Archiwalne ogłoszenia (2014r.)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Święto Świętej Rodziny – 28.12.2014r.

 

 1. Serdecznie zapraszamy całe rodziny na Nieszpory Kolędowe dziś o 15.00.
 2. Spotkanie członków i sympatyków Apostolatu Maryjnego odbędzie się w poniedziałek o godz. 17.00 w kaplicy MB Fatimskiej.
 3. Świąteczne spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 10.30 w salce Domu Katechetycznego.
 4. Nowenna do św. Antoniego we wtorek o 17.30, a do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 5. Zapraszamy wszystkich Parafian na Mszę świętą na zakończenie Starego Roku ze sprawozdaniem z działalności parafii w środę o godz. 17.00, po niej nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. W tym dniu pod zwykłymi warunkami oraz odmawiając hymn Ciebie, Boże, wielbimy można zyskać odpust zupełny.
 6. W czwartek przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. jak w każdą niedzielę. Jest to uroczystość nakazana. Zapraszamy do wspólnego kolędowania o godz. 15.00. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Również w tym dniu można zyskać odpust zupełny – należy spełnić zwykłe warunki oraz odmówić hymn do Ducha Świętego.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych i okolicznościowych nabożeństwach. W piątek po Mszy o godz. 8.00 do NSPJ, a w sobotę do Niepokalanego Serca NMP. Tych wszystkich, zwłaszcza dzieci, które nie przystąpiły do spowiedzi św. przed świętami zapraszamy do tego Sakramentu w piątek od godz. 17.00. Z racji przerwy świątecznej w szkołach nie będzie Mszy szkolnej ani młodzieżowej.
 8. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 9. Adoracja Najświętszego Sakramentu w sobotę od godz. 17.00. W tym czasie okazja do spowiedzi św.
 10. Trwają odwiedziny kolędowe. Prosimy o zapoznanie się z dokładnym planem kolędy w gablotce lub na stronie internetowej parafii. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30, a w soboty i niedziele o 14.00.
 11. Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym przy budowie stajenki betlejemskiej, za przystrojenie kościoła i dbałość o czystość naszej Bazyliki. Prosimy o pomoc w sprzątaniu świątyni w środę od godz. 9.00.
 12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki. Za tydzień kolekta na potrzeby archidiecezji.
 13. W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii ks. Jacka Kocura, kapłana naszej Archidiecezji, posługującego na Ukrainie, który wygłosi do nas Słowo Boże i poprosi przed Bazyliką o wsparcie materialne budowy nowego kościoła.
 14. Bardzo prosimy, aby do skarbonki z Murzynkiem przy stajence wrzucać tylko monety, gdyż banknoty uszkadzają mechanizm skarbonki.
 15. Chociaż nie da się ogrzać Bazyliki całkowicie, to jest włączone ogrzewanie pod ławkami, w związku z tym prosimy o zamykanie drzwi świątyni.

III Niedziela Adwentu – 14.12.2014r.

 1. Zapraszamy na Nieszpory Adwentowe o godz. 15.00.
 2. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza dzieci na Mszę św. Rorate codziennie o godz. 6.45, a dorosłych i młodzież dodatkowo w piątek o 18.00.
 3. We wtorek na godz. 9.00 zapraszamy mężczyzn i młodzieńców do pomocy przy budowie stajenki.
 4. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30 w salce Domu Katechetycznego.
 5. Nowenna do św. Antoniego, do MB Nieustającej Pomocy, oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak co tydzień.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00. Ze względu na gruntowne sprzątanie przed Świętami prosimy o zaangażowanie się w troskę o czystość kościoła także nowe osoby.
 7. Wspólnota Rybnickiego Wieczoru Chwały zaprasza do wspólnej modlitwy w nowym miejscu spotkań – w naszej Bazylice, wyjątkowo w środę o godz. 19.00. Modlitwę poprzedzi Eucharystia.
 8. Spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. odbędzie się w środę o godz. 20.00 w salkach parafialnych.
 9. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Czcicieli Miłosierdzia Bożego zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00, oraz o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia do naszej Bazyliki.
 10. Jak już informowaliśmy, w przedświąteczną sobotę odwiedzimy naszych chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Zgłoszenia w zakrystii lub kancelarii do czwartku włącznie. Prosimy uwzględnić, że następne odwiedziny będą w pierwszą sobotę lutego.
 11. Trwają odwiedziny kolędowe. Prosimy o zapoznanie się z dokładnym planem kolędy w gablotce, na stronie internetowej parafii, bądź na ulotkach. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30, a w soboty i niedziele o 14.00.
 12. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki w Bazylice. Za tydzień kolekta na bieżące funkcjonowanie parafii.
 13. W najbliższą niedzielę w naszej parafii będziemy gościć ks. Marka Bernackiego, proboszcza parafii MB Częstochowskiej na Nowinach, który wygłosi Słowo Boże i poprosi przed Bazyliką o materialne wsparcie budowy nowego kościoła.
 14. Od przyszłej niedzieli rozpoczniemy spowiedź przedświąteczną. Do południa będziemy spowiadali między Mszami. Nie będzie spowiedzi podczas Mszy św.
 15. W miesiącu styczniu na Mszach o godz. 7.00 są jeszcze wolne intencje. Intencje można zamawiać w kancelarii w godzinach urzędowania.
 16. W dniach 3-11 sierpnia 2015 r. ks. Rafał Borkowy organizuje pielgrzymkę do krajów nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia). Szczegółowy plan pielgrzymki na plakatach w gablotkach oraz na stronie internetowej parafii. Zapisy w kancelarii lub osobiście u ks. Rafała. Koszt pielgrzymki 2015 zł. Przy zapisie prosimy o wpłatę 500 zł zaliczki.
 17. Po każdej Mszy św. u Dzieci Maryi można zaopatrzyć się w świece Caritas oraz ozdoby świąteczne. Dochód z tej sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych Dzieci Maryi z mniej zamożnych domów.
 18. W zakrystii są do nabycia opłatki wigilijne w cenie za komplet: małych 1 zł, dużych 2 zł, a w kancelarii bilety na wydarzenie ewangelizacyjne Betlejem w Spodku. Szczegóły na plakatach.
 19. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: świadectwo policjanta, który odnalazł zmarzniętego dwuletniego Adasia, trzecia część cyklu o św. Teresie z Avila, oraz do czego będą potrzebne komputery na światło, miliardy razy szybsze od obecnie używanych.

II Niedziela Adwentu – 7.12.2014r.

