maturzystów w poniedziałek o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy.
 4. Dzieci obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii świętej i ich rodziców zapraszamy na Mszę św. poniedziałek o godz. 18.00.
 5. Zachęcamy wszystkich parafian do udziału w nabożeństwach majowych w tygodniu o godz. 17.30.
 6. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 16.30.
 7. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00.
 8. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.
 9. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 10. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o 9.00.
 11. Chór parafialny Cecylia zaprasza osoby obdarzone talentem muzycznym do zasilenia swoich szeregów. Próby w każdy czwartek o godz. 17.30 w salce Domu Katechetycznego.
 12. Ze względu na nabożeństwa majowe nie będzie Adoracji Najświętszego Sakramentu w czwartek i sobotę od godz. 17.00. Na Adorację zapraszamy w czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00.
 13. Nauki przedślubne dla narzeczonych odbędą się w sobotę 16.05. o godz. 10.00 w salce Domu Katechetycznego.
 14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów renowacji posadzki w Bazylice. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 6898 zł.
 15. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: rozmowa z mężem i córką Asi Bibi, chrześcijanki od 6 lat więzionej i czekającej na karę śmierci; o proroczej wizji francuskiego pisarza; poseł oazowicz przekonuje, że „polityka to nie grzech”. W zakrystii jest jeszcze Mały Gość podejmujący temat Objawienia Matki Bożej w Guadalupe.

IV Niedziela Wielkanocna – 26.04.2015r.

 

Witamy w naszej parafii siostry Aleksandrę i Hiacyntę, które razem z nami będą się modlić i w ramach ogłoszeń opowiedzą o swoim powołaniu. Przed kościołem będzie można wesprzeć misyjną działalność sióstr.

 1. Dzisiejszą niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby Bożej. Nabożeństwo powołaniowe prowadzone przez Siostry dziś o godz. 15.00.
 2. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po wieczornej Mszy św.
 3. Spotkanie Apostolatu Maryjnego we wtorek o 16.45 w kaplicy MB Fatimskiej.
 4. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.30.
 5. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 7. Adoracja Najświętszego Sakramentu od najbliższego czwartku od godz. 17.00 (pierwsze pół godziny modlitwa wspólnotowa, od 17.30 modlitwa w ciszy) do godz. 21.00 z przerwą na Mszę św.
 8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w czwartek o 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach po porannych Mszach św. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Dzieci zapraszamy do spowiedzi w czwartek od godz. 16.00. W piątek nie będzie Mszy świętych o godz. 16.00 i 19.00. Dzieci i młodzież zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00.
 10. W piątek przypada święto św. Józefa. Jest to dzień modlitw za bezrobotnych.
 11. Na najbliższy piątek biskupi polscy udzielają dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 12. Od piątku rozpoczynamy miesiąc maj. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach majowych ku czci Matki Bożej o godz. 17.30.
 13. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do czwartku w zakrystii lub w kancelarii. Początek odwiedzin o 8.30.
 14. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w sobotę od godz. 17.00. W tym czasie okazja do spowiedzi świętej.
 15. Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski w tym roku przeniesiona jest na sobotę, 2 maja. Msze św. z tej Uroczystości o 7.00 i 8.00, wieczorna Msza św. będzie z niedzieli.
 16. W przyszłą niedzielę dzieci klas drugich na Mszach św. o godz. 9.00 i 10.30 przystąpią do Pierwszej Komunii św. Dzieci polecamy modlitwie parafian. Na Mszę św. o godz. 9.00 zapraszamy także dzieci w strojach komunijnych, które w zeszłym roku przystąpiły do wczesnej Komunii św. Nabożeństwo majowe z udziałem dzieci pierwszokomunijnych o godz. 16.30.
 17. Spowiedź św. dla tych dzieci i ich rodziców w sobotę o godz. 10.30. Próby przed uroczystością pierwszokomunijną dla dzieci i rodziców odbędą się w poniedziałek i środę o godz. 19.00.
 18. Dzieci obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii świętej zapraszamy na Mszę św. w przyszły poniedziałek o godz. 18.00 w strojach komunijnych.
 19. Wszystkich wyjeżdżających na parafialną pielgrzymkę do Krajów Nadbałtyckich w sierpniu br. prosimy o wpłatę II raty w kwocie 1000 zł od osoby. Wpłaty należy dokonać do końca kwietnia w kancelarii parafialnej lub osobiście u ks. Rafała.
 20. Są wolne miejsca na pielgrzymkę do Zamościa w dniach od 19 do 21 czerwca. Koszt 260 zł. Zapisy w kancelarii.
 21. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Za tydzień kolekta na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.
 22. Zachęcamy do zakupu prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: nieznane zdjęcia Jana Pawła II z wycieczek górskich, o muzułmaninie, który został katolikiem; mam odwagę mówić o cudzie, o ratowaniu ludzkiego życia. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość odkrywający tajemnice obrazu Matki Bożej z Guadalupe.
 23. Ogłoszenie Prezydium Miasta dotyczące budżetu miejskiego w gablotce.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Regulski Kazimierz

+ Parma Zygmunt

+ Ficek Piotr

+ Kuczera Marcin


III Niedziela Wielkanocna – 19.04.2015r.
Witamy w naszej parafii ks. Andrzeja Dendurę, pracującego na Ukrainie, który wygłosi do nas Słowo Boże i poprosi przed kościołem o wsparcie materialne w jego posłudze duszpasterskiej.

