Musical Jonasz w Spodku

jonasz_plakat (1)Twórcy megawidowisk „Franciszek- wezwanie z Asyżu” oraz „Exodus” w 10.rocznicę powstania WspólnotyMłodzieżowej NINIWA zapraszają na musical „Jonasz” – będący sceniczną adaptacją biblijnej Księgi Jonasza. Premiera musicalu w katowickim Spodku odbędzie się 17 lutego 2015r.

 

Informacja o musicalu „Jonasz”

Premiera autorskiego przedstawienia (tekst i reżyseria: Mariusz Kozubek, muzyka: Marcin Dzwonowski) została zrealizowana przez zespół Teatru „A” w Gliwicach 17.03.1996 r. Od tamtej pory spektakl (najpierw jako wieloobsadowy musical, później w formie kameralnego przedstawienia muzycznego) został zagrany kilkaset razy na terenie całej Polski.

17 lutego 2015 roku będzie miała premierę całkowicie nowa inscenizacja musicalu, zrealizowana w Katowickim Spodku z udziałem ponad 150 wykonawców. Obok kilkuosobowego Zespołu Teatru „A” wystąpią zaproszeni do współpracy wokaliści, aktorzy oraz młodzież przygotowująca się podczas wielomiesięcznych warsztatów do udziału w scenach zbiorowych (min. tanecznych). Wroli Jonasza wystąpi Piotr Solorz, student Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, odtwórca jednej z ról w megawidowisku „Exodus”.

 

Biblijna historia „Jonasza” w musicalowej interpretacji będzie dynamicznym, pełnym przekornego humoru przedstawieniem. Atrakcyjna pod względem widowiskowym fabuła zostanie opowiedziana widowiskowymi, teatralnymi środkami – eksponując przede wszystkim młody, roztańczony i rozśpiewany zespół. Muzyka, łącząca klimaty żydowskie z rockiem
i popem, dynamiczne układy choreograficzne, sceniczny żart oraz malownicze sceny mistyczne składają się na spektakl, który intryguje, porywa – ale równocześnie skłania do refleksji nad Bożym Miłosierdziem, przewyższającym wszelką ludzką logikę.

 

Treść Przedstawienia

Historia opowiedziana na kartach Starego Testamentu relacjonuje dzieje nietypowego proroka, powołanego przez Boga do głoszenia orędzia nawrócenia w grzesznej Niniwie. Jonasz, nie zamierzając zbyt łatwo poddać się swojemu przeznaczeniu, ucieka do Jafy, by tam wsiąść na okręt płynący do Tarszisz. Niestety – podczas podróży rozpętuje się straszliwa burza, marynarze rzucają losy, by dowiedzieć się z czyjego powodu statkowi grozi katastrofa. A gdy los pada na Jonasza – wyrzucają go za burtę. Morze się uspokaja. Niedoszły prorok budzi się we wnętrznościach wielkiej ryby, która po trzech dniach wypluwa go na ląd. Ziemią ocalenia okazuje się być Niniwa. Jonasz – chcąc nie chcąc – podejmuje próbę realizacji swojego powołania nie wierząc, że jej mieszkańcy usłuchają słów Boga. Jednakże – ku jego zdziwieniu – Niniwa się nawraca. Frustrację Jonasza pogłębia fakt, iż krzak pod którym znalazł cień z bożego polecenia usycha.

Księgę kończy dysputa Jonasza z Najwyższym. Prorok, niezadowolony z ostatecznego obrotu sprawy czyni wyrzuty Stwórcy. Bóg objawia prawdę o sobie jako o Bogu Litościwym, pragnącym zbawienia wszystkich ludzi.

 

Musical „Jonasz” zostanie wystawiony w katowickim Spodku we wtorek przed środą popielcową rozpoczynającą czas Wielkiego Postu, a więc tzw. „Ostatki”. Będzie to okazja do spotkania młodzieży katechizowanej w szkołach, ich katechetów oraz rodzin.

 

Przesłanie musicalu jakim jest m.in. wezwanie do nawrócenia korespondować będzie z II częścią wieczoru, podczas której na płytę Spodka wprowadzony zostanie Krzyż Światowych Dni Młodzieży(Kraków 2016), po krótkiej modlitwie animowanej przez oblacką Wspólnotę Młodzeżową NINIWA świętującą swoje 10-lecie, odbędzie się koncert ks. Jakuba Bartczaka-charyzmatycznego rapera, połączony z prezentacją ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw działających na rzecz młodzieży. Ideą wieczoru jest ukazanie Kościoła jako wspólnoty otwartej na młodych, odznaczającej się bogatą różnorodnością.

 

Tekst (na podstawie biblijnej „Księgi Jonasza”) i reżyseria: Mariusz Kozubek

Muzyka: Marcin Dzwonowski

Choreografia: Henryk Konwiński

Scenografia: Alicja Patyniak

Kostiumy: Marek Stecko

Producent: Piotr Czakański

 

www.facebook.com/musicaljonasz

 

Produkcja: Grupa eM Media Sp. z o.o.

Współorganizator: Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA

Patronat honorowy: Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Prezydent Katowic Marcin Krupa,Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Antoni Bochm OMI

Partnerzy: Miasto Katowice, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Teatr A,

Patronat medialny: Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, TVP Katowice, Gość Niedzielny, Radio eM, Archidiecezjalny Serwis Informacyjny

Sponsorzy: Vasco Doors, Dzida Produkt

 

Bilety do nabycia w sieci Ticketpro.pl oraz od stycznia w parafiach.

Copyright © 2012 ThemeBlossom.com. All Rights Reserved