 1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00.
 2. Zainteresowanych życiem Franciszkańskiego Zakonu Święckich prosimy o wpis do zeszytu wystawionego w kaplicy MB Fatimskiej lub o przybycie na spotkanie do salki nr 8 w Domu Katechetycznym o godz. 16.30.
 3. W poniedziałek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 8.00, 9.00, 16.00 i 18.00. Msza o godz. 9.00 sprawowana będzie w int. Legionu Maryi, po Eucharystii agapa w salce nr 1. Od godz. 12.00 do 13.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Godzina Łaski. Msza św. o godz. 16.00 będzie ze ślubowaniem Dzieci Maryi. Zapraszamy na nią wszystkie Dzieci Maryi wraz z rodzicami.
 4. Dzieci na Mszę św. roratnią zapraszamy w tym tygodniu od wtorku do piątku o godz. 6.45, a dorosłych i młodzież dodatkowo w piątek o 18.00.
 5. Nowenna do św. Antoniego, do MB Nieustającej Pomocy, oraz Adoracje Najświętszego Sakramentu jak co tydzień.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu naszej Bazyliki zapraszamy w środę o godz. 9.00.
 7. Trwają odwiedziny kolędowe. Prosimy o zapoznanie się z dokładnym planem kolędy w gablotce, na stronie internetowej parafii, bądź na ulotkach. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30, a w soboty i niedziele o 14.00.
 8. W dzisiejszą niedzielę w godz. 8.00 – 13.30 w autobusie podstawionym przed Bazyliką odbędzie się akcja poboru krwi.
 9. W środę o godz. 16.00 w sali Klubu „Harcówka” odbędzie się uroczyste spotkanie opłatkowe dla seniorów z Ligoty, Ligockiej Kuźni i Raszowca.
 10. We wtorek 16 grudnia na godz. 9.00 zapraszamy mężczyzn i młodzieńców do pomocy przy budowie stajenki.
 11. W dniach 3-11 sierpnia 2015 r. ks. Rafał Borkowy organizuje pielgrzymkę do krajów nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia). Szczegółowy plan pielgrzymki na plakatach w gablotkach oraz na stronie internetowej parafii. Zapisy w kancelarii lub osobiście u ks. Rafała. Przy zapisie prosimy o wpłatę 500 zł zaliczki.
 12. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na cele charytatywne parafii, oraz za ofiary składane przed kościołem na Fundusz Pomoc Kościołowi na Wschodzie. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów renowacji posadzki w Bazylice. Ostatnia kolekta na ten cel zamknęła się kwotą 8395 zł. Za wszelkie ofiary raz jeszcze dziękujemy.
 13. W zakrystii są do nabycia opłatki wigilijne w cenie za komplet: małych 1 zł, dużych 2 zł.
 14. Po każdej Mszy św. u Dzieci Maryi można zaopatrzyć się w świece Caritas oraz ozdoby świąteczne. Dochód z tej sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych Dzieci Maryi z mniej zamożnych domów.
 15. W kancelarii można nabyć bilety na wydarzenie ewangelizacyjne Betlejem w Spodku. Szczegóły na plakatach.
 16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: rozmowa z ks. Mateuszem Dziedzicem, uwolnionym z rąk rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej, szkoła dobrej modlitwy – druga część adwentowego cyklu o św. Teresie z Avila i wiele innych ciekawych artykułów.

I Niedziela Adwentu – 30.11.2014r.

 1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00. Dzisiejszą niedzielę obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości. Zachęcamy wiernych do abstynencji od napojów alkoholowych i złożenia świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Trzeźwości.
 2. Od jutra rozpoczynamy roraty. Dzieci na Mszę św. roratnią zapraszamy codziennie o godz. 6.45.
 3. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 17.00. Msza św. w intencji członków Akcji o 18.00.
 4. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30 w salce Domu Katechetycznego.
 5. Nowenna do św. Antoniego, MB Nieustającej Pomocy, Adoracja Najświętszego Sakramentu jak co tydzień.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu naszej Bazyliki zapraszamy w środę o godz. 9.00.
 7. W środę swoje urodziny będzie obchodził diakon Andrzej Króliczek. Zapraszamy na Mszę św. w jego intencji o godz. 18.00.
 8. W czwartek przypada liturgiczne wspomnienie św. Barbary, patronki górników. Wszystkich górników, emerytów górniczych i ich rodziny zapraszamy na Mszą św. o godz. 9.00.
 9. W tym tygodniu obchodzimy pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca. Zapraszamy w tych dniach do udziału we Mszach św. oraz w okolicznościowych nabożeństwach po Mszach o godz. 8.00. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty przed pierwszym piątkiem codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.
 10. Z racji pierwszego piątku roraty dla dzieci będą w ramach Mszy szkolnej o godz. 16.00. Spowiedź dla dzieci i rodziców od godz. 15.30. Spowiedź dla młodzieży od godz. 18.30, o 19.00 Msza św. młodzieżowa, która będzie Mszą Rorate.
 11. Nauki dla rodziców i chrzestnych przed chrztem w piątek o godz. 19.00 w salce Domu Katechetycznego.
 12. W piątek zapraszamy na czuwanie adwentowe prowadzone przez diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie. Szczegóły na plakatach. Zachęcamy do udziału.
 13. W sobotę odwiedzimy naszych chorych i starszych parafian. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii do czwartku włącznie. Równocześnie pragniemy poinformować, iż z posługi sakramentalnej będzie można skorzystać jeszcze bezpośrednio przed Świętami Bożego Narodzenia, w sobotę 20 grudnia.
 14. W najbliższą sobotę w godzinach 12.00-15.00 przed Bazyliką zaparkuje kilkanaście starych samochodów. Ich kierowcy będą zbierać najpotrzebniejsze rzeczy, które zostaną przekazane do Domu Dziecka przy ul. Powstańców. (Mogą to być kosmetyki, zabawki, słodycze, sprzęt sportowy, książki – wszystko co jest potrzebne dzieciom i młodzieży)
 15. W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii Ojca franciszkanina, który przybliży nam misję Trzeciego Zakonu św. Franciszka.
 16. Trwają odwiedziny kolędowe. Prosimy o zapoznanie się z dokładnym planem kolędy w gablotce, na stronie internetowej parafii, bądź na ulotkach. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30, a w soboty i niedziele o 14.00.
 17. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na bieżące potrzeby parafii. Za tydzień kolekta na cele charytatywne parafii, a przed kościołem zbiórka na Fundusz Pomoc Kościołowi na Wschodzie.
 18. Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi informuje, że w niedzielę 7 grudnia w godz. 8-13.30 odbędzie się akcja poboru krwi. Szczegóły na plakacie.
 19. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym m.in.: początek adwentowego cyklu ze św. Teresą z Avila, sylwetka sługi Bożego ks. Dolino, wyjątkowy reportaż z klasztoru sióstr karmelitanek w Gnieźnie. W zakrystii jest jeszcze do nabycia Mały Gość szczególnie przydatny podczas rorat, a także opłatki wigilijne w cenie za komplet: małych 1 zł, dużych 2 zł.
 20. Po każdej Mszy św. u Dzieci Maryi można zaopatrzyć się w świece Caritas oraz ozdoby świąteczne. Dochód z tej sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie rekolekcji wakacyjnych Dzieci Maryi z mniej zamożnych domów.

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 23.11.2014 r.