1. Nieszpory Niedzielne dziś o godz. 15.00.
2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Biblijny. Zachęcamy do lektury i rozważania Pisma Świętego w rodzinach.
3. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w Bazylice.
4. Spotkanie Apostolstwa Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.
5. Nowenna do św. Antoniego we wtorek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.30.
6. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
7. W czwartek przypada w naszej parafii całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wystawienie po Mszy św. o godz. 8.00 do 21.00 z przerwą na Mszę o 18.00. Zachęcamy Parafian do wstąpienia na chwilę osobistej modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym.
8. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w piątek o godz. 9.00.
9. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy oraz okazja do spowiedzi św. w sobotę od 17.00.
10. Za tydzień, z okazji Niedzieli Budzenia Powołań w naszej parafii będą modlić się z nami 2 siostry zakonne: s. Aleksandra Huf (pochodząca z naszej parafii) oraz s. Hiacynta z Chin. Siostry podzielą się doświadczeniem Kościoła w Chinach. Przed kościołem będzie można wesprzeć materialnie to dzieło.
11. Legion Maryi organizuje pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej, Królowej Rodzin w Wambierzycach w dniach od 15 do 18 czerwca. Koszt 330 zł. Informacje na plakatach.
12. Wszystkich wyjeżdżających na parafialną pielgrzymkę do Krajów Nadbałtyckich w sierpniu br. prosimy o wpłatę II raty w kwocie 1000 zł od osoby. Wpłaty należy dokonać do końca kwietnia w kancelarii parafialnej lub osobiście u ks. Rafała. Zwolniły się również 2 miejsca na pielgrzymkę; ewentualne osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o kontakt z ks. Rafałem.
13. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na Caritas Archidiecezji oraz za ofiary składane przed świątynią na potrzeby duszpasterskie na Ukrainie. Za tydzień kolekta na posadzkę. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7985 zł.
14. Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Życia zaprasza do zapoznania się ze swoją ofertą edukacyjną. Szczegóły na plakatach.
15. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: apel genetyków, nawołujących do wstrzymania prac nad programowaniem ludzi; świadectwo osób, które straciły wszystko, a jednak nie wyparły się wiary; reportaż o kopalni Silesia uratowanej przed likwidacją, a także co kryją mury katowickiej Katedry? W zakrystii jest do nabycia Mały Gość dla dzieci. Tematem przewodnim tego numeru jest Matka Boża z Guadalupe.
W tym tygodniu odeszli do wieczności:
+ Mizioch Maria
+ Anioł Roman
+ Oleś Andrzej
+ Kąsek Anna
+ Kucjas Piotr
+ Suszkiewicz Janusz


II Niedziela Wielkanocna – 12.04.2015r.

Święto Miłosierdzia Bożego

 1. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego dziś o godz. 15.00.
 2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Skarbona na cele charytatywne parafii tradycyjnie wystawiona jest przy kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.
 3. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 17.00.
 4. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po wieczornej Mszy św.
 5. Kandydaci do bierzmowania mają swoje spotkanie w poniedziałek o 19.00 w salce.
 6. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy, oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 7. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. w środę o19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 8. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek o godz. 9.00.
 9. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 oraz o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do naszej Bazyliki.
 10. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 11. Nauki przedślubne dla narzeczonych w sobotę o 10.00 w salce Domu Katechetycznego.
 12. W najbliższą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii ks. Andrzeja Dendurę, kapłana naszej archidiecezji pracującego na Ukrainie, który wygłosi do nas Słowo Boże i poprosi przed kościołem o wsparcie materialne w jego posłudze duszpasterskiej.
 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Caritas Archidiecezji.
 14. Parafia franciszkańska św. Józefa w Rybniku organizuje pielgrzymkę do Ziemi Świętej i Jordanii w dniach od 30 września do 11 października br. Zapisy do końca maja przy furcie u franciszkanów. Szczegóły na plakacie.
 15. Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza w dniach 17 – 19 kwietnia na festiwal muzyczny, w którym wystąpią muzycy chrześcijańscy. Szczegóły na plakacie.
 16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W nowym Gościu Niedzielnym m.in.: Jak to się stało, że Niedziela Bożego Miłosierdzia, mająca dopiero 15 lat, jest jednym z najbardziej popularnych świąt kościelnych?, o do dziś ukrywanej przez Turcję zbrodni ludobójstwa 2,5 mln chrześcijan, a także o tym czy taniec jest zdrowy.

Ogłoszenie Prezydium Miasta:

Zebranie wyborcze do Rady dzielnicy Rybnik-Północ odbędzie się 20 kwietnia o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 5.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Szymura Grzegorz

+ Buchalik Czesław

+ Śmieszek Hubert

+ Jagiełowicz Jan


Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – 5.04.2015r.

 1. Zapraszamy na uroczyste Nieszpory kończące obchód Świętego Triduum Paschalnego dziś o godz. 15.00.
 2. Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Msze św. jak w każdą niedzielę. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na Wydział Teologiczny UŚ i KUL.
 3. Zachęcamy także do udziału we Mszach św. w Oktawie Wielkanocnej.
 4. Spotkanie Apostolstwa Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.
 5. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00.
 7. Informujemy, iż piątek Oktawy Wielkanocnej nie jest dniem pokutnym.
 8. Przyszłą niedzielę obchodzimy jako święto Miłosierdzia Bożego. W modlitwach indywidualnych od Wielkiego Piątku trwamy na Nowennie przed tym Świętem.
 9. Nauki przedślubne dla narzeczonych w naszej parafii odbędą się w sobotę 18.04. o godz. 10.00.
 10. Wszystkim, którzy przyczynili się do świątecznego wystroju naszej świątyni, za przygotowanie Ciemnicy i Bożego Grobu, ofiarowane kwiaty, a także wszystkim Parafianom za liczny udział w Ceremoniach Triduum Paschalnego składamy serdeczne Bóg zapłać.
 11. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Podziel się… na Wielkanoc”. Dzięki hojności parafian zebraliśmy kilkaset kilogramów produktów, z których przygotowaliśmy 30 paczek. Pomocą zostało objętych ponad 100 osób z naszej parafii. Zapraszamy także do udziału w Eucharystii w intencji ofiarodawców i osób przyjmujących paczki, która odbędzie się we wtorek, 7.04. o godzinie 18.00.
 12. Kolekta przyszłej niedzieli na pokrycie kosztów renowacji posadzki.Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7542 zł.
 13. Zapraszamy wszystkich parafian do udziału w międzynarodowej modlitwie o pokój, która pod hasłem „Rybnik. Razem dla pokoju” będzie rozbrzmiewała w naszym mieście w dniach 9 i 10 kwietnia br. Udział w niej zapowiedzieli m.in. młodzi Włosi, Francuzi i Ukraińcy, a także siostry zakonne i księża, m.in. z Nigerii, Belgii i Tanzanii. Szczególnie zapraszamy do naszej bazyliki na adoracje Najświętszego Sakramentu w piątek o godz. 10.00 oraz na uroczystą Mszę św. za Miasto Rybnik oraz o pokój dla miasta i świata o godz. 18.00. Pełny program na plakatach.
 14. Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza na Koncert Wielkanocny w wykonaniu solistów, orkiestry i chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncert odbędzie się w sobotę 11 kwietnia br. o godz. 19.00 w naszej Bazylice.
 15. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego znajdziemy odpowiedzi na pytania dlaczego kobiety pierwsze dowiedziały się o zmartwychwstaniu i dlaczego zmartwychwstanie nie jest świętowane przez wszystkich chrześcijan w tym samym czasie?