1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00. W dniu dzisiejszym odmawiając pobożnie Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Chrystusowi Królowi i spełniając zwykłe warunki, można zyskać odpust zupełny.
2. We wtorek w naszej parafii przypada całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do wstąpienia na chwilę osobistej modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym. Wystawienie po Mszy św. o godz. 8.00, a zakończymy Nowenną do św. Antoniego o 17.30. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
3. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
4. Osoby chętne do pomocy w sprzątaniu naszej Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
5. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. w środę o 19.00 w Bazylice.
6. W środę po wieczornej Mszy św. pierwsze spotkanie Dekanalnej Diakonii Modlitwy Ruchu Światło – Życie.
7. Klub Inteligencji Katolickiej przy parafii św. Jadwigi Śl. zaprasza w czwartek o godz. 16.30 na wykład ks. dr. Stanisława Puchały pt. Czy chrześcijaństwo jest potrzebne współczesnej kulturze?
8. W czwartek o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa wspólnotowa, a od 17.30. modlitwa indywidualna i Adoracja w ciszy.
9. Od czwartku rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie. Prosimy o zapoznanie się z planem kolędy wywieszonym w gablotce, umieszczonym na stronie internetowej parafii, a także wyłożonym na stolikach. Początek odwiedzin w tygodniu o godz. 15.30 a w soboty i niedziele o 14.00.
10. W sobotę od godz. 17.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy. W tym czasie okazja do spowiedzi św.
11. Za tydzień I Niedziela Adwentu. Rozpoczynamy nią nowy rok liturgiczny. I Niedzielę Adwentu obchodzimy jako Niedzielę Trzeźwości. Zachęcamy wiernych do abstynencji od napojów alkoholowych i złożenia świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Trzeźwości.
12. Pragniemy w naszej parafii wprowadzić całodzienną Adorację Najświętszego Sakramentu w każdy czwartek. Adoracja rozpoczynałaby się po Mszach porannych i trwałaby do godz. 21.00 z przerwą na Mszę św. wieczorną. Jest więc potrzeba, aby w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu w Bazylice zawsze był ktoś obecny na modlitwie. Osoby chcące zadeklarować swoją stałą obecność o konkretnej godzinie Adoracji proszone są o zgłoszenie się w zakrystii.
13. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na pokrycie kosztów renowacji posadzki w Bazylice. Za tydzień kolekta na bieżące potrzeby parafii.
14. Przekazujemy informację, iż 30 listopada odbędzie się druga tura wyborów samorządowych w naszym mieście.
15. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: co musi zrobić Kościół, by nawrócić wszystkich do Jezusa?, kim był Pascal?, jako dodatek kalendarz z aniołami na przyszły rok. W zakrystii jest do nabycia adwentowy numer Małego Gościa Niedzielnego, w którym pomoce na tegoroczne roraty oraz lampion do własnoręcznego sklejenia. W zakrystii są już do nabycia opłatki: komplet małych 1 zł, dużych – 2 zł. Od przyszłej niedzieli po Mszach św. u Dzieci Maryi będzie można zakupić świece Caritas oraz ozdoby świąteczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na dofinansowanie wakacyjnych rekolekcji Dzieci Maryi.


XXXIII Niedziela zwykła – 16.11.2014 r.

 1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00.
 2. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30 w salce Domu Katechetycznego.
 3. Nowenna do św. Antoniego we wtorek o godz. 17.30.
 4. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 5. Osoby chętne do pomocy w sprzątaniu naszej Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 6. W czwartek o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa wspólnotowa, a od 17.30 modlitwa indywidualna i Adoracja w ciszy.
 7. Odpowiedzialnych wszystkich grup i wspólnot działających w naszej parafii zapraszamy na spotkanie w czwartek o godz. 19.00 do salki Domu Katechetycznego.
 8. W czwartek o 19.15 w parafii Królowej Apostołów Rybnicki Wieczór Chwały.
 9. W tym tygodniu przypada trzeci piątek miesiąca. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00 i na Godzinę Miłosierdzia o 15.00 do naszej Bazyliki.
 10. W sobotę od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja w ciszy. W tym czasie okazja do spowiedzi św.
 11. W sobotę swoje święto będą obchodzić ministranci. Zapraszamy wszystkich ministrantów wraz z rodzicami do udziału we Mszy św. o godz. 18.00, a po Mszy św. na spotkanie do salki.
 12. W niedzielę o godz. 15.30 z okazji wspomnienia Patronki muzyki kościelnej Msza św. z udziałem chóru parafialnego Cecylia. Po Mszy św. krótki koncert w wykonaniu chóru.
 13. Od czwartku 27. listopada rozpoczynamy Odwiedziny Duszpasterskie. W tym roku zaczynamy od Ligoty. Szczegółowy plan będzie podany w najbliższą niedzielę.
 14. 5 grudnia o godz. 17.30 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 odbędzie się spotkanie z Mikołajem dla najmłodszych. Szczegóły w gablotce.
 15. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na potrzeby Archidiecezji oraz za ofiary składane przed Bazyliką na potrzeby organizacyjne Światowego Dnia Młodzieży Kraków 2016. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów renowacji posadzki w Bazylice. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7055 zł. Za wszelkie ofiary składamy wyrazy wdzięczności.
 16. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: o Światowych Dniach Młodzieży; skąd bierze się ciągle rosnąca popularność bł. Karoliny Kózkówny, młodej dziewczyny, która zginęła broniąc czystości; czym różni się powiat grodzki od powiatu ziemskiego, czyli krótki przewodnik dla wyborców.

Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – 9.11.2014 r.

Dziś obchodzimy Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, Matki i Głowy wszystkich kościołów Miasta i Świata. Jest to kościół katedralny papieża.

            Dzisiejsza Ewangelia ukaże nam Chrystusa, który oczyszcza świątynię z kupców, handlarzy, bankierów, mówiąc o niej, że jest domem Jego Ojca. Chrystus pokazuje równocześnie, że prawdziwą świątynią jest Jego Ciało, a więc Kościół. Dziś, kiedy obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, widzimy, jak bardzo Ciało Chrystusa jest niszczone, m.in. w Syrii. Niszczone i grabione są nie tylko kamienne świątynie, ale i zabijani są chrześcijanie – żywe kamienie Świątyni, jaką jest Lud Boży. Dziś naszą modlitwą otoczmy prześladowanych chrześcijan w Syrii i na całym świecie.

 1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek o godz. 16.00.
 3. Serdecznie zapraszamy na Mszę św. w intencji naszej Ojczyzny we wtorek o godz. 10.30.
 4. Nieustająca Nowenna ku czci św. Antoniego we wtorek o godz. 17.30.
 5. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 6. Osoby chętne do sprzątania naszej Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 7. W czwartek o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa wspólnotowa, a od 17.30. modlitwa indywidualna i Adoracja w ciszy.
 8. W sobotę od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja w ciszy. W tym czasie okazja do spowiedzi św.
 9. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na pokrycie kosztów renowacji posadzki w Bazylice oraz za ofiary składane przed świątynią na Fundację Papieska Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Za tydzień kolekta na potrzeby Archidiecezji, a przed Bazyliką na potrzeby organizacyjne Światowego Dnia Młodzieży Kraków 2016.
 10. Wszystkich, którzy chcieliby się przyłączyć do rybnickiej grupy przygotowań Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zapraszamy na spotkanie 16 listopada o godz. 16.00 do parafii MB Częstochowskiej na Nowinach.
 11. Osoby, które chciałyby się zaangażować w redagowanie gazetki parafialnej zapraszamy na spotkanie organizacyjne w piątek o godz. 19.00 do salki domu katechetycznego.
 12. W dniach 13 i 14 grudnia jest organizowany wyjazd do Görlitz i Legnicy. Więcej informacji i zapisy w kancelarii parafialnej.
 13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: o zabijanych chrześcijanach, którzy nawet pod groźbą śmierci nie wyrzekają się Chrystusa, dlaczego do kościoła w Polsce chodzi więcej kobiet niż mężczyzn?, o rosnącym kulcie św. Rity, patronki od spraw beznadziejnych. W zakrystii jest jeszcze do nabycia Mały Gość Niedzielny.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – 2.11.2014 r.

 1. Od dnia dzisiejszego do piątku różaniec za zmarłych zalecanych – dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.30. Zalecki można składać w zakrystii lub kancelarii.
 2. W poniedziałek od rana do godz. 9.00 na placu kościelnym odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.
 3. Spotkanie Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 16.30 w salce Domu Katechetycznego.
 4. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o godz. 16.30 w salce Domu Katechetycznego.
 5. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 7. W czwartek o godz. 17.00 w salce Domu Katechetycznego odbędzie się próba scholi młodzieżowej.
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału w tych dniach we Mszach św. oraz okolicznościowych nabożeństwach po Mszy św. o godz. 8.00. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty pół godziny przed każdą Mszą św. w ciągu całego tygodnia.
 9. Dzieci zapraszamy do spowiedzi św. wraz z rodzicami w piątek od godz. 15.30. O godz. 16.00 Msza św. szkolna, na którą zapraszamy także dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii świętej.
 10. Młodzież, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania, zapraszamy do spowiedzi w piątek od godz. 18.30 oraz na Mszę św. o godz. 19.00. Przypominamy, że młodzież chcąca przystąpić do sakramentu bierzmowania przynosi ze sobą pisemną prośbę z podaniem motywacji przyjęcia tego sakramentu.
 11. W sobotę odwiedzimy naszych chorych i starszych Parafian z posługą sakramentalną. Początek odwiedzin o godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii do czwartku włącznie.
 12. Nauki przedmałżeńskie w sobotę od godz. 10.00 w salce domu katechetycznego.
 13. W sobotę od godz. 17.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie okazja do spowiedzi św.
 14. W sobotę o godz. 19.00 w naszej Bazylice w ramach Dni Cecyliańskich odbędzie się koncert chóralny. Wystąpi Chór „Dominanta” ze Szkoły Muzycznej w Rybniku oraz Rybnicki Chór Kameralny „Autograph”
 15. W dniach od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące przez nabożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych.
 16. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary na odnowienie spalonej Katedry w Sosnowcu. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie pokrycie kosztów renowacji posadzki w Bazylice. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 8506 zł. Przed kościołem zbiórka na Fundację Papieska Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
 17. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.: Dlaczego święci są przezroczyści?, z rozwiedzionymi Kościół musi cierpieć i płakać, ale nie może mówić, że nic się nie stało. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość Niedzielny.

XXX Niedziela zwykła – 26.10.2014 r.

 1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe – dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.
 2. Kolejne spotkanie Seminarium Odnowy Wiary dziś o 19.00 w Bazylice.
 3. Spotkanie Apostolatu Maryjnego we wtorek o godz. 16.40 w kaplicy MB Fatimskiej.
 4. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 5. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu Bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 6. Również w środę Legion Maryi organizuje wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śl. Wyjazd o godz. 18.30. z ul. Orzeszkowej, powrót ok. godz. 3.00. Zapisy w kancelarii.
 7. Nauki dla rodziców i chrzestnych w piątek o godz. 19.00 w salce domu katechetycznego.
 8. W sobotę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. jak w każdą niedzielę. Jest to uroczystość nakazana. Przypominamy, że obecność w tym dniu na cmentarzu nie zastępuje obowiązku uczestniczenia we Mszy św.!
 9. W niedzielę przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Od tego dnia będziemy odmawiać różaniec za zmarłych zalecanych. Zalecki za zmarłych można składać w zakrystii lub w kancelarii.
 10. Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać:
  – od południa uroczystości Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich  Wiernych Zmarłych przez pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę, modlitwy w intencji Ojca Świętego, odprawienie spowiedzi i przyjęcie Komunii św., zachowanie wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu;
  – w dniach od 1 do 8 listopada przez nabożne nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych.
 11. Bóg zapłać za wszelkie złożone dziś ofiary na pokrycie kosztów remontu posadzki naszej bazyliki oraz na bieżące potrzeby parafii. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
 12. Zapraszamy chętną młodzież do zaangażowania się w młodzieżowej scholi parafialnej. Mile widziani instrumentaliści, ale przede wszystkim wokaliści. Informacje na plakatach. Zgłoszenia drogą mailową lub u ks. Pawła.
 13. Zachęcamy do zakupu Gościa Niedzielnego. W najnowszym numerze m.in.: co naprawdę wydarzyło się na synodzie biskupów o rodzinie?, rozmowa z abp. Stanisławem Gądeckim, jedynym polskim biskupem uczestniczącym w obradach synodu, oraz bardzo przydatny dodatek – obrazek z modlitwą męża za żonę. W zakrystii jest do nabycia Mały Gość Niedzielny.

XXIX Niedziela zwykła – 19.10.2014 r.

            Przeżywamy dzisiaj Dzień Misyjny. Pan Bóg posyła nie tylko misjonarzy, aby głosili Ewangelię w różnych krajach świata, ale powołuje również każdego z nas do dawania świadectwa w naszych środowiskach o żyjącym Bogu. Prośmy Ducha Świętego, abyśmy z mocą i radością mówili innym o miłości Boga. Pamiętajmy w modlitwie także o tych, do których nie dotarła jeszcze Dobra Nowina.

            W naszej parafii gościmy wikariusza biskupiego ds. misji w archidiecezji katowickiej ks. dr. Grzegorza Witę, który głosić będzie homilie i przybliży program „Aniołowie Misji”. Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na misje.