Ogłoszenie Prezydium Miasta:

W środę, 8 kwietnia odbędą się zebrania wyborcze do Rad Dzielnic:

Śródmieście o godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Szafranka 7, Paruszowiec-Piaski o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Wolnej.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Kuczera Jarosław

Wszystkim parafianom i gościom przybyłym do naszej bazyliki, zwłaszcza z zagranicy, składamy życzenia: Niech blask Zmartwychwstania Chrystusa rozświetla codzienność naszego życia, a pokój, radość i błogosławieństwo niech obficie wypełniają nasze serca!


Niedziela Palmowa – 29.03.2015r.

 1. Zapraszamy na ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 14.45.
 2. Nowenna do św. Antoniego i do MB Nieustającej Pomocy jak w każdym tygodniu.
 3. Prosimy o pomoc przy przygotowaniu Bożego grobu w środę o godz. 13.00.
 4. Osoby chętne do sprzątania Bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00. Ze względu na gruntowne sprzątanie przed Świętami prosimy o liczniejsze zaangażowanie się w troskę o czystość kościoła.
 5. Wszystkich Parafian bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w ceremoniach Triduum Paschalnego oraz do wcześniejszego skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Wielki Czwartek

● Msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg o godz. 18.00. Po Mszy św.       Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy z udziałem chóru Cecylia do godz. 21.00.

Wielki Piątek

● Obowiązuje katolików post ścisły, czyli ilościowy i jakościowy.

● Ciemna Jutrznia o godz. 8.00.

● Ostatnia Droga Krzyżowa o godz. 9.00. Na to nabożeństwo prosimy przynieść krzyże, które będą zawieszone na ścianach w domach rodzinnych.

● Ceremonie Wielkiego Piątku o godz. 18.00., po nich Adoracja Pana Jezusa w grobie do godz. 21.00.

Wielka Sobota

● Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 7.00 do 19.30.

● Ciemna Jutrznia o godz. 8.00.

● Święcenie potraw wielkanocnych dla dzieci o godz. 10.00, następnie od godz. 12.00 do 16.00 co godzinę.

● Ofiary Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty przeznaczone są na Boży Grób w Jerozolimie.

Msza święta Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 zakończona, zgodnie ze wskazaniami liturgicznymi, procesją rezurekcyjną. Prosimy przynieść świece z okapnikami.

 1. Podczas Triduum Paschalnego istnieje możliwość zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św., wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego, modlitwa w intencjach Ojca świętego) oraz spełniając następujące praktyki:

● w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie Przed tak wielkim Sakramentem;

● w Wielki Piątek – pobożny udział w adoracji Krzyża, ucałowanie Krzyża podczas Ceremonii;

● w Wielką Sobotę – udział we Mszy Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu św.

 

7. Spowiedź święta w wielkim tygodniu:

● Dzisiaj do południa między Mszami św. oraz pół godz. przed wieczorną Mszą św. Podczas Mszy nie spowiadamy.

● Poniedziałek, wtorek, środa: rano pół godz. przed Mszami św. i od godz. 17.00.

● Wielki Czwartek: 7.00 – 8.30 i 15.30 – 17.30.

● Wielki Piątek: 7.00 – 10.00 i 15.30 – 17.30 oraz po Ceremoniach do 21.00.

● Wielka Sobota: 7.00 – 11.00 i 14.00 – 18.00.

Przypominamy, że nie spowiadamy w czasie Ceremonii Triduum Paschalnego.   Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę przed świętami.

 1. Przy wyjściu z kościoła u Dzieci Maryi można nabyć paschaliki oraz ozdoby świąteczne, a także zaopatrzyć się w baranka wielkanocnego. Ofiary złożone będą przeznaczone na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych Dzieci Maryi z mniej zamożnych rodzin.
 2. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby naszej parafii.
 3. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Legion Maryi organizuje pielgrzymkę do Łagiewnik. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej.
 4. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: co znajdowało się za zasłoną, która przedarła się w chwili śmierci Jezusa na krzyżu?, co robić, gdy sumienie podpowiada coś innego niż naucza Kościół?, oraz dodatek – głośny film Mela Gibsona Pasja. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość z planem Jerozolimy z ostatnią drogą Pana Jezusa.
 5. Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku informuje, że rusza nabór uczestników do warsztatowej grupy wsparcia „FUNKCJONALNA RODZINA”. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 7 kwietnia 2015r. o godz. 10.00 w salce nr 7 przy naszej Bazylice. Szczegóły na plakatach.

V Niedziela Wielkiego Postu – 22.03.2015r.

Witamy w naszej parafii ks. prof. Arkadiusza Wuwra, wykładowcę na Wydziale Teologicznym UŚ, który w tym roku poprowadzi dla nas rekolekcje wielkopostne.

Księdzu Arkadiuszowi życzymy światła Ducha Świętego, a nam otwartości na głoszone słowo i przemieniania naszego życia.

W dzisiejszą niedzielę przeżywamy Ogólnopolski Dzień Modlitw o Pokój na Ukrainie, dołączmy tę intencję do naszych modlitw.

 1. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o 14.45.
 2. Od dnia dzisiejszego przeżywać będziemy rekolekcje parafialne. Nauki ogólne na Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00.