 1. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa różańcowe – dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.
 2. Dzisiaj przed bazyliką odbywa się kiermasz z rękodziełem misyjnym.
 3. Kolejne spotkanie Seminarium Odnowy Wiary dziś o 19.00 w bazylice.
 4. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego we wtorek o 16.30 w salce domu katechetycznego.
 5. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 6. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu naszej bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 7. W środę przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Czcicieli zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.00. Po Mszy św. wieczornej udamy się pod pomnik Świętego i odmówimy modlitwę za Jego wstawiennictwem.
 8. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej w środę o godz. 19.00 w bazylice.
 9. Klub Inteligencji Katolickiej przy parafii św. Jadwigi Śląskiej na Nowinach zaprasza na wykład dr Kornelii Czogalik nt. Dlaczego nasz świat jest coraz mniej nasz? w czwartek o godz. 16.30.
 10. Spotkanie organizacyjne dla dzieci, które chcą śpiewać w parafialnej scholce dziecięcej odbędzie się w sobotę o godz. 16.00 w salce domu katechetycznego.
 11. W sobotę swoje 80-te urodziny będzie obchodził ks. Abp Senior Damian Zimoń. Jubilata polecamy modlitwie parafian.
 12. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary na Misje. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na pokrycie kosztów remontu posadzki naszej bazyliki oraz na bieżące potrzeby parafii. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7537 zł. Za każdy złożony dar materialny składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
 13. Od piątku nasza bazylika zyskała nowe oświetlenie zewnętrzne. Cieszymy się z tej inicjatywy i wyrażamy wdzięczność Władzom Miasta za docenienie i podkreślenie piękna naszej świątyni.
 14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in. o kolejnym papieżu XX wieku wyniesionym na ołtarze, o wielkiej popularności nowenny pompejańskiej oraz dodatek z instrukcją do jej odmawiania, rozmowa z Mary Wagner, kanadyjką, która spędziła w więzieniu 22 miesiące tylko dlatego, że próbowała ratować nienarodzone dzieci.
 15. W zakrystii są jeszcze do nabycia kalendarze na 2015 rok ze św. Janem Pawłem II w cenie 5 zł.

XXVIII Niedziela zwykła – 12.10.2014 r.

 1. Zgodnie z zapowiedzią w dniu dzisiejszym gościmy w naszej parafii p. Ewelinę z rodziną, która przedstawi nam książkę „Potęga kobiecości”. Książkę można nabyć po Mszy Świętej przed kościołem w cenie 35 złotych.
 2. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa różańcowe – dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.
 3. Kolejne spotkanie Seminarium Odnowy Wiary dziś o 19.00 w bazylice.
 4. W poniedziałek przypada wspomnienie ostatniego objawienia fatimskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w obchodach fatimskich: o 17.15 różaniec fatimski, o 18.00 Msza św., a po Mszy procesja wokół naszej świątyni. Na procesję prosimy przynieść świece z okapnikami.
 5. Spotkanie osób przygotowujących się do sakramentu bierzmowania w poniedziałek o godz. 19.00 w salce domu katechetycznego.
 6. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Święckich w poniedziałek po Mszy św. wieczornej
 7. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 8. Osoby chętne do sprzątania naszej bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 9. Spotkanie grupy synodalnej naszej parafii odbędzie się w czwartek 16 października o godz. 19.00 w domu katechetycznym.
 10. W czwartek o 19.15 w parafii Królowej Apostołów Rybnicki Wieczór Chwały.
 11. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. Zapraszamy na godzinę miłosierdzia do bazyliki o godz. 15.00.
 12. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na pokrycie kosztów renowacji posadzki w bazylice. Przed kościołami w całej Polsce dziś zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 13. Za tydzień przypada Światowy Dzień Misyjny, zwany Niedzielą Misyjną. Z tej okazji, w naszej parafii gościć będziemy wikariusza biskupiego ds. misji w archidiecezji katowickiej ks. dr. Grzegorza Witę, który głosić będzie homilię i przybliży program „Aniołowie Misji”. Przed kościołem zorganizowany zostanie kiermasz z rękodziełem misyjnym. Kolekta w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na misje.
 14. Również w przyszłą niedzielę pielgrzymka Służby Zdrowia do katowickiej katedry. Początek o godz. 15.00.
 15. W przyszłą sobotę w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się III Archidiecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca. Wszystkich chętnych, a zwłaszcza członków Róż Różańcowych zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania. Z naszej parafii wyjazd autokaru o godz. 8.00. Koszt przejazdu 20zł. Zapisy w kancelarii.
 16. W tym roku „Szlachetna Paczka” już po raz XIV dotrze do potrzebujących rodzin, które żyją w niezawinionej biedzie i podaruje im impuls do zmiany swojego życia. Aby tego dokonać potrzebni są wolontariusze. Dlatego zapraszamy, zwłaszcza młodzież, do zaangażowania się w tę akcję. Szczegóły na plakacie. Natomiast w naszej parafii spotkanie chętnych do pomocy i zaangażowania się w akcję „Szlachetna Paczka” odbędzie się we wtorek o godz. 18.45 w domu katechetycznym.
 17. Księgarnia św. Jacka zaprasza na promocję książki „Witraże w ciemności”, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka. Książka niosąca światło autorstwa Renaty Kleszcz-Szczyrby. Promocja będzie miała miejsce w piątek 17 października o godz. 17.00 w domu parafialnym parafii NSPJ w Rybniku-Niedobczycach. Szczegóły na plakacie.
 18. Grupa eM Media, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz twórcy ubiegłorocznego spektaklu Franciszek „Wezwanie z Asyżu” zapraszają z okazji obchodów XIV Dnia Papieskiego na megawidowisko “Exodus” dnia 16 października o godzinie 18.30 do katowickiego Spodka. Jest to współczesna interpretacja starotestamentalnej Księgi Wyjścia, obrazująca zniewolenia jakim ulega dzisiejszy człowiek i jednocześnie opowieść o drodze prowadzącej do Wolności. Są jeszcze bilety do nabycia w cenie 70, 45 i 30 złotych w zakrystii lub do wtorku w kancelarii parafialnej.
 19. Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran” wraz z Rybnickim Centrum Kultury zapraszają na film „Ziemia Maryi”, którego projekcja odbędzie się w poniedziałek 3 listopada o godz. 16.00 i 19.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Szczegóły na plakacie.
 20. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego. W najnowszym numerze m.in.: obrazek z modlitwą żony za męża, niełatwy przepis na małżeństwo wg św. Joanny Beretty Molli, o tym co św. Jan Paweł II zrobił dla rodziny, o świętej z charakterem – Mistyczka z Avila obchodzi 500 urodziny. W Zakrystii są do nabycia kalendarze ze św. Janem Pawłem II na 2015r. Cena 5 zł.

XXVII Niedziela zwykła – 5.10.2014 r.

 1. Zapraszamy całe rodziny na nabożeństwa różańcowe – dziś o godz. 15.00, a w tygodniu o 17.15.
 2. Od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się w naszej parafii Seminarium Odnowy Wiary. Celem tych spotkań jest nawiązanie lub odnowienie osobistej relacji z Bogiem. Początek o godz. 19.00 w kościele.
 3. Spotkanie członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w poniedziałek o 16.30 w salce domu katechetycznego.
 4. Apostolat Bożego Miłosierdzia zaprasza na spotkania co dwa tygodnie we wtorki o godz. 16.30 do salki domu katechetycznego. Najbliższe spotkanie we wtorek 7 października.
 5. W każdy wtorek od 17.00 do 18.00 przy naszej parafii (w kancelarii) działa Poradnia Prawna, do której można się zgłaszać w każdej sprawie prawnej. Pomoc tam udzielana jest bezpłatna. Więcej szczegółów dotyczących udzielanej pomocy można znaleźć na plakatach umieszczonych w gablotach oraz na probostwie.
 6. Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. o godz. 8.00.
 7. Osoby chętne do pomocy przy sprzątaniu naszej bazyliki zapraszamy w środę na godz. 9.00.
 8. Narzeczonych pragnących pobrać się w najbliższym czasie zapraszamy na nauki przedmałżeńskie w sobotę o godz. 10.00 do salki domu katechetycznego.
 9. .Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. W przyszłą niedzielę kolekta na pokrycie kosztów remontu posadzki naszej bazyliki. Ostatnia kolekta na ten cel wynosiła 8 375 zł. Wszystkim za złożone ofiary na naszą świątynię składamy serdeczne podziękowanie.Również za tydzień przed kościołem zbiórka na Fundusz „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 10. W przyszłą niedzielę w naszym kościele będzie miała miejsce akcja promocyjna książki „Potęga kobiecości” wydanej przez katolickie wydawnictwo Bernardinum. Książka odpowiada na pytania o przyczyny kryzysu dzisiejszego małżeństwa, rodziny, a tym samym całego społeczeństwa. „Potęga kobiecości” to książka, która zmieniła życie wielu milionów małżeństw na całym świecie. W ramach akcji promocyjnej książkę będzie można nabyć po Mszy Świętej przed kościołem w cenie 35 złotych.
 11. W sobotę 18 października w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się III Archidiecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca. Wszystkich chętnych, a zwłaszcza członków Róż Różańcowych zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania. Z naszej parafii wyjazd autokaru o godz. 8.00. Koszt przejazdu 20zł. Zapisy w kancelarii.
 12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym trzecia część Dzienniczka siostry Faustyny na płycie CD, dlaczego Panu Bogu tak bardzo zależało na przypomnieniu o swoim miłosierdziu, szczery wywiad z mamami pięciorga dzieci, jak pomagać ofiarom wojen i klęsk żywiołowych i wiele innych ciekawych artykułów. W zakrystii można jeszcze kupić nowy numer Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci.Serdecznie polecamy.

XXVI Niedziela zwykła – 28.09.2014r.

 1. Dzisiaj po każdej Mszy św. ks. Neoprezbiter Bartosz Jankowski będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.
 2. W dniu dzisiejszym o godz. 15.00 wierni w całej Polsce wyjdą na ulice miast i wsi, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pragniemy zjednoczyć się w tym świadectwie wiary, dlatego zamiast Nieszporów zapraszamy na ul. Powstańców przed Bazyliką bądź przy kaplicy św. Jana Nepomucena w Ligocie na modlitwie Koronką.
 3. Uczniów klas III gimnazjum oraz wszystkich chcących przystąpić do sakramentu bierzmowania w roku 2015 zapraszamy na spotkanie organizacyjne w poniedziałek o godz. 19.00 w salce domu katechetycznego.
 4. Legion Maryi organizuje wyjazd na czuwanie pokutno-wynagradzające do Turzy Śl. w poniedziałek 29 września. Wyjazd o godz. 18.30 z przystanku na ul. Orzeszkowej, powrót ok. godz. 3.00 nad ranem. Zapisy w kancelarii parafialnej. Koszt przejazdu 10zł.
 5. We wtorek o 17.30 nieustająca Nowenna do św. Antoniego. Prośby i podziękowania można składać przed nabożeństwem do koszyka na stoliku lub na stronie internetowej parafii.
 6. Również we wtorek o godz. 19.00 w naszej bazylice koncert Orkiestry Kameralnej Szkoły Szafranków. Koncert odbędzie się w ramach XXIX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
 7. Od środy rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Gorąco zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach dzieci, młodzież i dorosłych. Nabożeństwa w tygodniu będą odprawiane o godzinie 17.15, a nie jak dotychczas o 17.30. W niedziele różaniec o 15.00.
 8. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zapraszamy do udziału w Eucharystii i nabożeństwach okolicznościowych po Mszach św. o godz. 8.00: w czwartek o powołania kapłańskie, w piątek do NSPJ, a w sobotę do Niepokalanego Serca Maryi.
 9. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.
 10. Dzieci zapraszamy do spowiedzi wraz z rodzicami w piątek od godz. 15.30. O godz. 16.00 dla nich Msza św., na którą zapraszamy także dzieci przygotowujące się do I Komunii św.
 11. Młodzież, zwłaszcza kandydatów do sakramentu bierzmowania zapraszamy do spowiedzi od godz. 18.30 oraz na Mszę św. o godz. 19.00.
 12. Nauki przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych w piątek o 19.00 w salce domu katechetycznego.
 13. Do tej pory nie zgłoszono żadnego dziecka do wczesnej Komunii św. na przyszły rok. Zachęcamy rodziców do rozważenia takiej możliwości i prosimy o zgłoszenie w kancelarii parafialnej do piątku.
 14. W sobotę odwiedzimy naszych chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii do czwartku. W razie niemożliwości przyjęcia kapłana w sobotę, w tym miesiącu będzie można jeszcze przyjąć sakramenty w piątek. Początek odwiedzin w sobotę o godz. 8.30, a w piątek o 6.30.
 15. W najbliższą sobotę odbędzie się pielgrzymka nauczycieli do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. pod hasłem: „Nauczyciel świadkiem Chrystusa w szkole”. Serdecznie zachęcamy wszystkich nauczycieli do uczestnictwa w tym wydarzeniu.
 16. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki w bazylice. Za tydzień kolekta na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.
 17. Informujemy, że nauki przedmałżeńskie w naszej parafii odbędą się w sobotę 11 października od godz. 10.00 w salce domu katechetycznego. Wszystkich narzeczonych pragnących pobrać się w najbliższym czasie serdecznie zapraszamy.
 18. Rybnickie Centrum Kultury wraz z Towarzystwem Muzycznym im. Braci Szafranków zapraszają na koncert Filharmonii Rybnickiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Koncert z okazji 15-lecia reaktywowanej rybnickiej Filharmonii i 50-lecia Teatru Ziemi Rybnickiej pod patronatem Prezydenta Miasta odbędzie się w sobotę 4 października o godzinie 19.30 w naszej Bazylice.
 19. Polecamy prasę katolicką. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m.in.: obrazek z modlitwą rodziców za dzieci, o beatyfikowanych rodzicach, którzy pragnęli, by Bóg zabrał ich dziecko, aniżeli miałoby Go zdradzić, o wielkiej modlitwie o pokój na Ukrainie. Mały Gość do nabycia w zakrystii, a w nim m.in. obrazek z modlitwą dzieci za rodziców. Zachęcamy do zakupu i lektury.