Zapraszamy na nauki stanowe:

 mężczyzn dzisiaj o godz. 16.30,

   chorych i starszych parafian w poniedziałek o 9.00,

   kobiety w poniedziałek o godz. 19.00,

  ♦ młodzież, szczególnie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania w wtorek o 19.00.

W poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty w czasie rekolekcji, by odnowieni duchowo przeżyć Tajemnice Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę przed świętami. Zakończenie rekolekcji w środę. Kolekta tego dnia będzie przeznaczona na potrzeby rekolekcyjno-ewangelizacyjne. Zachęcamy do wygospodarowania czasu i do licznego udziału w tym dziele wielkopostnym.

 1. W tym samym czasie swoje rekolekcje będą przeżywały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Spowiedź dla nich we wtorek o godz. 16.00, a Msza święta z poświęceniem Skarbców w środę o 9.30. Prosimy rodziców i opiekunów o zainteresowanie się tą sferą życia dzieci i zmobilizowanie ich do uczestnictwa w rekolekcjach, a zwłaszcza w Eucharystii i sakramencie pokuty.
 2. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.
 3. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 4. W środę przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ten dzień jest obchodzony jako Dzień Świętości Życia. Na Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 będzie można złożyć ślubowanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Deklaracje można odebrać w zakrystii. Zachęcamy do podjęcia tego szlachetnego dzieła.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek na 9.00.
 6. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w piątek o 16.45 w kaplicy MB Fatimskiej.
 7. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w każdy piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.15. Droga Krzyżowa dla dzieci o 16.00. Zalecki za zmarłych na Drogę Krzyżową można składać w zakrystii.
 8. W najbliższy piątek o godz. 1700 z kościoła Matki Boskiej Bolesnej do Kościoła Akademickiego wyruszy Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i udziału w tej Drodze Krzyżowej.
 9. Nauki dla rodziców i chrzestnych, którzy pragną ochrzcić swoje dzieci w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego odbędą się w najbliższy piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 10. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub w kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.
 11. Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy świętej Zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy św. z procesją z palmami o godz. 12.00.
 12. Ksiądz Arcybiskup zaprasza młodzież Archidiecezji do Katedry w Katowicach na Światowy Dzień Młodzieżyw Niedzielę Palmową na godz. 14.00.
 13. Przypominamy, że w przyszłą niedzielę przed wszystkimi Mszami świętymi odbierać będziemy produkty, z których zrobione zostaną paczki dla najuboższych parafian.
 14. Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Włoch w terminie od 2 do 9 maja br. Koszt 1400 zł. Informacje i zapisy w kancelarii lub u ks. Pawła.
 15. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby naszej parafii.
 16. Przy wyjściu z kościoła u Dzieci Maryi można nabyć paschaliki oraz ozdoby świąteczne.
 17. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: obrazek z modlitwą duchowej adopcji dziecka nienarodzonego do codziennego odmawiania, o programie telewizyjnym, który wstrząsnął światem muzułmańskim. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość z dodatkiem specjalnym w postaci planu Jerozolimy z Drogą Krzyżową Pana Jezusa.

 

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Jan Kuśka

+ Irena Skorupa

+ Kunegunda Markiewka

+ Danuta Cząstka


IV Niedziela Wielkiego Postu – 8.03.2015r.

Niedziela Radości – Laetarae

 1. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 14.45.
 2. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o 19.00 w Bazylice.
 3. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 4. Wszystkich chętnych zapraszamy do naszej Bazyliki na spotkanie modlitewne w środę po wieczornej Mszy św.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 6. W czwartek przypada Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Jest to święto patronalne wszystkich rzemieślników. Zapraszamy na Mszę św. w ich intencji o godz. 10.00.
 7. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00, oraz na Godzinę Miłosierdzia o 15.00 do Bazyliki.
 8. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w każdy piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.15. Droga Krzyżowa dla dzieci o 16.00. Zalecki za zmarłych na Drogę Krzyżową można składać w zakrystii.
 9. Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na Wielkopostny Dzień Skupienia do Sióstr Urszulanek w sobotę o godz. 14.00. Dzień skupienia prowadzi ks. dr Grzegorz Olszowski.
 10. Od następnej niedzieli przeżywać będziemy rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Arkadiusz Wuwer, wykładowca na Wydziale Teologicznym UŚ. Rekolekcje i ks. rekolekcjonistę polecamy modlitwie parafian. Prosimy o wygospodarowanie czasu i zachęcamy do licznego udziału w tym dziele pokutnym.
 11. Wszystkich wyjeżdżających na parafialną pielgrzymkę do Krajów Nadbałtyckich w sierpniu br. prosimy o wpłatę II raty w kwocie 1000 zł od osoby. Wpłaty należy dokonać do końca kwietnia w kancelarii parafialnej lub osobiście u ks. Rafała.
 12. Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Włoch w terminie od 2 do 9 maja br. Koszt 1400 zł. Informacje i zapisy w kancelarii lub u ks. Pawła.
 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na archidiecezję. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7860 zł.
 14. Dwujęzyczne Społeczne Gimnazjum oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcące zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi 21 marca. Informacje na plakacie.
 15. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: dodatek specjalny z dziesiątkami krótkich wiadomości papieża Franciszka do odbiorców na całym świecie, ostatni nawraca się portfel, tragiczna historia Asyryjczyków, jednych z najstarszych chrześcijan, o których świat nie chce pamiętać.
 16. Mieszkańców dzielnicy Ligota-Ligocka Kuźnia informujemy, że w najbliższy wtorek o godz. 17.00 w budynku Harcówki odbędzie się zebranie wyborcze do Rady Dzielnicy.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Gołąbek Celestyna

+ Rakoczy Anna

+ Durok Genowefa

+ Penkała Kazimierz

+ Rum Wiktoria

+ Nawrat Tadeusz


III Niedziela Wielkiego Postu – 8.03.2015r.

 

1. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 14.45.

2. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek o 16.00.

3. Spotkanie kandydatów do bierzmowania w poniedziałek o 19.00 w salce Domu Katechetycznego.

4. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.

5. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.

6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00.

7. Spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. w środę o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.

8. Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na wykład otwarty ks. Piotra Rożyka pt. Wierzę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Wykład odbędzie się w czwartek o 16.30 w parafii św. Jadwigi na Nowinach.

9. W piątek przypada kolejna rocznica wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową. Pamiętajmy o papieżu w naszych modlitwach.

10. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w każdy piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.15. Droga Krzyżowa dla dzieci o 16.00. Zalecki za zmarłych na Drogę Krzyżową można składać w zakrystii.

11. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.

12. Prosimy o modlitwę w intencji rekolekcji parafialnych, które przeżywać będziemy od 22 do 25 marca. Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Arkadiusz Wuwer, wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ.

13. Bóg zapłać za ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Za tydzień kolekta na Archidiecezję.

14. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu m.in.: o siostrach zakonnych dających prawdziwy dom skrzywdzonym dzieciom, o zeszycie, który miał ogromny wpływ na rozwój światowej matematyki, o ataku ONZ na polski Kościół za krytykę gender. W zakrystii jest jeszcze do nabycia Mały Gość.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Franek Zofia

+ Kaczmarczyk Helena

+ Sobik Juta

+ Bortko Mirosław


II Niedziela Wielkiego Postu – 1.03.2015r.

 1. Dzisiaj po każdej Mszy świętej wystawianie Najświętszego Sakramentu i krótkie nabożeństwo Eucharystyczne.
 2. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 14.45.
 3. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 17.00.
 4. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00.
 6. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.15. Zalecki za zmarłych na Drogę Krzyżową można składać w zakrystii.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Dzieci zapraszamy do spowiedzi w piątek od 15.30. O 16.00 dla nich Msza św.Spowiedź św. dla młodzieży od 18.30, o 19.00 Msza św. młodzieżowa.
 8. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub w kancelarii. Początek odwiedzin wyjątkowo o godz. 8.00.
 9. Kandydatom do bierzmowania przypominamy o spotkaniu w poniedziałek 9 marca.
 10. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na działalność duszpasterską parafii oraz za ofiary składane przed Bazyliką na Fundusz Misyjny Ad Gentes. Za tydzień kolekta na posadzkę. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7850 zł.
 11. W dniach od 2 do 9 maja br. parafia organizuje pielgrzymkę do Włoch. Szczegóły w gablotkach. Zapisy w kancelarii lub bezpośrednio u ks. Pawła do 6.03.br. Koszt pielgrzymki 1400 zł. Przy zapisie prosimy o wpłatę 400 zł zaliczki. Zapraszamy do pielgrzymowania.
 12. W związku z inwentaryzacją cmentarza parafia Matki Boskiej Bolesnej prosi opiekunów grobów o zainteresowanie się tą sprawą w tamtejszej kancelarii parafialnej lub u zarządcy cmentarza. Informacje w gablotce.
 13. Informacje o rekrutacji do Zespołu Szkół Urszulańskich oraz Społecznej Szkoły Podstawowej w gablotce.
 14. Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza na film, pt. Karolina, zainspirowany postacią bł. Karoliny Kózkówny. Projekcja odbędzie się w poniedziałek o godz. 16.00 i 19.00.
 15. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W gościu Niedzielnym m.in.: dlaczego Kościół nie może udzielać Komunii osobom rozwiedzionym żyjącym w powtórnych związkach, o dyskryminacji chrześcijan w 139 krajach świata, w których co roku aż 100 tys. wyznawców Chrystusa oddaje życie za wiarę, jak młodzi Polacy przywracają pamięć o żołnierzach wyklętych. W zakrystii jest jeszcze do nabycia marcowy numer Małego Gościa.
 16. Bóg zapłać wszystkim, którzy znaleźli czas na chwilę osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem podczas Nabożeństwa 40-godzinnego.

W tym tygodniu odeszła do wieczności: + Włosek Edyta, zam. ul. Strzelców Bytomskich


I Niedziela Wielkiego Postu – 22.02.2015r.

 1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy jako Niedzielę Trzeźwości. Zachęcamy do abstynencji od napojów alkoholowych i dania świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Abstynencji.
 2. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne. Zachęcamy do Adoracji Najświętszego Sakramentu całymi rodzinami. Dziś od 13.00 do 14.45, w poniedziałek i wtorek po porannych nabożeństwach do wieczornej Mszy św. Plan Adoracji wywieszony jest w gablotkach.
 3. Zapraszamy na pierwsze Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o 14.45.
 4. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w poniedziałek o 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.
 5. Księża Werbiści zapraszają mężczyzn na wielkopostne czuwanie modlitewne w poniedziałek o godz. 18.30.
 6. Spotkanie Apostolstwa Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30.
 7. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 8. W środę na Mszy św. o godz. 18.00 będzie miał miejsce wielkopostny dzień skupienia Domowego Kościoła. Zachęcamy do udziału w nim także rodziny nie będące jeszcze członkami tej wspólnoty.
 9. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00.
 10. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.15. Droga Krzyżowa dla dzieci o 16.00. Zalecki za zmarłych na Drogę Krzyżową można składać w zakrystii.
 11. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 12. Informujemy, iż intencje na Rok Pański 2016 będą przyjmowane w kancelarii w godzinach urzędowania w następującej kolejności: od 23.02 za żywych (jubileusze, uroczystości, rocznice) a za zmarłych od następnego poniedziałku, tj. 2.03. Prosimy, aby w miarę możliwości w niedziele zamawiać Msze za żyjących.
 13. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów remontu posadzki. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby duszpasterskie, a przed Bazyliką zbiórka na Fundusz Misyjny Ad Gentes.
 14. W dniach od 2 do 9 maja br. parafia organizuje pielgrzymkę do Włoch. Szczegóły w gablotkach. Zapisy w kancelarii lub bezpośrednio u ks. Pawła do 6.03.br. Koszt pielgrzymki 1400 zł. Przy zapisie prosimy o wpłatę 400 zł zaliczki. Zapraszamy do pielgrzymowania.
 15. Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza na film, pt. Karolina, zainspirowany postacią bł. Karoliny Kózkówny. Projekcja odbędzie się w poniedziałek 2 marca o godz. 16.00 i 19.00.
 16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: co czuje matka, patrząc na śmierć swojego syna? – początek wielkopostnego cyklu Ludzie spod Krzyża, połowę życia w niewoli – sylwetka najstarszego biskupa Chin, o ludziach, którzy do Kościoła weszli od kuchni, czyli o wielkiej skuteczności kursów Alfa. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość, a w nim: o dzieciach z Ukrainy, które z rodzicami uciekły przed wojną do Polski.