XXV Niedziela zwykła – 21.09.2014r.

 1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.
 2. W dzisiejszą niedzielę o godz. 15.30 w par. Królowej Apostołów odbędzie się koncert chóru Regina Apostolorum z okazji 50-lecia jego istnienia.
 3. Spotkanie Apostolatu Miłosierdzia Bożego i św. O. Pio będzie miało miejsce we wtorek o 16.30 w salce domu katechetycznego. O godz. 17.30 Nowenna do św. Antoniego.
 4. Również we wtorek o godz. 19.00 w naszej bazylice koncert kameralny zespołu Capella Cracoviensis. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
 5. W środę po Mszy św. o godz. 8.00 Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.
 6. W czwartek o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa wspólnotowa, a od 17.30. modlitwa indywidualna i adoracja w ciszy.
 7. Również w czwartek w par. św. Jadwigi na Nowinach o godz. 16.30 Krąg biblijny, na który zaprasza Klub Inteligencji Katolickiej.
 8. Spotkanie Apostolatu Maryjnego odbędzie się w piątek o godz. 17.00 w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej.
 9. W sobotę od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja w ciszy. W tym czasie okazja do spowiedzi św.
 10. W tym tygodniu swoje imieniny obchodzą biskupi seniorzy: w środę ks. Bp Gerard Bernacki, w piątek ks. Abp Damian Zimoń. Imieninowych Solenizantów polecamy modlitwie parafian.
 11. Rodzice, którzy chcą posłać swoje dziecko w 2015r. do wczesnej Komunii św., proszeni są o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej do piątku.
 12. W najbliższą niedzielę o godz. 15.00 wierni w całej Polsce wyjdą na ulice miast i wsi, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Legion Maryi zaprasza na tę modlitwę w naszej parafii na ul. Powstańców przed Bazyliką oraz przy kaplicy św. Jana Nepomucena w Ligocie. W tym dniu nie będzie nieszporów, a wiernych zachęcamy do włączenia się w modlitwę Koronką.
 13. W przyszłą niedzielę słowo Boże wygłosi Ks. Neoprezbiter Bartosz Jankowski, a po Mszach św. będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.
 14. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na Wydział Teologiczny UŚ. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów renowacji posadzki w bazylice. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 8364 zł. Za wszelkie złożone ofiary składamy wyrazy wdzięczności.
 15. Informujemy, że w naszej parafii będzie organizowane Seminarium Odnowy Wiary. Celem tych spotkań jest nawiązanie lub odnowienie osobistej relacji z Bogiem. Seminarium rozpocznie się w niedzielę 5 października. Szczegóły na plakatach, a zapisy i pozostałe informacje w zakrystii.
 16. Uczniów klas III gimnazjum oraz wszystkich chcących przystąpić do sakramentu bierzmowania w roku 2015 zapraszamy na spotkanie organizacyjne w poniedziałek 29.09. o godz. 19.00 w salce domu katechetycznego.
 17. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in. o wizycie Franciszka w Albanii, w której okres komunizmu przeżyło zaledwie 33 księży; co musi zrobić islam, żeby przestał być tak złowrogi i krwawy; o wybitnym profesorze fizyki, który u szczytu swej kariery naukowej został duchownym anglikańskim. W zakrystii jest także do nabycia kalendarz na 2015 rok ze św. Janem Pawłem II. Cena 5 zł.
 18. Na plakatach w gablotkach informacje o obchodach religijno–patriotycznych 95 rocznicy I Powstania Śląskiego na Ziemi Rybnickiej, a także o II-gich Rybnickich Dniach Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – 14.09.2014r.

 1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne o godz. 15.00. Ok. godz. 17.00 powitanie pielgrzymów z Pszowa.
 2. Od poniedziałku przeżywać będziemy Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego.
 3. W tym tygodniu zapraszamy na nabożeństwa:

– we wtorek o godz. 17.30 nowenna do św. Antoniego

– w środę po Mszy św. o godz. 8.00 nowenna do MB Nieustającej Pomocy

Karteczki z prośbami, podziękowaniami można składać przed nabożeństwami do koszyka na stoliku lub wpisywać na stronie internetowej parafii.

– w czwartek o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa wspólnotowa, a od 17.30. modlitwa indywidualna i adoracja w ciszy

– w sobotę od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja w ciszy. W tym czasie okazja do spowiedzi św.

 1. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. odbędzie się w środę po Mszy św. ok. 18.45 w bazylice.
 2. W czwartek o godz. 19.15 w parafii Królowej Apostołów Rybnicki Wieczór Chwały.
 3. W tym tygodniu przeżywać będziemy III piątek miesiąca. Zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia do naszej bazyliki o godz. 15.00.
 4. Swoje kolejne urodziny będzie obchodził ks. Paweł. Na Mszę św. w jego intencji zapraszamy w sobotę o godz. 8.00.
 5. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na pokrycie kosztów renowacji posadzki w bazylice.
 6. Przypominamy, że osoby osłabione wiekiem mają możliwość przyjmowania Komunii świętej w domach w każdą niedzielę po mszy św. o godz. 9.00. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii. Komunię św. zanoszą szafarze.
 7. Polecamy prasę katolicką. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in.: o  wyprawach krzyżowych, które były odpowiedzią na islamską inwazję na chrześcijan, o trudzie wychowywania bez prawdy, o hazardziście ocalonym przez lekturę Dzienniczka siostry Faustyny i jako dodatek druga część Dzienniczka do słuchania na płycie kompaktowej.
 8. Stowarzyszenie śpiewacze chór Seraf oraz Dom Kultury w Chwałowicach zapraszają na IV Środowiskowy Festiwal Pieśni – Śladami Juliusza Rogera. Koncert w sobotę o godz. 16.00. Wstęp wolny.
 9. Prezydent miasta zaprasza do czynnego udziału w głosowaniach dot. projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Harmonogram głosowań w poszczególnych dzielnicach znajduje się w gablotce i na stronie internetowej miasta. Na głosowanie należy zabrać dowód osobisty.

XXIII Niedziela zwykła – 7.09.2014r.

 1. Zapraszamy na Nieszpory niedzielne o godz. 15.00.

 2. Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w poniedziałek po wieczornej Mszy św.

 1. Spotkanie Apostolatu Bożego Miłosierdzia i św. O. Pio we wtorek o godz. 16.30. w salce Domu Katechetycznego. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną włączyć się w tę grupę modlitewną.
 2. W tym tygodniu zapraszamy na nabożeństwa:

– we wtorek o godz. 17.30 nowenna do św. Antoniego

– w środę po Mszy św. o godz. 8.00 nowenna do MB Nieustającej Pomocy

Podczas tych nabożeństw pragniemy modlić się wspólnie w intencjach zalecanych. Karteczki z prośbami, podziękowaniami można składać przed nabożeństwami do koszyka na stoliku lub na stronie internetowej parafii.

– w czwartek o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa wspólnotowa, a od 17.30. modlitwa indywidualna i adoracja w ciszy

– w sobotę od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja w ciszy. W tym czasie okazja do spowiedzi św.

 1. Młodzież oazową zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie w piątek o godz. 19.00. do salki pod probostwem.
 2. Ministrantów, a także wszystkich chłopców po 2 klasie szkoły podstawowej chcących włączyć się do tego ruchu zapraszamy na spotkanie w sobotę o 9.30.
 3. Dzieci pragnące należeć do grupy Dzieci Maryi zapraszamy również w sobotę o godz. 9.30 do salki domu katechetycznego.
 4. W sobotę przypada dzień fatimski, czcicieli Matki Bożej zapraszamy na Mszę św. o godz. 11.00.
 5. Klub Inteligencji Katolickiej przy parafii św. Jadwigi Śl. na Nowinach zaprasza na wykład ks. Prałata Stanisława Gańczorza pt.: Rodzina Bogiem silna, w sobotę o godz. 16.30.
 6. Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na archidiecezję. Za tydzień kolekta na pokrycie kosztów renowacji posadzki w bazylice. Ostatnia kolekta na ten cel wyniosła 7972zł. Składamy serdeczne podziękowanie za każdy złożony dar!
 7. Informujemy, że osoby osłabione wiekiem będą miały możliwość przyjmowania Komunii świętej w domach w każdą niedzielę po mszy św. o godz. 9.00. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii. Komunię św. będą zanosić szafarze.
 8. Polecamy prasę katolicką. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in.: o konstytucyjnych prawach wierzących, ile kosztuje zbawienie, wywiad z jałmużnikiem papieskim, abp. Konradem Krajewskim, a także artykuły o bieżących wydarzeniach w kraju i na świecie. Zachęcamy do lektury.

22 Niedziela Zwykła – 31.08.2014r.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na bieżące potrzeby parafii. Za wszelki dar składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Na zakończenie Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówimy suplikacje prosząc o pokój.

1.Zapraszamy na niedzielne nieszpory dziś o godz. 15.00.

2. Od dzisiejszej niedzieli następują zmiany księży w naszej parafii. Dekretem Księdza Arcybiskupa zostali odwołani; ks. Jacek Kołodziej i ks. Tomasz Klikowicz. Dziękujemy im za posługę duszpasterską wśród nas. Na pracę w nowych parafiach życzymy im wielu Łask Bożych. Msza św. w intencji ks. proboszcza Franciszka Musioła, oraz księży Jacka i Tomasza zostanie odprawiona we wtorek 2 września o godz. 18.00.

Natomiast do posługi w naszej parafii zostali skierowani: ks. neoprezbiter Bartosz Jankowski, ks. Rafał Borkowy – stały katecheta w Zespole Szkół nr 2 w Rybniku oraz ks. diakon Andrzej Króliczek. Witamy również akolitę Sebastiana Mazura, który w miesiącu wrześniu będzie odbywał staż katechetyczny. Nowym księżom życzymy Darów Ducha Świętego oraz wiele radości i satysfakcji w posłudze duszpasterskiej w naszej parafii.

3. Jutro, 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny i formacyjny. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, dzieciom i młodzieży życzymy światła Ducha Świętego i obfitości Bożych Darów. Zapraszamy na Msze św. inaugurujące nowy rok szkolny: o godz. 8.00 dla Szkół Podstawowych nr 5 i 7, o godz. 9.00 – II Liceum Ogólnokształcące, o godz. 10.00 – Zespół Szkół Technicznych i o 11.00 – Zespół Szkół Mechanicznych.

4. Od jutra wracamy do zwykłego porządku odprawiania Mszy świętych w tygodniu, a więc o godz. 7.00, 8.00 i 18.00.

5. Spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w poniedziałek o godz. 16.30 w salce domu katechetycznego.

6. Zapraszamy na cotygodniowe nabożeństwa:

– we wtorek o godz. 17.30 nieustająca nowenna ku czci św. Antoniego

– w środę po Mszy św. o godz. 8.00 nowenna do MB Nieustającej Pomocy
– w czwartek od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu (w przyszłości

możliwość adoracji całodniowej)

– w sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00; w tym czasie okazja do

spowiedzi św. Zachęcamy także do korzystania z sakramentu pokuty codziennie pół

godziny przed każdą Mszą świętą.

7. W tym tygodniu przypadają dni Eucharystyczne: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W czwartek po Mszy św. o godz. 8.00 nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz o uświęcenie duchowieństwa. W piątek po Mszy św. o godz. 8.00nabożeństwo do NSPJ. W sobotę po Mszy św. o godz. 8.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.

8. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do spowiedzi św. w najbliższy piątek od godz. 15.30. Msza św. szkolna o godz. 16.00. O godz. 19.00 Msza św. dla młodzieży. Na tę Mszę św. zapraszamy szczególnie młodzież, która w tym roku szkolnym będzie przygotowywała się do Sakramentu Bierzmowania. Od godz. 18.30 okazja do Sakramentu Pokuty dla młodzieży.

9. W tym tygodniu odwiedzimy naszych chorych z posługą sakramentalną. Odwiedziny będą w tym miesiącu jeszcze w piątek od godz. 6.30 oraz w sobotę od godz. 8.30. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii do czwartku włącznie.

10. W piątek o godz. 15.00 Godzina Bożego Miłosierdzia, na którą zapraszamy do naszej bazyliki.

11. Od najbliższej soboty swoje spotkania formacyjne rozpoczynają Ministranci i Dzieci Maryi. Dzieci Maryi zapraszamy na spotkania w każdą sobotę o godz. 9.30 w salce parafialnej, a ministrantów na godz. 9.30 do salki na probostwie.

12. W sobotę 6 września będziemy przeżywać dzień modlitw o uświęcenie duchowieństwa. W tym dniu odbywa się pielgrzymka kapłanów i kleryków do katedry. Prosimy szczególnie w tym dniu o modlitwę w naszej intencji.

13. Rodziców wraz z dziećmi zapraszamy do udziału we Mszy św. w niedziele o godz. 10.30.

14. Za tydzień w niedzielę w katowickiej katedrze odbędzie się Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Rozpoczęcie o godz. 14.00. Zapraszamy na to spotkanie również naszych Oazowiczów.

15. Osoby pragnące pomóc w sprzątaniu naszej bazyliki proszone są o przybycie do kościoła we wtorek na godz. 9.00.

16. Za ofiary złożone dziś na bieżące potrzeby naszej parafii składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Za tydzień kolekta na potrzeby archidiecezji.

17. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Dziś w Gościu Niedzielnym o tym czy wojna może być sprawiedliwa, czy dzieciom należy dawać kieszonkowe, a także dlaczego świat milczy, gdy w tylu krajach jest przelewana niewinna krew. Dla najmłodszych jest do nabycia w zakrystii nowy Mały Gość Niedzielny.

Copyright © 2012 ThemeBlossom.com. All Rights Reserved