VI Niedziela zwykła – 15.02.2015r.

 1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który zakończy Niedziela Trzeźwości. Zachęcamy do praktykowania postawy trzeźwości i abstynencji.
 3. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o godz. 19.00 w naszej Bazylice.
 4. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 5. W Środę Popielcową rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Jest to dzień postu i wstrzemięźliwości. Msze św. z posypaniem głów popiołem w naszej parafii o godz. 7.00, 8.00, 16.00 i 18.00. Kolekta tego dnia jest jałmużną postną.
 6. W okresie Wielkiego Postu zapraszamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Droga Krzyżowa w każdy piątek po Mszy św. o godz. 8.00 i o 17.15. Droga Krzyżowa dla dzieci w piątki o 16.00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które w tym roku wygłosi dk. Andrzej Króliczek, w niedziele o 14.45. Zachęcamy wszystkich do rozważania Męki i Śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa podczas tych nabożeństw. Zalecki za zmarłych na Drogę Krzyżową można składać w zakrystii.
 7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w czwartek na godz. 9.00.
 8. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00, oraz na Godzinę Miłosierdzia o 15.00 do Bazyliki.
 9. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na bieżące potrzeby parafii, zwłaszcza na zapłacenie zakupionego oleju opałowego. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów remontu posadzki. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 6995 zł.
 10. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia obchodów Dnia Chorych, za ofiarowany czas, pracę oraz kołocz, a także osobom, które pomogły dostać się swoim bliskim na tę Mszę św.
 11. Wyrazy wdzięczności kierujemy do wolontariuszek, które w czasie ferii prowadziły spotkania z dziećmi w ramach parafialnej akcji Nudy nie lubimy, w ferie się bawimy.
 12. W kancelarii są jeszcze do nabycia bilety na musical Jonasz, który odbędzie się w katowickim Spodku we wtorek, 17 lutego.
 13. W dniach od 10 do 16 maja, z okazji 90-lecia diecezji katowickiej jest organizowana pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych z rodzinami do Lourdes. Szczegóły w zakrystii i kancelarii.
 14. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: czy muzułmanie i katolicy wierzą w tego samego Boga?, dlaczego post, modlitwa i jałmużna powinny być praktykowane razem?, oraz historia alkoholika, który zostanie wyniesiony na ołtarze.
 15. Po Mszy św. przy wejściu od ul. Mikołowskiej można poczęstować się smacznym pączkiem. Zebrane ofiary będą przeznaczone na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych dla dzieci i młodzieży z naszej parafii.

V Niedziela zwykła – 8.02.2015r.

1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
2. Przypominamy, że w czasie ferii w dni powszednie nie ma Mszy św. o godz. 7.00.
3. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek o godz. 16.00.
4. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30.
5. Bezpłatnych porad prawnych można zasięgnąć w każdy wtorek od godz. 17.00 w kancelarii.
6. We wtorek przypada rocznica śmierci ks. Franciszka Brudnioka, budowniczego naszej świątyni. Pamiętajmy o zmarłym kapłanie w naszych modlitwach.
7. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
8. W środę wspomnienie MB z Lourdes. Ten dzień obchodzony jest jako Światowy Dzień Chorych. Serdecznie zapraszamy wszystkich chorych, cierpiących na duszy i ciele, a także starszych parafian na Mszę św. w ich intencji o godz. 10.00. Podczas tej Mszy św. będziemy udzielali sakramentu chorych oraz błogosławieństwa lourdzkiego. Prosimy rodziny i bliskich o umożliwienie dotarcia na tę Mszę św. Po Eucharystii spotkanie przy stole w Domu Parafialnym.
9. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy wyjątkowo w czwartek na godz. 9.00.
10. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
11. W najbliższą niedzielę swoje urodziny będzie obchodził Ks. Proboszcz Grzegorz Olszowski. Zapraszamy wszystkich parafian na Mszę św. w Jego intencji o godz. 12.00.
12. Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy służyli pomocą przy rozbieraniu stajenki i dekoracji bożonarodzeniowych.
13. W kancelarii można odebrać intencje Żywego Różańca na następne lata.
14. Wszystkie dzieci od 4 roku życia zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Nudy nie lubimy w ferie się bawimy”, organizowanej przez naszą parafię. W programie: eksperymenty przyrodnicze, zabawy kulinarne i wiele innych atrakcji. Szczegóły na plakatach. Zapisy w kancelarii parafialnej i zakrystii. Serdecznie zapraszamy!
15. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów remontu posadzki. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby parafii, zwłaszcza na zapłacenie zakupionego oleju opałowego.
16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: o zgubnych skutkach stosowania pigułki antykoncepcyjnej, o katolickich parafiach w Doniecku i Mariupolu, miejscach walk na Ukrainie, oraz jak kilku polskim misjonarzom udało się utrzymać pokój w jednym mieście Republiki Środkowoafrykańskiej, podczas gdy reszta kraju tonęła we krwi.
W tym tygodniu odeszli do wieczności:
+ Karcz Urszula, zam. ul. Szafranka
+ Holona Alfred, zam. ul. Piasta
+ Winch Hildegarda, zam. ul. Kraszewskiego
+ Dominiak Wiesław, zam. ul. Św. Antoniego


IV Niedziela zwykła – 1.02.2015r.

 1. Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00.
 2. Od jutra rozpoczynają się ferie. W tym czasie w dni powszednie nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.
 3. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 17.00.
 4. Nowenna do św. Antoniego, MBNP, Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 5. W tym tygodniu przypadają następujące obchody liturgiczne:
  * W poniedziałek święto Ofiarowania Pańskiego. Msze św. w tym dniu o godz. 8.00, 16.00 i 18.00. Podczas Mszy będziemy święcić gromnice. Jest to również Dzień Życia Konsekrowanego. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na zakony kontemplacyjne.
  * We wtorek wspomnienie św. Błażeja, patrona od chorób gardła. Błogosławieństwo św. Błażeja będzie można przyjąć po Mszach św.
  *W czwartek wspomnienie św. Agaty, podczas Mszy św. pobłogosławimy chleb.
 6. Mężczyzn i młodzieńców prosimy o pomoc w rozebraniu stajenki we wtorek od godz. 9.00.
 7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 8. W czwartek swoje kolejne urodziny będzie obchodził ks. Senior Józef Haida. Zapraszamy na Mszę św. w Jego intencji o godz. 18.00.
 9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach. W czwartek po Mszy o godz. 8.00 o powołania kapłańskie, w piątek do NSPJ, a w sobotę do Niepokalanego Serca NMP. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. przed pierwszym piątkiem w ciągu całego tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św. Z racji ferii w piątek Mszy św. o godz. 16.00 i 19.00 nie będzie. Zachęcamy do uczestnictwa w pozostałych Mszach. Również w związku z feriami dzieci i młodzież zapraszamy do spowiedzi w piątek od godz. 17.00.
 10. W sobotę odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Chorych prosimy zgłaszać do piątku w zakrystii lub kancelarii. Początek odwiedzin o godz. 8.30.
 11. Wszystkie dzieci od 4 roku życia zapraszamy w drugim tygodniu ferii (tj. od 9 do 13 lutego) do wzięcia udziału w akcji „Nudy nie lubimy w ferie się bawimy”, organizowanej przez naszą parafię. W programie: eksperymenty przyrodnicze, zabawy kulinarne i wiele innych atrakcji. Szczegóły na plakatach. Zapisy w kancelarii parafialnej i zakrystii. Serdecznie zapraszamy!
 12. W dniach od 15 do 18 czerwca Legion Maryi organizuje pielgrzymkę do Wambierzyc. Koszt pielgrzymki 330 zł. Zapisy wraz zaliczką 150 zł w kancelarii. Informacje na plakacie.
 13. Chorych, niepełnosprawnych, ich rodziny, a także chętnych diecezjan zapraszamy do udziału w archidiecezjalnej pielgrzymce do Lourdes w dniach 10-16 maja br. Informacje i zapisy na stronie internetowej Duszpasterstwa Pielgrzymkowego.
 14. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na potrzeby archidiecezji. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów remontu posadzki. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 6580 zł.
 15. W kancelarii są do nabycia bilety na Musical Jonasz. Szczegóły na plakatach.
 16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: druga płyta z filmem o św. Teresie z Avila, rozmowa o rozeznawaniu powołania, o Rzeczoznawcy Komisji Majątkowej i jego głośnym skazaniu i cichym uniewinnieniu.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Bąk Leokadia, zam. ul. Łokietka


III Niedziela zwykła – 25.01.2015r.

 1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. „Wieczór kolęd” w wykonaniu chóru parafialnego Cecylia, a także chórów Mickiewicz z Niedobczyc i Skowronek z Gierałtowic dziś o godz. 16.30 w Bazylice.
 3. Modlitewny Marsz Pamięci w 70 rocznicę marszu śmierci więźniów obozu Auschwitz-Birkenau wyruszy dzisiaj o godz. 15.00 spod pomnika przy stadionie.
 4. Spotkanie Apostolatu Maryjnego w poniedziałek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.
 5. Spotkanie kandydatów do bierzmowania w poniedziałek o 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 6. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak w każdym tygodniu.
 7. Spotkanie Legionu Maryi we wtorek o godz. 9.00 w salce Domu Katechetycznego. Po spotkaniu kolędowanie przy żłóbku w Bazylice.
 8. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30 w salce Domu Katechetycznego.
 9. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godzinę 9.00.
 10. Spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. w środę o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 11. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów remontu posadzki. Za tydzień kolekta na potrzeby archidiecezji.
 13. Osoby, które podczas kolędy odebrały deklaracje przyjęcia pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, prosimy o zwrot wypełnionych deklaracji do końca stycznia w kancelarii lub zakrystii. Jeśli jeszcze ktoś chciałby zgłosić chęć przyjęcia pielgrzymów zapraszamy do zakrystii po Mszy św.
 14. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: czym jest i jak działa tzw. pigułka „dzień po”, która ma być sprzedawana bez recepty; sześć milionów ludzi na jednej Mszy św., czyli papież na Filipinach; oraz dodatek o Tragedii Górnośląskiej. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość dla młodszych Parafian, a w nim najnowsza płyta Arki Noego. Cena dużego Gościa 5 zł, Małego 4 zł.

W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Madeja Małgorzata, zam. ul. Wyzwolenia

+ Stasiak Adam, zam. ul. Kraszewskiego


II Niedziela zwykła – 18.01.2015r.

 1. Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. Rybnicki Wieczór Chwały w poniedziałek o godz. 19.00 w naszej Bazylice.
 3. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy, Adoracje Najświętszego Sakramentu jak co tydzień.
 4. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę o godz. 9.00.
 5. Zapraszamy na „Wieczór kolęd” w wykonaniu chóru parafialnego Cecylia, a także chórów Mickiewicz z Niedobczyc i Skowronek z Gierałtowic w najbliższą niedzielę o godz. 16.30 w Bazylice.
 6. Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na Modlitewny Marsz Pamięci w 70 rocznicę marszu śmierci więźniów obozu Auschwitz-Birkenau w niedzielę o godz. 15.00 spod pomnika przy stadionie. Szczegóły na plakatach.
 7. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na bieżące funkcjonowanie parafii, zwłaszcza na zapłacenie oleju opałowego. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 8047 zł.
 8. Stowarzyszenie NAZARET z Chorzowa zaprasza na wystawę stajenek, która prezentowana jest dzisiaj przy bocznym wyjściu z naszej bazyliki. Podczas wystawy można nabyć album pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki” ilustrującego unikatowe stajenki autorstwa Janiny Wilk, ubogacony tekstami polskich kolęd. Album jest formą cegiełki na rzecz pomocy dla placówek misyjnych prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Afryce.
 9. Siostry Urszulanki zapraszają na Dzień Otwarty Szkoły Podstawowej 24 stycznia od godz. 10.00. Więcej informacji w gablotce.
 10. Zachęcamy do zakupu i lektury katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: pasjonujący film o św. Teresie z Avila, którego nie zobaczymy w telewizji ani w kinie; jakim krajem są Filipiny, które w tych dniach odwiedza papież Franciszek, oraz o żywej tkance, którą lekarze będą mogli wydrukować i wszczepić do organizmu. Cena dzisiejszego numeru 5 zł.
 11. W tym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Sobik Ginter, zam. ul. Żużlowa 25

+ Rosiek Cecylia, zam. ul. Kościuszki 20a/5

+ Wojaczek Beata, zam. ul. Chalotta 2/5

+ Mrozek Helena, zam. Niemcy

+ Lip Bronisław, zam. ul. Wąska 1


Święto Chrztu Pańskiego – 11.01.2015r.

 1. Zapraszamy na Nieszpory kolędowe dziś o godz. 15.00.
 2. Spotkanie opłatkowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek o 16.00.
 3. Ze względu na okres kolędowy oraz zbliżające się ferie szkolne kandydatów do bierzmowania zapraszamy na spotkanie w poniedziałek 26 stycznia o godz. 19.00.
 4. We wtorek o godz. 8.00 Msza św. w intencji Radia Maryja. Po niej spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja w salce Domu Katechetycznego.
 5. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30 w salce Domu Katechetycznego.
 6. Nowenna do św. Antoniego, do MB Nieustającej Pomocy, Adoracje Najświętszego Sakramentu jak co tydzień.
 7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 8. W tym tygodniu przypada trzeci piątek miesiąca. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i na Godzinę Miłosierdzia o 15.00 do naszej Bazyliki.
 9. Zapraszamy na Msze święte z okazji rocznic urodzin kapłanów: w piątek o godz. 18.00 ks. Henryka Kołodzieja, a w niedzielę o 9.00 ks. Franciszka Musioła.
 10. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego. Msza św. z udzielaniem sakramentu chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 15.30.
 11. Zbliżamy się do końca odwiedzin kolędowych. Prosimy o zapoznanie się z dokładnym planem kolędy w gablotce lub na stronie internetowej parafii. Początek odwiedzin dziś o godz. 14.00, a w tygodniu o 15.30. Kolęda dodatkowa dla tych parafian, którzy nie mogli przyjąć odwiedzin w wyznaczonym terminie w sobotę od godz. 14.00. Zgłoszenia w kancelarii do piątku.
 12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie remontu posadzki w Bazylice. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby parafii, zwłaszcza na zapłacenie oleju opałowego.
 13. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: w jaki sposób naprotechnologia leczy bezpłodność?, o tym, jak Polak z Zakonu Maltańskiego przyczynił się do odnowienia stosunków między USA i Kubą, dlaczego św. Augustyn chciał, by chrześcijanie mieli odwagę pobrudzić sobie nogi brudem tego świata?.

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim – 4.01.2015r.

 

W naszej parafii witamy ks. Jacka Kocura, posługującego na Ukrainie, który wygłosi do nas Słowo Boże i poprosi przed Bazyliką o wsparcie materialne budowy nowego kościoła.

 

 1. Zapraszamy na Nieszpory Kolędowe o 15.00.
 2. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o 17.00 w salce Domu Katechetycznego.
 3. We wtorek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to uroczystość nakazana. Msze święte jak w każdą niedzielę. Nieszpory kolędowe o godz. 15.00. Kolekta przeznaczona jest na misje. W tym dniu w naszej Archidiecezji przypada także Dies Episcopi – 17 rocznica święceń biskupich Abp. Wiktora Skworca. Również tego dnia w Katedrze katowickiej święcenia biskupie przyjmą biskupi nominaci: ks. Marek Szkudło i ks. Adam Wodarczyk. Pamiętajmy w modlitwach o naszych Pasterzach.
 4. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 6. W czwartek w naszej parafii przeżywać będziemy peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i ikona Matki Bożej patronki Rzymu pobłogosławione przez Papieża Franciszka. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Od godz. 9.00 adoracje prowadzić będą szkoły rybnickie. O godz. 14.30 wyruszy procesja z symbolami na rynek, gdzie do godz. 16.00 będzie trwała modlitwa w intencji miasta i mieszkańców. Poprzez swój udział dajmy prawdziwe świadectwo naszej wiary. Szczegóły na plakatach w gablotkach.
 7. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 17.00.
 8. Spotkanie parafialnej scholki dziecięcej w sobotę o godz. 11.30 w salce Domu Katechetycznego. Zapraszamy także wszystkie dzieci, które chciałyby się przyłączyć do tej grupy.
 9. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i cicha Adoracja w sobotę od godz. 17.00. W tym czasie okazja do spowiedzi św.
 10. Trwają odwiedziny kolędowe. Prosimy o zapoznanie się z dokładnym planem kolędy w gablotce lub na stronie internetowej parafii. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30, a w soboty i niedziele oraz w Uroczystość Trzech Króli o godz. 14.00. Informujemy, iż kolęda dodatkowa dla tych parafian, którzy nie mogli przyjąć odwiedzin w wyznaczonym terminie będzie w sobotę 17. stycznia. Zgłoszenia w kancelarii.
 11. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na potrzeby archidiecezji oraz za ofiary przed Bazyliką na budowę nowego kościoła na Ukrainie. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów posadzki w Bazylice. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7049 zł.
 12. W miesiącu styczniu i lutym na Mszach o godz. 7.00 są jeszcze wolne intencje. Intencje można zamawiać w kancelarii w godzinach urzędowania.
 13. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in.: o Orszakach Trzech Króli, czym różni się prorok od wróżbity, dlaczego nie można dzisiaj poznać dokładnej daty narodzin Jezusa.

Copyright © 2012 ThemeBlossom.com. All Rights Reserved